Legosadu ja kingiloos!

Kui on mingid mänguasjad, millest lapsed ei kasva tükk aega välja, siis on need Legod, täiesti kindlasti, sest nendest ei ole isegi meie Jaanusega välja kasvanud. Ühel õhtul saime eriliselt üle külvatud – kuller tõi meile mitu karpi Legosid ja ma ei ütle seda niisama, vaid tõesti, me olime Jaanusega sama elevil, kui lapsed. Ok, peamiselt olime elevil, sest lastele on nendest nii palju rõõmu ja nende õhinal nägusid vaadata, kui nad karpe avavad – mu süda iga kord lõhkeb!

Milles Legode fenomen üldse seisneb? Ma arvan, et geniaalsuses – sellest, kuidas juba vähestest klotsidest saab tekitada nii palju erinevaid asju! Ja see, kui hästi need klotsid omavahel kokku käivad, ka füüsiliselt ning kuidas need “ära ei väsi” ega hakka mõne aja pärast kuskilt längu vajuma, pragunema, värvist välja minema. Ma tunnistan, et läksin mingi aeg õnge ja tellisin ühe komplekti Lego Duploga ühilduvaid mingisugused teised klotsid, et meie Duplo-kollektsiooni täiendada, et oleks veelgi rohkem, mida ehitada jne. Ma olen nendes pettunud. Ikka väga suur vahe on, kas tegemist on originaaliga või Duplo-sarnase asjaga. Näiteks, kui ehitada mingi torn originaalidest ja teine samasugune nendest teistest, siis vahe on märgatav – nii suuruse kui koospüsimise poolest. Nii, et kui segasid teised klotsid originaalsetega, siis majale teist korrust me peale ei saanud, kuna üks torn oli mõned millimeetrid väiksem, kui teine ja arvake ära, millisele kaheaastasele meeldib, kui mingid asjad kuskil kõiguvad või kokku ei lähe. Sellest tuleb SUUR tüli ja pahameel. Nii, et see patt on ka tunnistatud, vigadest õpitud – kui tahan, et laps enda ehitustegevusega areneks, tulemusi naudiks, tuleb jääda õigete asjade juurde.

Teine fenomen on see, et Legodest saab ehitada reaalseid, elulisi asju. Näiteks, maja, hobusetall, kiirabiauto, rongijaam, turg … ma võiksin nimetama jäädagi. Suur Lego pluss on veel see, et vähemalt meie peres pakub see põnevust ka täiskasvanutele. Niisiis, ma olen nii mõnigi õhtu lastega lihtsalt põrandal, terve vaip Legosid täis ja muudkui ehitame. See on nii mõnus ja teraapiline tegevus, sest Johan on alates enda esimeset Lego Duplo kogemusest kuni siiani nendega mängides hoopis ärapööratud – elavast, jooksvast, hüppavast, ronivast Johanist saab hetkega asjalik ja jutustav ehitaja. Ta nii naudib seda!

Ja üks suurimaid võite seoses Legoga on meil Johani kõne areng. See, et ma temaga istun ja ehitan ning see, et ta võib selle tegevuse juures püsida tohutu aja (ma teisi selliseid istuvaid tegevusi ei oskagi nimetada, mida ta nii kaua naudiks), on Johani kõne väga palju arendanud, sest siis ta tõepoolest kuulab mind ja jutustab. Sõna “tere” sai talle selgeks justnimelt Legodega mängides, sest ehitasime mingit maja, uks ees ja kesiganes tuleb uksest sisse, see ütleb valjusti “Tere!”. Niisiis, Johan on oma “tere” ammu selgeks saanud ning kusiganes me käime või kuhu siseneme, siis kõlab alati vali “TRREEEEEEE!” ja vahel ka “kuidas läheb” ning alati lahkudes ütleb ta selgelt “Head aega!”, sest Legode inimesed ju teevad nii! Nii, et selliseid vestlusi, tere-kuidas-läheb-mis-teed-head-aega!, on meil mängides tohutult olnud ning seda on ta edukalt pärisellu ka rakendanud. Vahepeal Johan isegi ütles Legode kohta “tered” – tuli tiris mu käest, et “anna tere, aita tere, tõmba tere” ehk siis tõmba see Lego kast sealt välja ja hakkame tere-mängu mängima. Armas!

Ühesõnaga! Meile toodi hunnik Lego Duplosid juurde ja seetõttu, et need meie lastele nii lummavalt ja arendavalt mõjuvad, oleme meie Jaanusega sama elevil, kui nemad. Seda enam, et seekordsed komplektid sisaldavad nii numbrite, värvide, loomade kui sõidukite õpet ja Johanil on kõik need aktuaalsed teemad, millest ta hetkel huvitub! Ehk siis numbrite õppimine käib ja üritab loendada, värve ütleb edukalt ja võidukalt, et vaata, sinine! vaata, kollane! Ja vilkuritega autod on kõik teada – “VEEEOOUUUVEEOO!” – sellist valju häält teevad need kõik. Rongid, muidugi, “tsuutsuu” ja ülekõige maailmas on Johanile tähtsaimast tähtsaimad asjad lennukid. Lennukid on üldine nimetus lendavatele masinatele ehk ka helikopter on lennuk (kuigi, vahel isegi juba tuleb poolik “kopter” ka üle huulte”. Ka Oskar on sõidukitega väga osav, ronib nendega ühest toa otsast teise, üritab vaguneid kokku panna ja üleüldse teha kõike samamoodi, nagu Johan teeb. Ja tema erilised lemmikud on naeratavad näod, nii et lõbusad ja värvilised loomalegod tõid talle endalegi naeratuse näkku ja kukkus neid kallistama.

Niisiis, kui karpidest tulid välja nii rongid, loomapusled, vilkuritega sõidukid ja lausa helikopter, oli see kohe kindlasti üks nende eriline õnnepäev! Ja see õnnepäev kestab siiani, sest Legod on asjad, mis lastel ei unune – kui on teada, et eelmisel päeval tuli siia uus Lego, siis võib kindel olla, et järgmised päevad näevad välja sellised, et hommikul vara joostakse juba Legode kasti laiali tõmbama. Ja mina ei ole sellest absoluutselt häiritud, et enne putru ja kõike käib juba üks klotsikolin, vaid vaatan seda suure heldimusega pealt, kuidas nii Johan kui Oskar sõidukeid ja mehikesi seal jagavad, endal veel pidžaamad seljas ning padjanäod ees. Midagi ei ole teha, see on minule lihtsalt maailma armsaim vaatepilt ning sellistel hetkedel tahaksin ma vahel, et aeg korraks seisma jääks.

 

Ja selle pika Lego-galerii lõpetuseks on mul teile ka üks rõõmusõnum! Lego saatis mulle piisavalt karpe, et saaksin ühe välja loosida ning otsustasin, et auhinna valite teie!

Kommenteerige minu blogi Facebookis selle postituse all (SIIN) , kumba komplekti te soovite, kas 

  1. Erinevate sõidukitega Lego 
  2. Erinevate kiikuvate ning tasakaalu arendavate loomadega Lego

P3490327

Võitja teen teatavaks reedel, 26. aprillil!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s