Näitan enda riideid ehk millele ma raha “laristan”

See ei ole mingi uudne ega originaalne postitus, mis ülistab taaskasutust, aga ma siiski tunnen, et tahan seda teha. Täna räägin taaskasutuse maagiast ja sellest, et kui on vähegi  tahtmist, aega, energiat tõeliselt kaevata, on võimalik kohati lausa luksusesemeid selga saada.

Mitte midagi ei ole teha – ma ei leia n-ö tavapoest väga midagi, mis meeldiks või vastaks minu soovidele. Ei, ma parandan end, kui mul oleks palju raha, eks ma siis ikka leiaksin, aga seda mul ei ole. Esimene asi, mille järgi mina valikuid teen, on materjal – võimalikult vähe täissünteetikat, võimalikult palju looduslikke kiude. Tõsi, eks mul on nii mõnigi polüester ka kapis, aga mul on hea meel öelda, et enamik on juba looduslik. Kõik mu jalatsid ja kotid on nahast, selles osas allahindlusi ei tee kohe üldse. Veganlus jääb kaugele, sest ma armastan erinevaid villasorte, siidi ja nahka ning seda muuta on … pea võimatu.

See, kuidas mina sain materjalidest teadlikuks, toimus aastaid Kaubamajas Meestemaailmas töötades. Siidivillased ülikonnad, kašmiirkampsunid, nahk ja muu olid aastaid minu igapäevased töövahendid, millest nüüdseks on tõeline kogemustepagas tekkinud. Nagu teate, hetkel õpin rätsepaks ja endiselt on mul kindel plaan minna edasi saama seda “kõrgeimat” tiitlit – meesterätsep. No, elame näeme.

Igatahes! Tähtsaim on materjal, siis tuleb lõige. Keeruline on see siis, kui sul ei ole raha. See on ikka igavesti jama tunne, kui riietud vastavalt rahakotile, see annab sinust mingi pildi edasi, tegelikkuses tunned end nagu võõras kestas – ei ole omane ega see, millist pilti sa endast maalida tahad. Nõme, aga elame maailmas, kus endiselt riiete järgi tehakse päris palju järeldusi, tahame või ei taha.

Minu stiil või maitse on väga klassikaline – ei midagi kirevat, ei mingeid trendikaid katsetusi. Mulle ei meeldi. Mulle meeldivad sellised toonid nagu must, kaamelivärv, elevandiluu, valge – lihtsalt mingi baas. Vahel satub mõni värv sekka ka, aga selleks peab mingi eriline asi või meeleolu olema, et ma seda ekstra valiksin.

Mul on hea meel, et oman materjali osas päris palju teadmisi ja et ma jaksan kaevata taaskastuses, see on mulle lausa hasart. Mu lemmikpood, kust häid asju saan, on Sõbralt Sõbrale, sest seal on tõesti leide, mida mujale väga ei satu. Sealsed tooted on tulnud tõenäoliselt heal järjel olevatelt Skandinaavia elanikelt. Muidugi, seal on palju n-ö kaltsu ka ja vajab tõelist kaevamist ning teadmisi, et midagi leida, aga ma vahel ikka imestan, mida ma käkras kuskil kastis näen.

Panin postitusse kokku vaid mõned näited, mida ma olen just sealt poest leidnud – lihtsalt, et saaksite ettekujutuse sellest, kuidas ka väga väheste vahenditega võib kvaliteetselt riietuda.

Lisamärkena toon välja, et ka taaskasutusest, olgu see nii odav kui tahes, ei osta ma asju siis, kui ma neid ei vaja. Ja teine lisamärge – looduslike materjalide eest peab ka hästi hoolt kandma, et nad teid kaua teeniksid, ei ole nii, et kui poes maksab kampsun 100 eurot, siis ta topiliseks ei lähe või ülikond 1000 eurot, siis ei kortsu – riided ei ole ega peagi olema nagu skafandrid – seda enam vajavad hoolt. Ning kolmas lisamärge – minu riided võivad teile “ei midagi erilist” tunduda, aga hoolimata meie erinevast riietumise maitsest, ma loodan, et saate mõttest aru küll ning mina kannan neid tõeäoliselt kaua-kaua.

Alustame siis.

Džemper – United Colors of Benetton, 100% Virgin Wool ehk uus vill. Käega katsudes üliõhuke, aga ülisoe. Näiteks, enda villase mantli alla (mille ma ostsin ka Sõbralt Sõbralt poest, muide) ma muud ei panegi ja mul on palav! Hind kodulehel alates 50 eurot, mina maksin 2.50.

Ahjaa, need püksid ja täisnahast portfell on ka sealt samast poest. Mõlema hind kokku u 7 eurot.

