Meil on aiamaa!*

*mitte päris meil, aga me saame seda kasutada.

Me oleme nii elevil, sest Jaanuse ema kasutada on suur aiamaa, millel tema, omakorda, laseb hoopis meil seal teha, mida iganes hing ihkab, nii et sel nädalavahetusel seisimegi silmitsi ühe lahmaka niitmata tükiga! Ma ei tea, kui kaua me oleme unistanud mingist sellisest kohast, kus midagi kasvatada, ja täiesti ootamatult on see käes! Aitäh, aitäh, aitäh!

Maatüki suurust päris täpselt ei tea, aga sinna sisse jääb nii õuna- kui kirsipuu, mis on nii ilusti õites, paar põõsast, suur roosipõõsas ja muidugi palju lagedat maad. Mingit konkreetset plaani meil sellega ei ole, sest ei osanudki ettevalmistustööd teha ega mõtteid koguda, aga mõte on kohe, kohe maha panna natuke kartulit (tõenäoliselt täna) ja ülejäänud peame kiirelt otsustama, sest no, mai lõpp, aga vast mingit salatimaterjali, maitserohelist. Äkki väikeseid kurke? Unistasime salaja ka kasvuhoonest, aga tundus meie jaoks liiga suur tükk, mida hammustada – ei ole kasvuhooneraha ega taimi.

Aga kui sa midagi mõtled, ega see info ainult sulle pähe ei jää, see levib nähtamatult ja nii ma siis eile, pooleldi mullaga koos maad kaevates naabrinaise poolt katkestatud saingi, et kuule, mul on kaks kasvuhoonet, ühte ei kasuta, kui tahad, tooge endale siia, tal võtab ruumi, lihtsalt raam oleks vaja uue kilega või millegagi katta. Nii, et ei ole siin ühtegi salaja unistust! Ma olen nii põnevil! Tomatitaimi on Jaanuse ema kasvatanud, neid pidi tal üle olema, nii et midagi ikka. Ja usun, et küll me need vajalikud taimed ka nüüd saame!

Umbes selline, detailid väljaselgitamisel.

Paaril õhtul oleme nüüd käinud maad kaevamas, et kuskilt alustada ja pean ütlema, et see on ikka nii mõnus olnud tervele perele kuskil õues toimetada, ma saan ainult aimata, mis elu on maal, kus sul on õue … ukse taga. Õigemini, ma olen elanud seda elu ja terve aeg, mil mul seda pole olnud, igatsenud, nii et nii rahustav oli seal kaevata ja tegeleda millegagi.

See valge täpp keset pilti on minu valge nägu! 😀

Johan ja Oskar on ka ikka nii omas kohas, kohe leidsid tegevusi, mässasid, Johan avastas rabarbereid, tema enda hapuarmastusega murdis otsa ära, kooris ja krõmpsutas kõik sisse, ei tee teist nägugi. Oskar on vihmausside fänn ja neid on seal maas palju. Ma selgitan igati, et ei tohi kätte võtta, aga ei, tema tahab teha pai ja olgu ma siis panen mulla sisse tagasi jne, terve päev üks ja sama jutt. Õhtuks ütlesin ka, et Oskar, ära kogu neid usse, miks sa võtad kätte, ta vastas väga asjalikult: äkki läheb vaja!

Johan leidis varanduse

Peale sellist päeva teatas Oskar õhtul, et tema läheb nüüd magama, head ööd. Eriline on see seetõttu, et ta pole kunagi ise magama läinud ja alati olen ta juures istunud, muidu on nii rahutu. Nii et loodus teeb selliseid imesid ka – ise teki alla, uks kinni ja magas.

Kuna mul ei ole täiskasvanueas ühtegi aiamaad olnud, siis küsingi nüüd siit nõu:

Mida võiks sellisel ajal kasvama panna?

Mida teha suure tiheda roosipõõsaga (tõenäoliselt peaks seda kuidagi piirama ja lõikama)?

Ja üleüldse, mis on asjad, mida kasvatate ikka ja jälle, millega võiks arvestada, milliseid ideid võiks võimalikult soodsalt ellu viia? Ja kust saab trimmerit ja muruniidukut? See viimane oli pigem naljaküsimus, aga eks kuskilt on üks trimmer vaja laenata ja võsane plats puhtaks teha.

Üleüldse, mis iganes nõu teil anda on või ideid, mille iganes kohta, kuulan hea meelega!

Nii, et jah, selliste imeliste asjade kohta ei ole mul muud öelda, kui tänulik, tänulik, tänulik!

16 kommentaari “Meil on aiamaa!*

 1. Mina soovitaksin avamaakurki – kuna veel on jahe, saad toas külvata topsi, see jõuab kasvada rahulikult. Mina panen peenrasse alles juunis (esimese nädala lõpus nt). Tuleks juurde osta nt kurgitunnel. Sort mida 4s aasta kasvatan – Adam.
  Suvikõrvitsa saab külvata ka otse peenrasse. Mina kasvatan 1-2 toas ette ja siis istutamisel külvan ka peenrasse 1-2 seemet.
  Igal aastal külvan türgi ube – laste lemmikud. Juunis ok külvata.
  Herneid võib koguaeg külvata, ma nüüd laup tegin teise külvi.
  Redis, porgand.
  Maasika frigotaimi saad osta ja istutada – kannavad veidi ka see aasta aga suurem saak jääb 2-3s aasta.
  Külvata murulauku ja talisibulat. See aasta külvad – järgmine aasta alles hakkad saama.

