Kuidas su mees seda lubab?

Täna tahan rääkida ja veidi auru välja lasta teemal, mis on mulle väga oluline. See on osalt seotud minu kooliga, aga tagamaad ulatuvad minu lasteta puhkuse ja üleüldse mees vs naine nii raha koju tooja või laste eest hoolitsejani välja.

Kui ma teatasin blogis ja mujal, et alustan sel aastal rätsepaõpingutega, siis vastukaja oli enamasti väga positiivne, aga, mis seal salata, on tulnud ka veidi vildakaid pilke, teatud hinnanguga lisaküsimusi. Kas minusuguseid nimetatakse feministideks või kelleks iganes – igal juhul ajavad mind teatud suhtumised täiesti “turri”.

Kui naine, kes on lastega kodus, teeb midagi muud peale lastega kodus olemise, siis mõni kiidab, et vaata, kui tore, saad teha midagi endale, mõni vaatab viltu, et lapsed on nii vähe aega väikesed, kuidas sa niimoodi mehe “tanki” paned, lapsed vajavad ema jne. Kõige vähem kuulen ja näen suhtumist, et jaa, väga hea, see on suur panus pere toimimisele.

Näiteks, mind hakkas häirima see, et noh, saan ka midagi endale teha. Muidugi, on see mulle täielik teraapia ja vaevalt keegi selle lause all midagi halba üldse mõtleb – rätsepaks olemisest ja sellest oskusest olen unistanud juba põhikoolist saati, kui ma nüüd saan seda õppida (sest elus esimest korda ei ole ma tööl), siis see on suurepärane. Aga minu jaoks ei ole see niisama enda jaoks hobi, vaid see on reaalne investeering tulevikku – see kindlustab mulle ametikoha, annab oskuse, millega saan ise ettevõtja olla, mis omakorda tähendab perele suuremat sissetulekut. See ei ole see, et noh, tore, sai ka midagi endale, vaata, kus on hea mees, lubas naisele omaette aega. See, et me investeerime enda aega ja teeme üsna palju ohverdusi, et ma saaksin koolis käia, on täiesti majanduslik otsus, mitte niisama – vaata, kus veab, neil ikka lihtne elu.

Mina ei saa lubada seda, et kui ma lähen tööle, alustan laste kõrvalt jälle neid pikki päevi hilisõhtuni välja. Samuti ei saa lubada seda, et ma lähen kunagi hiljem kooli, sest siis on lapsed ise koolis, nii et ma leian, et kui lastel algab mõne aasta pärast koolitee, olen mina nende jaoks toeks ja olemas, kui vaja aidata kodutöödega, kui vaja aidata kohanemisega.

Mind ei häirigi nii väga see, et keegi rõõmustab kaasa, kuidas saan midagi endale teha, sest see ongi maailma parim tunne, kui ala, mis mulle tõsiselt meeldib, hakkab mulle raha sisse tooma. Aga mind häirib see iganenud suhtumine naistesse – justkui nende majanduslik panus ei ole endiselt mainimistväärt! See ajast ja arust hoiak ajab mind lausa marru – naised teenivad, on töökad, vastutustundlikud ja mitte vähe!

Võib-olla ajab inimesi segadusse see, et naine on lapsehoolduspuhkusel ja mees hoolitseb ka laste eest või äkki hoopis see, et asi, millega naine tegeleb, lausa meeldib talle, nii et nad ei suuda mõelda, et see on perele kasulik – mina ei tea, aga oleks aeg, kui see suhtumine muutuks. See on naiste suhtes solvav. Minu jaoks küll on.

Mina käin koolis õhtuõppes, mis on tegelikkuses päris intensiivne – 4 õhtut nädalas, 16.30-21.00. Kuna Jaanus on ettevõtja, saame graafikuid veidi sättida, kui ei saa, on seda suurem motivatsioon lapsehoidjatega tuttavaks saada ja nende abi kasutada. Mitte, et peaksin enda õppima minemist või päevagraafikuid kellelegi selgitama, siiski inimlikult saan huvist aru ja oleme seda teinud, mille peale ongi lausa sedalaadi küsimusi tulnud, et kuidas Jaanus sellega nõus on.