P3690907

P3690901


 

Nahktagi – René Derhy, seemisnahk. Täpselt sellist tagi netist ei leidnud, aga kodulehel oli üks teistsugune lühike ja seemisnahkne jakk, selle alghind oli 319 eurot, hetkel soodus 150 eurot. Mina maksin vist 4 eurot.

P3690940P3690953


 

Pintsak ja viigipüksid – ei ole väga midagi erilist materjali osas, kaubamärk Mango, aga lihtsalt see, et üliheas korras ja mulle väga meeldivad pintsakud. Väga! Pealegi, kokku maksin nende eest vast 5-7 eurot, aga näen välja selline, et võiksin vabalt mõne koosoleku maha pidada ning tõenäoliselt võin nende baasriietega veel kaua läbi ajada. Pintsak oli omal ajal mu lemmiktööriietus. Omal ajal ehk enne lapsi. Kui mul oli töö. 😀

NB! Kingad on küll fookusest väljas, aga täisnahast üliheas korras Itaalia kingad. Hinnaks leidsin kuskil 89 eurot, Imac. Mina maksin äkki 3 või 4.

P3690969


 

Triiksärk/pluus – Ralph Lauren, 100% puuvill, non iron. Pidin lausa kaks pilti panema, sest no, valge triiksärk! Jeerum, kuidas mulle sellised meeldivad! Kodulehel hind 99 eurot, mina maksin 2.50.

P3690987P3690989


 

Villaste seelikute trio – igaühes on mingi % villa, roheline on meriinovillaga, helehallis kašmiir. Ülisoojad, mugavad, keha kaisutavad. Mu lemmikud! Iga seelik oli 2.50 või 3. Või vahel tehakse mõnele kaubagrupile 1 euro päevi. võimalik, et ostsin ühe isegi siis, ei mäletagi.

P3700048P3700033P3700006


 

“Väike must kleit” – järjekordne lemmikkleit, sobib peaaegu igale poole. Ma ütlen, panustage baasile, vastavalt olukorrale lisage ehteid ja olete “mäel”. See pole taas mingi eriline materjal, kaubamärk Zara, aga hind oli kohe kindlasti 1 euro, seda ma mäletan!

Kingad – fookusest väljas, aga väärivad mainimist, et need on jällegi täisnahk, Made in Italy, kaubamärk Janet and Janet. Kodulehel kingade/pahkluusaabaste hind 250-300 eurot, mina maksin 3 eurot. Muidu korras, vajasid kontsaplekkide vahetust, no biggy.

P3700141


 

Villane jakk – üks minu viimaseid leide. Kaubamärk Baltrik, millest ma ei olnud varem midagi kuulnud, aga tegemist on vintage, luksusliku rätsepaesemega (nii ma kuskilt lugesin ja ausalt öeldes, tundub küll). 90% vill, 10% polüamiid, tasku- ning kraekandid ja nööbid nahast, vooder 100% rayon. Nüüd, kui rätsepaks õpin, saan kohe aru, mis on mis ja see on ülikvaliteetne, peen töö, hakkas kohe seal riidepuu peal silma. Kui ma nüüd ilusad püksid ka sinna alla leiaksin (õmbleksin?), oleksin ma väga on point. Originaalhinda ei oska aimata, aga ühe Baltriki villase mantli leidsin välismaal järelturult, selle hinnaks oli pandud üle 100 euro. Minult küsiti poes 4-5 eurot, ei mäleta täpselt, aga rohkem kindlasti mitte.

P3700207P3700223P3700247

Lisaks nendele, on mul veel kvaliteetseid suveriideid mõne euro eest saadud. Siinkohal meenutan kurbusega lemmiksuvepükse ja kordan veel – materjali hooldus on ülioluline. Ma olin täiesti sillas ühtede siidpükste üle, laiad, stiilsed, mugavad, aga siidi ei pane pesumasinasse undama, paljusid tuleb lihtsalt tuulutada jne. Neid konkreetseid pükse kavatsesin õrnalt külma veega siiski pesta, ootasid vannitoas oma järge. Ütlesin vähemalt 3 korda Jaanusele, et kui ta pesu peseb, siis mul on eraldi siidipüksid seal, ärgu neid mitte mingil juhul puutugu. Ma teadsin, et tegin vea, kui need sinna üldse jätsin, olgugi et ma rõhutasin nii, kuidas sain, et vaadaku neist mööda. Järgmisel hetkel oli nii, et mõned laste riided ja rätikud läksid 60 kraadiga (!) pessu, mingit nartsud olid ka seal kõrval, tõenäoliselt vajasid pesu, asi neidki sinna siis visata. Ja sinna need nartsud ehk minu siidpüksid läksid – materjal oli rabe, purunev, täielik häving 😀 Ehk siis 100% siid on tõesti kõige pretensioonikam, aga oh, kui mõnus kanda, ülejäänud nii hullud vast pole. Õige hooldusega hoiad asju kaua ja hindad neid seda rohkem.

