Ideed, mida lastega teha, kui vahel lihtsalt PEAB toas olema!

Taas on palju aega möödunud, sellest kui viimati jutustasin elust-olust, ma teen seda varsti, sest on asju, mida ma tunnen, et pean rääkima, AGA hetkel räägin hoopis ühest üliarmsast lasteasjade poest ja jagan mõtteid, mida teha toas lastega, kui ilm on vihmane, tööga oled hõivatud ja nad lihtsalt peavad olema kodus.

Kessu Lastekaubad saatis meile ühe ülitoreda paki! Me ei ole nii ammu lastele mingeid uusi ja elevust tekitavaid asju saanud lubada, nii et see pakk oli neile täielik pidupäev, seda enam, et oleme olnud töö ja kõige muuga päris palju koju aheldatud.

Esiteks, ma pean ära mainima, et enne, kui Kessu Lastekaubad meiega koostöö osas ühendust võttis, sai meile see kauplus juba mõnda aega tagasi tuttavaks. Kui üldiselt olime käinud nn tuntumates laste kaubakettides, säravad ja kirevad kampaaniad, reklaamid jne, teenindus on olnud nii ja naa, mõnes suisa taoline, et oeh, peab leti tagant jälle tõusma, viige see vali laps siit ära jne … Siis kunagi ammu, vast paar aastat tagasi, Mustika Keskuses ringi jalutades avastasime mänguasjapoe. Aeg oli umbes enne jõule, mis on kõige hullem periood, millal mänguasjapoode külastada – rahvast pungil, teenindajad närvilised, kauplused segi, aga sinna astudes tervitati meid selliselt, nagu me oleksime ammused tuttavad – väga soojalt. Tookord tahtsime Johanile pealeistutavat autot, mille me sealt ka ostsime, mida müüjad muudkui meile koos tutvustasid, selgitasid autode erinevusi, sattusime mõnusalt lobisema, lõpuks tehti meile minu mäletamist mööda mingi hea pakkumine ka veel ja kõik olime nii stressivabad, suur soe ja rõõmus tunne oli poest lahkuda. Nad kutsusid veel tagasi, rääkisid, et neile tuleb sinna jõuluvana, olete väga oodatud! Mulle jäävad alati sellised toredad ja soojad kohtumised meelde just seetõttu, et meie Johan võib olla päris vali, nõudlik, aktiivne, mis enamasti saab nii mõnegi kurjema pilgu osaliseks, aga see, kui hellalt ja lapsemeelselt nad meie pojasse suhtusid, võlus meid ning täpselt sellised peavadki ühed laste ja lasteasjadega töötavad inimesed olema.

Jõuame tänasesse päeva – seda enam oli mul nii hea meel, et nüüd saatsid nad meile väga toreda kingituse ning lisaks on nende ridades nüüd ka minu endine töökaaslane. Selline mõnus ring on nüüd peal seoses Kessu lastepoega ja mina tutvustan teilegi suurima hea meelega neid asju, mida meile saadeti ja ütlen, et mitte ainult ei ole pood ning inimesed toredad, vaid ka kaubad geniaalsed!

Biobuddi klotsid – maailma esimesed ökoklotsid!

Need pakid olid meile suur üllatus – Biobuddi klotsid, millest ma ei olnud seni mitte midagi kuulnud ja olnud mõelnud küllalt igasugustele plastikklotside asendusele, siis imestan, et Biobuddi on minust kuidagi mööda läinud. Kui seni arvasin, et plastikklotside asenduseks on vaid puidust variandid, siis sain nüüd jälle palju targemaks.

Biobuddi klotsid on maailma esimesed ökoklotsid, mis on tehtud suhkruroo jääkidest. Klotsidega koos tuleb kaasa selline tore vihik, mis räägib Maa hoidmisest üleüldiselt ning selgitab seda ahelat, millest tehakse Biobuddi klotse. Niisiis, seal on kirjas, et inimeste elutegevuse tagajärjel tegib meie õhku palju CO2, suhkruroog on taim, mis imab seda endasse märkimisväärselt ning seda istutatakse väga palju ka muude produktide tooraineks, nagu söök, riided, meditsiin, millest omakorda tekivad tootmisjäägid. Just nendest tootmisjääkidest tehakse hiljem etanooli, etanoolist “rohelist” polüetüleeni ja sellest saavadki Biobuddi klotsid. Roheline polüetüleen ei ole küll biolagunev plastik, kuid see vähendab oluliselt CO2 jalajälge ning on loomulikult ümbertöödeldav.

