Kiiresti ja lihtsalt: õmbleme kimono!

Siin on “maiuspala” kõikidele neile, kes on oodanud õmblemispostitust – täna teeme koos ühe maailma kõige lihtsamini ja kiiremini valmiva kimono!

Mida vanemaks ma saan, seda kõrgemalt ma olen hakanud hindama mugavaid koduriideid, aga minu mugavad riided on olnud alati mingid vanad, peaagu suvalised, sest koduriietele ei raatsi ju raha raisata, kuid see on mõjunud ka minu meeleolule. Niisiis, mul on missioon – ma tahan mõnusaid koduriideid, mis ei riiva silma. Seekordne koduriiete DIY ehk Tee Seda Ise postitus on imelihtne kõigile, ka neile, kes on täiesti algajad ja see on väga kiire viis enda garderoobi ühe hea eseme võrra täiendada.

Seda õpetust olen näinud mitmeid kordi erinevates kohtades internetist ja selle järgi saab teha nii hommikumantleid kui kergeid kimonojakke, rannahõlste – mida iganes soovid ja milleks iganes materjali valid.

Materjaliks soovitan valida mingi kergesti langeva kanga, et lai varrukaosa ilusti langeks, tugevama kanga puhul on vaja rohkem kujuga arvestada. Materjali suurus vali selline, et kui kokku murrad, on see sinu eseme üldpikkuseks õlast allääreni. Minu valik on kuldne, kreemikas kortsusamet, sest mul on juba talvine meeleolu ja pühade mõtted peas ning mulle on alati beežid, kuldsed asjad meeldinud, mistõttu olen ma alati vanamoodne ja moest väljas olnud, aga nüüd tundub, et terve maailm on hetkel beež, nii et tore – lõpuks ometi tuli minu maitse ka moodi. Aga mood moeks, see polegi oluline, vaid valige kangas, mis teid kõnetab, et oleks ikka motivatsiooni see valmis õmmelda.

Niisiis, vaja läheb:

 • Hästi langev kangas – standardlaius kangastel 150 cm, kui teil on mõni muu tükk, siis arvestage et peab olema nii lai, et käsivarrepikkused ja kael mahuvad ära. Kanga pikkus võtke 2 korda soovitud tootepikkus (ehk murrate kanga kokku ja pooltest moodustub selg ning esiosa).
 • Käärid
 • Mõõdulint
 • Nööpnõelad
 • Niit
 • Soovi korral kandipael, millega lõikeääred ära viimistleda

Tegin teile joonise ka, et ikka näeksite, kui lihtne see on. Murdke kangas pooleks, pahem pool väljas, murdejoon üleval. Kui soovite hõlmadega kimonot, siis lõigake kanga pealmine pool keskelt pooleks, kui soovite ülepea käivad hõlsti, võite selle etapi vahele jätta ja lihtsalt kaelaaugu sisse lõigata, nt V-kujuline või muu (kujutan ette, õhulisest kangast bikiinide peale nn kaftani tegemiseks sobiks see variant).

Aga nüüd minu kimono tegemine samm-sammult:

 • Murra kangas pooleks – pahem pool välja ja murdejoon üles.
 • Lõika pealmine pool keskelt pooleks, kuni ülemise murdejooneni.
 • Kujunda kaelaauk – lõika ülevalt laiemaks, nt V-kaeluse kujuliselt või ümmarguselt, kuidas ise soovid. Kuna minu kangas oli väga veniv, siis see venis niigi mööda kaelust laiali, seega jätsin selle etapi vahele. Selliselt venivate kangaste puhul oleks parim kasutada tugevduseks liimiriiet või liimi pidepaela, millega õmblusi tugevdada, aga selle projekti lihtsuse nimel ei hakanud hetkel sellega tegelema.
 • Märgi ära varruka ning küljeõmbluse asukoht. Mina tegin seda peegli ees – viskasin kanga üle õlgade ja enamvähem vaatasin, kust võiks varrukas ja külg minna, panin sinna nõela.
 • Murra kahekordne kangas veel kord pooleks (murdejoon küljel) ja märgi nõelte või kriidiga varruka ja küljeõmblus ning lõika ülejäänud kangas ära. Siis murra kangas tagasi lahti ja sul on kaks ühesugust varrukat ning külge.
 • Kinnita nõeltega või traagelda varrukaalune õmblus ja külg kokku ning õmble masinal või tiheda käsitsipistega (nt tihe järelpiste) 1 cm kauguselt läbi. Õmblusvarude lõikeservad tuleb äärestada (rahvakeeli overlockiga teha) või kantida. Kuidas iganes läbi õmmelda, et kangas ei hargneks ja seest oleks ka toode ilus.
 • Viimistle hõlmade ja kaeluse lõikeäär – mina murdsin kanga ääre kahekordselt välja ja õmblesin umbes 1 mm kauguselt läbi. Tegelikult ei oleks tahtnud pahemat poolt välja keerata, aga kuna kõik teised õmblused jäid sametil inetult paistma, siis tekitasin juba sellise ääre. Äärte viimistlemiseks võite kasutad ka teist kangast, kandipaela – keerate selle peale ja õmblete läbi. Soovitan enne uurida kandi õmblemise õpetust – imelihtne viis töö ilusaks viimistlemiseks!
 • Viimistle alläär ja varrukaotsad – võite samamoodi ära keerata ja läbi õmmelda või kaunistada muude paelade, pitsiäärega või muuga.
 • Kui soovite vööd, võtke vööpikkune, kahekordse laiusega kangas, õmmelge pahemad pooled koos ääred läbi, jätke väike ava ümberkeeramiseks, keerake toote parem pool välja ja õmmelge käsitsi või masinal see väike auk ka kinni.
Vöö õmblemine