Millega nõus? Et töötame suuremate sissetulekute ja tuleviku kindlustamise nimel? Et tal on lapsed ja ka tema vastutab nende eest terve oma elu? Et laste eest vastutus ei lange 75% emale, 25% isale, vaid on, päriselt ka, 50-50? Millega siin nõus mitte olla?

Või siis puhkus, mis mul oli. Väga kiidetud osade poolt, oi, meil on hea meel, said puhata, seda oli vaja. Ja siis kuulen ringiga lugusid, et seda oli ikka palju, kuidas ikka Jaanus jäeti kahe lapsega pea kümneks päevaks üksi, meie peres ei tuleks see kõne allagi. Ei mõelda laiemalt, mida see puhkus tervele meie perele andis, kuidas ma sain tõesti restardi, millest saavad kasu kõik. Nähakse muudkui raskusi, takistusi, mitte edasiminekut. See, kui läbi ma olin, kui jõuetu – mitte keegi ei näe või peetakse normaalseks, paratamatuseks. Emade vaimne seisund ja energia, mis on alla nulli, koos enesehinnangu ja kõige muuga ei ole ega pea olema emadusega seotus paratamatus – kõikide pereliikmete ülesanne on teineteist hoida, üles upitada, hoolida.

Nende asjade puhul ei saa ka kõrvale jätta meie kaasasündinud isiksuseomadusi – ahistus on minu puhul kerge tulema, vabadus, enda laadimine – see on hädavajalik, et olla parim ema ja parim naine. Üks lugeja kord kirjutas, et tema jaoks lastega aeg ongi tema aeg, miks ma seda oma aega taga ajan. Minu jaoks see nii ei ole, tean, et paljude teiste jaoks ka mitte – siin ei ole õiget ega valet, me kõik oleme erinevad ja teeme nendes tingimustes, mis meil on, parima, mida oskame ja jõuame. Kui meil on tõesti vaja enda aega, vaja teha, mida peame tegema, et tunda end tasakaalus, jalgadega maa peal, õnnelikena, edumeelsetena, siis selle eest, et me vajame olla meie ise, ei pea me muudkui vabandama, et kellegi aega “raiskame” või ebamugavusi tekitame. Me ei pea enda eksistentsi ja väärtustamise pärast koguaeg vabandama, selgitusi tooma, ära põhjendama!

Kui rääkida veel sellest leierdatud (aga põhjusega) naiste ja meeste rollist, siis kipun arvama, et ükski silm ei käi peas ringi, kui mees võtab aja puhkuseks, läheb kauaks välismaale, teenib raha perest eemal. Keegi ei ütle, kuidas ta võis, kas naine lubab. Öeldakse, et tubli, vastutustundlik, töökas, see on paratamatu, “peabki” raske olema – mida iganes, aga seda, et see oleks vale või mees oleks “rongaisa” – mitte iial. Nii, et ma ei kavatse endale pähe võtta ka seda, kuidas naine selliseid tegusid tehes midagi muud, kui tubli, vastutustundlik ja töökas on.

Aeg alaväärsena, süümepiinasid, mittepiisavana tunda, “ainus roll kodu ja lapsi kasida” on naiste jaoks l-ä-b-i ning kes veel võitlevad sisimas nende tunnete ja tõekspidamistega, siis tahan kinnitada, et see, mida teil on vaja teha n-ö enda jaoks, kodust eemal, on perele suurim panus, mida anda saate, nii rahaliselt kui vaimselt, sest enda terve vaimne ja füüsiline tervis ongi teie ja lähedaste eduga otseses seoses. Pealegi, see on hädavajalik tunda naudingut ja head meelt millestki – ei ole lulli löömine, kergemeelne või vastutustundetu suhtumine.