Igal juhul, kui suudate seda “hinda maksta” ehk mõnele eurole lisaks leida aega või tahtmist kummaliselt lõhnavates poodides ringi vaadata ja käed käiku lasta, on võimalik lõpuks korralikku garderoobi omada.

 

17 kommentaari “Näitan enda riideid ehk millele ma raha “laristan”

 1. Oh oleks mul ka silma selliseid asju märgata!

  Varem kraamisin Viljandi Sõbralt Sõbrale poes, ostsin igast klaase ja söögiriistu kokku, aga siis ühed kommenteerisid, et taaskasutusnõud on sisuliselt mittekõlbulik ja siis mu tuju rauges. Peaks need tujuriismed üles korjama ja nii Tallinnas kui ka Viljandisse sattudes Sõbralt Sõbrale poes hoidma rohkem silmi lahti.

  Kunagi kusjuures leidsin neetidega baleriinad 2€ eest ja siiamaani sooviks uuesti leida selliseid.

  Meeldib

  1. Muidugi, korja riismed üles! Teiste jutt ärgu üldse kõigutagu, elagu ise nii edasi, kuidas nemad oskavad. Ma poleks pooli asju ostnud või üldse mitte midagi leidnud, kui seda oleksin arvestanud, sest minu kohta on sama mõeldud, miks ma kaltsudes sobran, siin niikuinii ei ole midagi jne 😀

   Meeldib

  2. Mismõttes mitte kõlblikud? Ma olen igast portselani kokku ostnud, kodus puhtaks pesnud ja söön nagu kuningas.
   Tassid on sisuliselt uued. Neid ju tuuakse reisidelt, kingitakse, pannakse tolmu koguma, perenaisel saab üks hetk kõrini ja riiulid lüüakse tühjaks. Lusikad-kahvlid saab läbi keeta, kui tundub kahtlane niisama suhu pista.

   Aga riideid ma niiviisi leida ei oska ja ihu vastu võõrast ei taha, tuulata ka ei suuda, et kui leiaks midagi väga oma … ja ajast on samuti kahju kui olen pool päeva ära tuulanud tulemuseta.

   Liked by 1 person

   1. Jaa, see ongi asja hind, et leidmiseks kulub ikka aega. Vahel ei leia midagi, vahel mitu asja. Minul on see kerge, sest pood on samas kohas, kus minu toidupoodki, siis hüppan läbi, aga kui need poed oleksid kuskil kaugel, siis oleks see ikka täiesti ettevõtmine minna ja otsida. Nõude osas olen sama meelt, peab vaatama seisukorda, nagu iga teise puhul, aga ei mõista, kust see jutt, et kasutuskõlbmatud, ise kasutame ka nõusid ju kaua.

    Meeldib

  3. Käisin nüüd enne hambaarsti Magistrali omas tuulamas. Vaatasin nimme igast sildid läbi. Leidsin mingi cupro ja acetatoga toote, guugeldades andis sellele cuprole minu hinnangul päris hea materjali. Ja lisaks leidub villast tooteid jne. Need küll polnud minu riietumismaitsele, aga tõesti, kes otsib, see leiab!

   Need ütlejad olid mu elukaaslase vanemad, ta emale on niikuinii võimatu täielikult meeldida, kahjuks. Selline inimene lihtsalt.

   Liked by 1 person

 2. Kui iial midagi ei leia sest kõik mis ma leian on suured siis see ind raugeb 😀
  Polegi enam mitu aastat isegi mitte vaatamas käinud sest ainult pettumusi saan sealt.

  Meeldib

 3. Mulle kohutavalt meeldivad uuskasutuskeskused ja sõbralt sõbrale poed. Kui midagi leian, siis meeldivad eriti 🙂 Olen saanud ka häid leida. Ma naudin nendes tuuseldamist 🙂
  Ja kui keegi (nagu Sina praegu) näitab oma ägedaid leida, siis ma olen lihtsalt kade (heas mõttes) 🙂 Kui keegi näitab, et ostis Kaubamajast 100 € maksvad kingad, siis on reaktsioon pigem, et “ahah” aga kui ta näitab neid kingi ja ütleb, et kaltsukast sai 5 € eest, siis kergitab küll kadeduseuss pead 🙂

  Ma ise olen viimasel ajal saanud mõnusad valged taldrikud: Arabia Finland Arctica

  Liked by 1 person

  1. Täpselt sama, suure summa eest asjad ega ei avaldagi muljet, sest ma tean küll, et neid on võimalik osta. Aga kui ma saan vähese raha eest, tundub see tõeline leid 😀 Mulle väga meeldib rahulikult nendes poodides sobrada, lausa nii rahulikult, et müüjad vaatavad juba kahtlase pilguga, mida see koguaeg siin luusib.