Klotsid ise on imesiidise pealispinnaga, kuidagi hästi mõnusad katsuda! Meie saime Biobuddi komplektidest numbrite ja tähtede klotsid, mis on antud ajahetkel nii õiged, sest just numbreid ja tähti me igapäevaselt mängude ja joonistamiste käigus õpime. Oskar, kes on vaid 2,5 aastane, teab juba tähti A, E, I, S, M, N, O. Võib-olla midagi veel, aga need on tal kindlasti selged, sest neid ta muudkui näeb kasvõi raamatus jutu sees ja nimetab. Ehk sõna ” ema” loeb ta juba välja, mis on ju imetore! Sõrmedel loeb ta numbreid samuti, kuid vahel saab kuidagi ühe käe sõrmedel kokku kümme, hmm …

Tähtede ja numbrite klotsid tulevad kleepsudega ehk need tähed ja numbrid saab ise peale kleepida, see juba on lastele huvitav tegevus. Samas komplektis on kaasas ka vihik, mis räägib klotsidest üldiselt, kuid mis sisaldab ka nn töövihiku osa, kus laps saab numbrite ja tähtede kirjutamist ise harjutada. Nagu ütlesin, Oskar on õppimisest väga huvitatud, Johani huvid on teistlaadi, ta on kuidagi väga tehnika, mingi meisterdamise, ehitamise, spordi fänn. Tema ladus tähed ja numbrid plaadile ritta, hakkas sõrmedega klõbistama ning teatas, et tema teeb tööd ehk siis tema ei süvenenud, mis need tähed seal on, vaid tekitas kohe klaviatuuri. Pildilegi sain ta vaid uduselt oma klaviatuuriga, sest hetk hiljem jooksis ta ruttu sellega laua äärde ning hakkas tööle. Tõenäoliselt töö tähtaeg hakkas kukkuma, miks ta muidu nii kiirustas, eks?

Ja mis eriti tore boonus – need klotsid ühilduvad Lego Duplotega, nii et kellel neid ka kodus on, siis saate erinevat ehitusmaterjali juurde, juhuu! Minge vaadake kodulehelt või Kessu poest, komplekte on teisigi – suured ehitusklotsid või loomakujud – valikut on palju!

Galt – katsed ja eksperimendid

Igasuguste katsete tegemise mänguasju oleme me siia igatsenud alates Johani sünnist – no, millal ta kasvab suuremaks, tahaksime juba mängida! Jah, meie, vanemad. Nüüd on see aeg käes ja mängukaaslasi on lapsevanematel lausa kaks ning saime katsetada Galti magnetite laborit. Uskumatult palju asju on ühes karbis – 1 x magnetiline pulk, 4 x plastikust ringikujulist magnetit, 2 x metallist piklikkud magnetid, 1 x marmor kuul, 1 x marmorkuuli jaoks mõeldud labürundi plaat, 1 x levitatsiooni alus, 2 x vinüülist näopilti, 1 x plastik võidusõiduauto, 1 x karp koos rauapuruga, 1 x baarimagnet L+P, 1 x labori märkmik, 1 x papist leht, volditavad kujundid levitatsiooni jaoks, 1 x kleepsudega leht, 1 x võidusõiduraja plakat, laborikatsete juhend. Jah, tegin kodulehelt praegu copy-paste, sest no, vaadake, kui pikk nimekiri! Magnetid on täielik hitt! Komplekt ja katsed on üles ehitatud magnetite külgetõmbe- ja eemalepõrkumise võime peale. Erinevad pooled on erinevate värvidega tähistatud, mis teeb lastele arusaamise lihtsaks. Näiteks, saab seal ehitada ise auto, panna magnetite kettad sisse, magnetiga nn võlukepiga saab auto sõitma panna. Samuti saab magneteid üksteise peale hõljuma panna, mis on lastele eriti tore nähtus, sinna ümber saab ehitada laua ning akvaariumi, ehk panna akvaarium lendlema. Siis on marmorkuul ja labürint ehk lapsed saavad magneti abil kuuli läbi labürindi juhtida, või rauapuru ja magnetiga ühele mehele vuntse ning juukseid sättida.