Ja ikka kordan vana tõde – peavangutajad, skeptikud, hinnangute andjad ei ela meie eest meie elu – keegi ei tule minu lapsi kasvatama, peresse majanduslikult investeerima ega anna raskel hetkel enda õlga, mille najal nutta. Nii, et kogu vastutus, otsused, ohverdused on meie enda peal – me kõik anname endast parima iseenda ja seega enda pere hüvanguks.

space

22 kommentaari “Kuidas su mees seda lubab?

 1. Ei leia praegu seda pilti, aga Kristina Kuzmic’il oli hea ütelus “Kõige tähtsam on hoolitseda selle eest, kes on su lastele kõige tähtsam”. See on see blogijate võlu ja valu, et igasuguseid arvamusi lendab sinu valikute kohta, aga ära üldse põe. Ma su koju sisse ei näe ja ei peagi, kuid kui lapsed on hoitud ja armastatud, soe söök laual ja tegevuste valik terveks päevaks ning mees ka rahul, siis misiganes teeb sind õnnelikuks – go for it.
  Kui sind lohutab, siis üks su lugejatest (mina siis) ei vaadanud üldse viltu selle rätsepa postituse peale. Mõtlesin vaid, et krt küll, tahtsin ka ju, a mind ei võetud 😦 Sulle nauditavat õpinguaega!

  Liked by 1 person

  1. Ei solvanud 🙂
   Nagu kirjutasid, siis igaüks ise teab ja tunneb, mis tema ja peredünaamika jaoks parim. Ja see võib ju periooditi erineda ka. Kahju, et sageli tuleb inimestele üllatusena, et on erinevaid arvamusi. Ei, kahju hoopis, et siis seda hoopis inetult väljendatakse.
   Igatahes on kõige tähtsam, et rahu on majas. Teie pärast on südamest hea meel, sest tundub, et olete teineteist hästi toetav paar.

   Liked by 1 person

   1. Super! Esimest korda näen seda blogi, aga väga õigesti kirjutatud. Kahjuks meie ühiskond veel paljuski tõesti ei ole sealmaal, et ilmselgeid asju mõista – seda, milline on tänapäeva elu praktika. Katsutakse ikka mingites vanades mustrites kinni olla, aga need ei toimi ja siis ongi frustatsioon ja kibestumus. Aga selliseid arvamusavaldused ja lahtiselegetused ehk aitavad mõnelgi inimesel asju laiemalt näha!

    Liked by 1 person

   1. Ma su koju sisse ei näe ja ei peagi, kuid kui lapsed on hoitud ja armastatud, soe söök laual ja tegevuste valik terveks päevaks ning mees ka rahul, siis misiganes teeb sind õnnelikuks – go for it

    Sellele vastasin*

    Meeldib

   2. Suht perekoolilik kommentaar, aga ei, said valesti aru – mitte kõik majapidamistööd ja mitte ei pea mehele meelepärane olema. Point oli see, et lapsed näljastena ukse peal nutma ei jääks, sest sul vaja maitea joogasse minna. Ja toimiv suhe on toetav – kui mees saab teha omi asju, siis on ka naisel kergem minna ja tegeleda oma hobidega.

    Meeldib

 2. Hea postitus ja pea kõigega nõus kuni eelviimase lõigu lauseni, kus ütled, et aeg on möödas, kui naised “ainult kodu ja lapsi kasivad” ja sellest õudsest alaväärsusest vabanema peaksid.
  Tean mitmeid naisi kellel on palju lapsi, suured majapidamised ja tuline tahe (vaat et isegi tunnevad rõõmu sellest!) “ainult” oma kodu korras hoida ja “ainult” oma paljusid lapsi ise kasvatada, ise harida..
  Samamoodi nagu on õhus tugevat hukkamõistu “rongaemade” suunas, kelle lapsed enamuse ärkvel oldud tundidest lasteaiakasvatajaga veedavad (faktid, mitte emotsionaalne liialdus), mõistetakse hukka neid lihtsaid? rumalaid? kes tunnevadki, et nende kutsumus on ehitada ja üleval hoida “ainult” argipäeva pereelu. Raske uskuda, aga need naised ei kannata oma perekondlike valikute all, vaid tunnevad rõõmu ja rahuldust. Aga sageli nimetatakse selliseid emasid (teiste emade poolt – kui haige see on!) alaväärseiks ja mittepiisavaiks.