   Meeldib

 4. Ooo…! Sa oled nii ilus! Ja taaskasutus on vinge. Olen väga palju väga ägedaid asju leidnud, mõnikord ei suuda tõesti oma õnne uskuda. Täisnahast saapad paari euroga või Ivo Nikkolo püksid euroga (!!!!) või Montoni jaki kahega või… Üsna tihti on nii, et mida vanemad tädikesed poes askeldavad, seda rohkem soodsaid pärle leiab, sest nende silmis on mingi Terranova pluus hullult vinge ja kallis, samas mõni Mango tagasihoidlik asjake tundub nagu suvaline kalts ja pannakse olematu summa eest müüki.

  Liked by 1 person

 5. Ma olen ka taaskasutuse usku! Kvaliteetne asi püsib enamasti ka kasutatult ostes kauem ilus, kui mittekvaliteetne odav ja uus asi. Lisaks tekitab mingi eriti hea asja leidmine tunde nagu oleks lotoga võitnud vms 😀 Hiljuti sain just Humanast 2€ eest kevadeks hästi mugavad poolsaapad. Sõbralt Sõbrale poes käin enamasti pigem just sisustuskaupa vms vaatamas, riideid väga pole häid leidnud, aga ega laste kõrvalt viimasel ajal eriti pole jõudnud ka kuhugi kahjuks.

  Liked by 1 person

 6. Ma ka armastan taaskasutatud riideid, aga jalanõude puhul on üks küsimus, võibolla rumal, aga… ma kardan jalaseent saada 😀 kas sul ei ole sellist hirmu? Jalanõusid ei saa ju enne kandmist pesta.

  Meeldib

  1. Jaa, keegi kommenteeris sama, ma võin vastata, et ma ei oska karta 😀 Vaatan alati jalatsi sisu kvaliteeti, kui ikka must ja kantud, siis ma ei võtagi, aga kui on heas korras (mis ei välista mingeid seeni), siis pigem jaa. Nii, et natuke loll, aga ei karda midagi 😀 Lisaks kasutan üsna tihti enda sisetaldu jalatsitel lisaks, lihtsalt, et originaaltalda hoida.

   Meeldib

 7. Lilli, sinu rätsepaks õppimine on mind ka inspireerinud uuesti õppima minema. Pärast lapse saamist ja temaga natuke kodus olemist tundus ülikoolis õpitud eriala järsku kuidagi nii kuiv ja igav ning kuna peas tiksus ammune unistus haiglas töötamisest ja inimeste aitamisest, siis otsustasingi kõik kahtlused lihtsalt jõuga kõrvale heita ja proovida tervishoiu kõrgkooli sisse saada. Ja saingi! Ja alustasingi äsja õpinguid õe erialal. Eks tegureid oli kokkuvõttes mitu, aga sinu blogist sain kahtlemata inspiratsiooni ja julgust, et laste kõrvalt õppida on võimalik 🙂
  Fännan ka taaskasutust ja naudin kaltsukates sobramist. Minu üks lemmikleid on ühe šoti brändi mõnus paks mustvalge kampsun, millel on jube äge muster.

  Meeldib

  1. Ooojeee! Kusjuures, õppima minek on mind nii palju muutnud ja vabastanud! Ma ütlen, nagu mingi paisu tagant lahti saanud – kergendus on järgida sisetunnet ja teha, mida tahad teha!

   Meeldib

 8. Mina ka fännan taaskasutust ja kaltsukaid. Just esiklaps tulemas ja peaaegu kõik asjad olen kasutatult hankinud. Ja siis ka kuulanud tuttavate ohkimist, et miks ma ikka uut vankrit ei osta (need uued 1000+eur vankrid olla ikka niiiiii kvaliteetsed ja nunnud) jne. Et ma ju saaks seda endale lubada kui väga tahaks.
  Ja siis ma alati vastangi, et milleks? Ma endale ostan ju ka taaskasutusest asju ja saan sealt tihti väga hea hinnaga ja kvaliteetset kraami.
  Nii head modellivälimust ja -annet ei ole ainult, et niimoodi eksponeerida leitud asju 🙂

  Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s