Ja ongi valmis! Nagu juba mainisin, seda lõiget saab kasutada nii lühikest hõlsti tehes kui rannakaftanit õmmeldes, võite lisada taskuid, kaunistusi, sissevõtteid, kui vähegi oskate – nii, et miljon võimalust, kuidas disainida ja toodet edasi arendada.

Lisaks mõnusale õmblustööle, tähistan selle postitusega seda, et mina sain endale elu esimese tööstusliku õmblusmasina – SG Gemsy. Tõele au andes – ma ei tea sellest masinast midagi, peale selle, et see on Hiina toode ja õmbleb võimsalt (sain eile tõestuse, kui Jaanuse seljakoti rihmasid tugevdasin – läks läbi, nagu sulavõist), aga seda, kas tegelikult ka seda masinat heaks peetakse, seda ma ei tea. Kuna see on siiski tööstustes kasutatav, siis päris jama ei saa ka olla. Kellel vähegi võimalik, siis õmblusmasinat valides soovitan kohe osta tööstusliku masina, mis on ehitatud tavavoolule. Mina sain masina kasutatult ja see maksis alla 300 euro Osta.ee oksjonil, mis on vähem, kui minu esimene kodumasin Husqvarna. Kodumasinate pluss on jällegi see, et saab ükskõik, millisele lauale panna, sangaga kaasas kanda. Aga kui on tõeline soov õmblemisega tegeleda, soovitan masinat, mis kannatab palju ja ka tugevaid materjale, sest kui on näha, kuidas õmblused tulevad ilusad, tugevad, sirged, siis on motivatsiooni aina rohkem õmmelda ka ega tekita valearvamust endast, justkui ei oska midagi. Tööstusliku masina osas tuleb arvestada, et see on koos lauaga, õlivanniga jne ehk võtab rohkem ruumi, justkui eraldi mööblitükk. Niisiis, väike mõttekoht masinat valides. Minu masinal on mõned asjad, mis võiksid olla paremad ja tõenäoliselt vajab mõne mehhaaniku poolt hooldust veidi, aga üldiselt olen väga rahul – hind ja kvaliteet on tõesti head, seda enam, et oli vaid paar aastat kasutuses olnud ja sedagi mitte tihedalt.

Siis on minu kimono-projekti tulemus! Tegelikult, see projekt on minu enda jaoks pooleli, kavatsen seest õmblusvarud ära kantida, võib ka äärestada, et sisu oleks korrektsem, võimalik, et ka kehaosas teen väikesed muudatused, ma veel mõtlen, aga põhimõtteliselt on see juba praegu arvestatav riideese ja kantav. Minule väga meeldis see tegevus – kiire, lihtne, vaba ja järgmiseks tahaks vist mõne õhukese ja õrna hõlsti samal põhimõttel ära teha, võib-olla isegi lühikeste varrukatega. Ma loodan, et te saite inspireeritud ja et teil oleks julgust või tahtmist seda ka ise teha, niisiis, mõnusat disainimist, kanga valimist ja õmblemist kõigile!

Kimono õmblemisest tegin ühtlasi ka video enda Youtube kanalile, nii et minge vaadake seda ka! 🙂

4 kommentaari “Kiiresti ja lihtsalt: õmbleme kimono!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s