  Sa kirjutad alati tõesti hästi ja kaalutletult ja kedagi meelega haavamata, ja loen alati suure heameelega. See lõik läks lihtsalt südamesse.

  Liked by 1 person

  1. Kusjuures, ma juba ootasin sellist kommentaari. Minu mõte on see, et aeg, mil ainult see on naiste jaoks, on möödas või et see, et peavad tundma süümekaid, sest nad ei ole need koduperenaised, kes muud teha ei taha. See, et on naisi, kes naudivad seda, on minu jaoks väga selge, ma lausa sooviksin vahel, et kuuluksin nende hulka! Ma tahtsin postitusega seda mõtet edasi anda, et naised võivad olla need, kes nad tahavad, mis ei välista tahet olla täiskohaga kodus.
   Ma loodan, et vastus on arusaadav ja vabandan, kui solvasin kedagi, seda ma tõesti nii ei mõelnud, sest ma ei pea kodus olevaid emasid absoluutselt kuidagi madalamaks ja lihtsamaks!

   Meeldib

 3. Ma läksin omal ajal vastsündinu kõrvalt tsükliõppes kooli, nii 4 loengupäeva kuus, laps oli sel ajal loomulikult oma isaga. Ja oi neid pilke ja küsimusi.. Et kus siis mu laps on ja kui vastasin, et oma isaga siis uuriti ikka, et aga kes ikkagi last hoiab… Ei ole mina suutnud välja mõelda ühtki tegevust lapsega, mille tegemist peenise omamine segab aga ju need küsijad siis teavad paremini. Minu jaoks on loogiline hoopis see mõtteviis, et kui minu enda “tass on täis” ja mõistus korras siis on mul märksa rohkem ka oma perele ja lähedastele anda.

  Liked by 1 person

 4. Naljakas. Ma pole kunagi mõelnud, et keegi võiks niiviisi halvasti suhtuda toimekatesse emadesse. Mina läksin rasedana uuesti ülikooli. Kaugõppesse – üle nädala üks nv loenguid. Peale sünnitust hoiab loomulikult minu koolipäevadel last lapse isa. See on ju loogiline? Ma tunnen igatahes ennast uhke ja väga tublina, et plaanin beebi kõrvalt kooliga ka hakkama saada.

  Liked by 1 person

 5. Mind on ka alati pannud kulmu kergitama, kui arvatakse, et väikeste laste emade töö või õppimine on mingi kena väike asi, mida nad saavad endale lubada või mida nende mees lubab, mitte oluline panus pere tulevikku ja rahakotti. Jah, muidugi annab töö või kool ka võimaluse “ainult” kodu ja laste kasimisest puhata, aga oleks ju naljakas, kui öeldaks, et jah, muidugi võivad väikeste laste isad tööl käia, kui naised lubavad – see tõstab meeste enesehinnangut ja on neile tore vaheldus.

  Lilli, Sulle ütlen ma seda, et need “kuidas mees lubab”-küsijad on tõenäoliselt kadedad, sest see on uskumatu, kui paljud mehed arvavadki, et neil on õigus naisest teenija teha. Näiteks nõuda täiskohaga juhtival kohal töötavalt naiselt ja väikese lapse emalt, et kodu läigiks iga päev puhtusest ja soe söök oleks laual, aga koduabilist võtta ei luba, sest “ei taha võõrast inimest oma elamisse”. Olen ka ise pärit sellisest perest, kus tööjaotus oli selline, et isa teenis raha ja ema hoolitses üksinda kõige kodust elu puudutava eest. Nii suur rõõm on oma abielus näha, et mees ja naine võivad elada ka võrdsete partneritena, kes panustavad mõlemad nii kodusesse kui tööellu.

