Meie “koolitunnid” ja õppevahendid!

Me oleme lastega juba mõnda aega tähti ja numbreid harjutanud ning mul on selle kohta nii mõnigi postitus plaanis (või siis üks suur), nii, et antud pealkiri võiks olla lisandiga vol. 1, aga hetkel tutvustan teile hoopis üllatavalt toredaid ja asjalikke töövihikuid, kui nende kohta nii võib öelda, mida meie lapsed nii väga kasutada tahavad. Näiteks, Oskar aina istukski laua taga koos ühe sellise versiooniga ja õnneks ei saa ka tegevus kunagi otsa, sest tema lemmikvihik ongi korduvkasutatav.

Motormind saatis meile aastalõpu kingituseks mitu vihikut, millega töötada ja kuna me juba õpime tähti ja numbreid niigi, arvasin, et ega see mööda külgi maha ei jookse, ikka tore, kui lastel uued õppevahendid ja neile motivatsioon, aga ma üllatusin, kui väga lastele need meeldivad!

Esimene ja absoluutne lemmikvihik on Oskari poolt täiesti ära omastatud, see on lamineeritud lehtedega tegelusvihik, kus on palju ühte liiki esemete ühendamist, kujundite harjutamist, seal on ka emotsioonide äratundmise lehekülg, milline vili, millise sisuga, kuidas joonistada näole silmad, nina, suu, kõrvad jne. Ühesõnaga palju talle eakohaseid, toredaid harjutusi ja mis selle kõige juures lihtsalt parim on – kõike saab teha tahvlimarkeritega või muude kustutatavate vildikatega. No, millisele lapsele need ei meeldiks! Ma olen üritanud ikka pliiatseid kasutama suunata, et harjuks joone tugevuse, intensiivsuse ja kõigega, aga vahel võib ikka vildikatest ka rõõmu tunda. Ütleme nii, et Oskar lihtsalt üllatas mind seda vihikut kasutades, ta pani asju kokku, mida ma ei teadnud, et oskab seostadagi, näiteks telk ja magamiskott. Või lihtsalt imestan, et lapsed saavad ülesandest aru ja loovad kiirelt seoseid, kuigi arvasin, et vahel oskavad vaid autodega mööda tuba ringi rallida.

Siis saime ühe hea, suure tegelusvihiku, mida saab plastiliiniga kasutada. Igal lehel on pilt, mida saab plastiliiniga täiendada, värvida ja mustreid luua. Jälle üks ideaalne arendav tegevus, sest plastiliiniga on meie peres küll seda olnud, et justkui ei oskagi midagi sellest vahel voolida ja nad kipuvad niisama mätserdama, mis on ka kasulik, kuid teinekord on tore, kui mingi juhend on ees ja pilt tulebki välja. Plastiliiniga me veel katsetanud ei ole, aga peagi võtan selle ka ette. Enne hingan mitu korda sügavalt sisse-välja, sest plastiliiniga on meil siin selline suhe olnud, et olen lubanud, ei iial enam ei osta plastiliini koju, olgu see viimane kord (kuigi kunagi ei ole). Noh, teate ju küll neid loovaid poisse, vaatan, oi, kui tore, teevad plastiliinist vaikselt laua taga asju, kuni lähemal vaatlemisel märkan, et Lego-tükid ja mudelautod on ka sinna veetud, uue kuue saanud. Palju õnne puhastamisel! 😀 Aga jah, üks korralik, parajalt tugev plastiliin on siiski ülikasulik lastele ja eks ma võtan taas selle ette, nüüd on tegelusvihiku näol mitu värvilist alust ka voolimiseks!

Otseloomulikult on valikus ka tähtede ja numbrite vihikud, need on juba paberist, et korralikult kirjutamist, pliiatsihoidu harjutada. Johan teeb lasteaias ka taolisi harjutusi või vähemalt saab koju taolisi töölehti, millega me saame koduseid töid teha. Vahel on teda päris keeruline keskenduma saada, aga minu üllatuseks, aina enam püsib nn tunnis. Ma ütlen selle kohta, et tule tundi, sest ta ise alustas selliselt nimetamist ja see mõjub hästi, vaimselt kuidagi häälestab end tunni lainele, teeb kaasa ja kui mõni joon või kujund eriti hästi on välja tulnud, on nii ülemeelik, et ei püsi paigal – mul on hea meel, et ta enda üle uhkust tunneb, kuid eks ülesannete lõpuni tegemisega näeme veel vaeva. Hetkel on minu peamine eesmärk see, et tal püsiks hea tuju, mitte ei sunni, kui tal meeleolu väga ära läheb. Muidugi, ma alati motiveerin lõpuni tegema, et ta tunneks tehtud töö üle hea meelt ega annaks alla ja seni tundub, et eduelamus hakkab ilmet võtma – ta tõesti teeb parema meelega kaasa, sest mäletab, kui tore on “tegija” olla.

Motormind pakub tegelikult väga palju erinevaid tegelus- ja töövihikute variante nii lamineeritud kui tavalisi. Mulle endale väga meeldib, et see on spiraalköites, nii seisavad lehed alati sirgelt laua peal lahti, mitte ei paindu kokku tagasi ega ole kuidagi muul viisil kaardus. Lastele meeldib, muidugi, see, et ühte vihikut saab korduvkasutada – kui vihikus on midagi sassi läinud, on neid päris raske uuesti tegelema saada, aga kui sodi eest ära saab kustutada, on päev päästetud. Veel saab tellida tegelusraamatuid, milles on lisaks muule, ka krõpsudega kinnitatavad kujundid ja esemed, mida laps kokku saab panna.

Ja veel, eriti lahe on see, et saate ise enda raamatu lasta kokku panna, mis on nimeline ning kuhu saab ise valida töölehed ja sisu. Samuti saab valida köidet, kas spiraalkaustik, mis on kerge ja mugav või rõngaskaust, kuhu saab igal ajal töölehti juurde lisada.

Üleüldiselt ma pean ütlema, et alates sellest, kui oleme lapsi vaikselt kooliks hakanud ette valmistama (kuigi sinna on mõni aasta aega), on see nii lahe protsess olnud, ma lihtsalt üllatun, milleks lapsed võimelised on, kuigi ma ei tea, miks ma üllatun 😀 Ja ma üllatun, kui mittehirmutav see on (kunagi mõtlesin, et ma ei tea iial, millal ja kuidas on seda õige teha). Lihtsalt nii tore on nende arengut jälgida ja seda, kui mõnusalt õppimishuvilised nad on!

Kui soovite samuti lastele uusi õppematerjale, siis tellida saate:

Motormind Facebooki lehelt või kodulehelt!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s