Kogu komplektiga on kaasas juhendid, kuidas katseid teha, kuid variante saab ka ise välja mõelda ning minu kogemus näitas, et paljud mängud sünnivad üldse lastel niisama magnetitega mängides ja katsetades. Ülitore, arendav, põnev komplekt!

Galti katsete komplekte on veel teisigi, ma tahaks kõiki proovida! Jah, MINA tahaks kõiki proovida, mulle nii meeldivad sellised asjad! Igal juhul tore, lapsed muudkui kasvavad, arenevad ning küll jõuame katseid teha küll ja veel!

NB! Jah, meie lastelaud on üleni värvidega koos, see on nn tahvel, kuid nad otsustasid ühel hetkel ka rasvakriite ja kõike muud seal kaustada ning kuna kunstitunde on meil siin igapäevaselt, siis nüüd on ka vastav “kunstilaud”. Lihtsama puhastusega seda korda ei saa, hetkel lepin, kuni hakkan karme vahendeid kasutama. Väga vajalik märkus, eks.

Tinti vannitooted

Oh, te ei kujuta ette, millised vannilapsed meil on, nad võiksid seal lausa elada, peamine, et saab vees mängida, midagi muudkui kallata, kõiki autosid pesta jne. Nüüd saime me väga lahedad vannitooted Tintilt, mis tekitasid nii suurt põnevust ja hasarti! Kessu Lastekaupades on vannitoodetel päris lai valik – põhiline on see, et lapsed saavad vannivee värvi muuta, siis saime ühe hästi laheda pragiseva pulbri, mida ma esialgu arvasin, et ah, pole see midagi erilist, aga nad olid täiesti segased, tahtsid muudkui veel seda praginat kuulda, nagu keegi praeks midagi vanni põhjas. Meie saadetises olid ka laste vannimänguasjad koos mitme pulbriga (värviline, pragisev). Neid kõiki pulbreid, värvilisi tablette, mida mänguasjad sisaldavad või kaasa tulevad, saab eraldi juurde osta.

Siis saime veel vees lahustuvad värvilised tähekesed, mis üllatasid sellega, et need ei lahustunud üldse nii kiiresti, kui kartsin, vaid lapsed tõesti tükk aega tükeldasid ja sulatasid enda tähti vannis.

Aga tõeline vannihitt oli ja on endiselt vulkaan! Vulkaaniga on kaasas värviline tablett, mis käib topsiku sisse, kuid saime veel teisi värve ka katsetada ja olgu öeldud, et kõike pidi ju kohe proovima, lapsed olid nii õhinas! Vulkaan toimib nii, et käib iminapaga vanni või kausi (kui vanni ei ole) põhja, seejärel peab olema täielikult veega kaetud ning siis hakkab värvilist vett välja vahutama ehk nii toimub vulkaanipurse. Oi, milline kisa ja rõõm, kui esimene värviilming sealt paistab – nagu ütlesin, hitt! Nüüd siis muud ei ole, kui pean neid tablette juurde hankima, sest iga kord, kui vanni minek ja vulkaani näevad, nõutakse läbisegi erinevaid värve, noh, ema, pane tööle!

Märgin ära, et ei vanni ega lapsi ei pidanud ma hiljem värvist puhtaks küürima – see ei määri! Tinti vanniasjade valik on muidugi laiem, kui see, mida nimetasin, nii, et minge kodulehele ja vaadake.

Üleüldse, kogu Kessu saadetis andis palju ideid ja mõtteid juurde, mida teinekord kellelegi sünnipäevaks kinkida, sest ma olen tõesti lasteasjade osas täiesti kogemuste- ja vaimuvaene, nii et aitäh, Kessu, et mind teadmistega rikastasid ja lastele nii palju rõõmu tõid!

Kohe kindlasti kohtume veel!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s