  Sulle aga soovin väga toredat kooliaega! Vaatasin teie vloge ja sestpeale elan blogile veel rohkem kaasa. Te tundute täpselt sellised inimesed, kes võiksid elada mõnusas maamajas ja ajada seal omi hingelähedasi asju. Hoian pöialt teie unistuste täitumisele!

  Liked by 1 person

 6. Ma ei saa üldse aru, kas selles oleks siis midagi imelikku, kui õpidki seda ainult endale ja puhtalt sellepärast, et see sulle meeldib? Sellised võlts-märter-emad lihtsalt ongi kibestunud ja natuke teisest dimensioonist, a’la teevad seda mida mees ütleb, kannatavad ära joodikmehed jne. Endal eneshinnang puudub, siis halvustavad teisi. Perekool on selliseid täis 🙂
  Mees vastutabki laste eest sama palju kui ema, siin polegi ju midagi rääkida 🙂 kes ise end vabatahtlikult enda koju orjastab, peabki seda kannatama. Ja kahjuks on väga palju imelike tõekspidamistega inimesi, osad ju pooldavad EKRE-tki, mis seal siis imestada :)))

  Liked by 1 person

 7. ‘Kas mees/naine lubab?!’ või ‘Kuidas küll mees/naine lubab?!’ küsimused tunduvad minu jaoks alati nii absurdsed! Tegemist on ju ometigi täiskasvanud inimestega ning mitte lastega 😀
  Mul endal on samuti plaanis oktoobrist ülikooli minna ja seda 1a3k aastase lapse kõrvalt. Praegu on lihtsalt kõige parem aeg selleks – mees töötab 0.75 kohaga ning töö on piisavalt paindlik, et vajadusel lapsega koju jääda (peamiseks lapsehoidjaks jääb ämm aga õnneks on tegemist osalise e-õppega). Mees midagi lubama ei pidanud, sest noh.. täiskasvanud 😀 lihtsalt arutasime läbi, kuidas ja millal ning otsustasime, et nüüd 🙂
  Muidu mul äi ka pigem vanades traditsioonides kinni. Ämm on küll natukene töötanud elu jooksul – nooruses sekretärina, hiljem ühe vana daami hooldajana ning nüüd käib aeg-ajalt teiste kodusid koristamas. Aga peamine ülesanne on tal alati olnud kodu ja pere eest hoolitsemine. Kuid see on just see, mida ta on alati soovinud ning mis on ta õnnelikuks teinud. Võib olla selle tõttu ongi äial natukene keeruline mõista, et võib teisiti ka 🙂 See, et mul abikaasa ka kodu eest hoolitseb (koristab, peseb nõusid jne) on ta jaoks küll ulme 😀 samas meile sobib see võrdne partnerlus ja see kõige olulisem..

  Sulle palju edu kooliteel! Isegi kui sa teeksid seda vaid hobi korras ja mitte tuleviku tööle mõeldes..why not?!

  Liked by 1 person

 8. Läksin teise lapse kõrvalt täiskohaga tööle, kui laps oli viiekuune ning esimene laps veel samuti väike, 2 aastane. Mees jäi nende mõlemaga täiskohaga koju ning sai suurepäraselt hakkama. Minu jaoks oli see täiesti normaalne ning enesestmõistetav, et isa on kodus. Kui aga mees tööl sellest teavitas, siis paljud naiskolleegid ei suutnud seda mõista, et kuidas ema saab nii teha oma lastele.
  Muidugi ei olnud mul alguses kerge lastest eemal olla, aga mõnikord on elus vaja teha valikuid, mis teenivad pikemat perspektiivi. Hetkel on mul nii hea meel näha, kui hea suhe on lastel nende isaga.
  Iga lapsega on mul kasvanud ka enesekindlus oma tegudes ehk siis õnneks väga ei lähe enam korda, kui keegi teine arvab teisiti kui mina ja mu pere.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s