  Meeldib

 2. Külva erinevaid salateid. Rukola viskab eriti kiiresti end püsti, tilli (seda võid kohe niimodi külvata, et iga nädal, siis on koguaeg värske) redis, herneid, porgand, peet, roheline sibul, basiilik, kurk(see katteloori alla idanema).

  PS! Meil on vist umbes ka 4 potitomati taime üle! 🙂

  Meeldib

 3. Tomatite jaoks ei ole ilmtingimata kasvuhoonet vaja, rõdu/õuetomatid kasvavad avamaal ilusti. Ongi sellised madalamad ja jässakamad sordid. Annavaid pisikesi tomateid aga päris hästi. Avamaakurgid samuti kasvuhoonet ei vaja. Lisaks salatimaterjalileei ole ka herneid, porgandeid ega maasikatoimi veel hilja maha panna. Kuumaasikataimi müüakse turul, juba õitsevad. Needsamad hakkavad mõne nädala pärast saaki andma ja marju saab kuni sügiseni välja. On lastel, mida noppida.

  Meeldib

 4. Nõustun eelnevaga. Kasvata lühike kurk ette toas ja juunis avamaale. Kui väikesed, võid katteloori peale panna.
  Porgandit pane. Lastel hea nosida ja talveks saab ka.

  Meeldib

 5. Ei hakka soovitusi lisama, sest nõustun kõige eelnevaga – lastele meeldivadki kõikse enam porgandid ja herned. Küll aga tahtsin öelda, et see on sul nii tore uudis. Aitäh, et jagasid – tekkis kohe endalgi tahe õue müttama minna!

  Meeldib

 6. Aa,et rohimist ja peenrahooldust lihtsamaks teha siis tee tavaliste “murus” olevate penarde asemel kastpeenrad. Kui saag, kruvid ja paar lauajuppi leidub siis kerge meisterdamine, ka nt kaubaaluste kraesid kasutatakse peenrakastidena. Nii köögivilju lihtsam hooldada, umbrohuga võitlemist hulga vähem.

  Meeldib

 7. Kui su roosipõõsas on tavaline pargiroos, siis sellel võid kuivanud oksi välja lõikuda, aga mitte kõiki korraga, kui teda varem pole lõigutud.
  Vaata parem ära, mis ja kuidas õitsema läheb, siis saad otsustada, kust kärpimist vajab.
  ja muide, kurgid võid seemnest ka mulda pista, katteloor peale ja tulevad, mis mühin.
  Jõudu-jaksu!

  Meeldib

  1. Väga lahe😊, saad näpud mullaseks ja mõtetele vaheldust.
   Avamaa kurk kindla peale minek. Lisaks kartul, peet ja porgand, saate talvekski varusid. Hernes ja uba. Till…ja palju palju (kuivatamiseks, sügavkülma).
   Ise avastasin eelmine aasta enda jaoks kaalika ja porru. Porru püsib kenasti peenras kuni talveni, hea ka hakituna sügavkülmutada (kasutada suppides, pastas jne). See aasta esimest korda külvasin pastinaaki- taaskord püsib peenras talveni ja väga tänuväärne juurvili. Ja suve lõpupoole külvata lehtpeeti, kale- rohelist kraami öökülmadeni.

   Meeldib

 8. ´Kuni jaanipäevani võid kõike veel külvata. Kastipeenar on muidu hea mõte aga ma kardan et teil pole selleks enam aega seda valmis panna ( taimede kasvuaeg) ja sinna peaksid mulla sisse ostma, lisakulu.
  Pane seda mida sa ise ja pere sööb. Suvikõrvits kasvab ruttu, kurk kasvab ruttu, eriti kui taimed praegu toas ette kasvatada, ja enne öö läbi niiske lapi sees leotada ja pärast 40 kraadise veega toas kasta, võidab umbes nädala. Idanemiseks tahavad sooja keskkonda, 22 või veidi rohkem, siis kui taim nina välja pistab, siis valgesse ja jahedamasse. Hiljem saad kasvuhoonesse panna.
  Internet nõuandeid täis 🙂 Ühe mustsõstrapõõsa ja tilli paneksin ka, värskehapukurki saad teha.
  Meie pere suvetoit mida ma korra nädalas vähemalt teen.

  Meeldib

 9. Aitäh kõigile nii hea infopanga eest, mis siia kujunes! Kuigi ma ei jõudnud eraldi vastata, siis lugesin kõik läbi, kandsin ka Jaanusele ette ja töö on meil täies hoos. Loodetavasti on varsti mingit olulist progressi ette näidata ka, aga kartulid, porgandid, sibulad, erinevad salatid, herned, kõrvits ja veel palju muud on mullas ning näitavad elumärke! 🙂

  Meeldib

 10. Pingback: Mina ja minu FOMO*
 11. Te olete nii tore pere.mul kohe nii hea meel jälgida Teie tegemisi.Kas pole mõelnud kusagile maale kolida?seal oleks lastel palju teha ja talveks ise juurikad kasvatada.

  Meeldib

  1. Muidugi oleme mõelnud, kõigest eluaeg 😀 aga kahjuks pole see rahaliselt võimalik – ei ole tööd, elukohta, algkapitali, et elu seal alustada jne. Me pole kumbki linnainimesed, lihtsalt sattunud siia, kuid noh, üsna õnnetud jah, ma ei toimi siin väga hästi, olen aru saanud.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s