Vahendid, millega säästan tuhandeid eurosid!

Kui te minu blogi olete pikemalt jälginud, siis te juba teate, et kasutan eelmise aasta juulist Oskariga riidest mähkmeid ja tunnen natuke isegi süüd, et seda varem ei teinud. Riidest mähkmed on palju töökindlamad, tervislikumad ja säästavad nii keskkonda kui mu enda raha, nii et endiselt olen ma vaimustuses ja peab ütlema, et isegi kahju on last potitreenida. 😀 Kes kursis ei ole, aga tahavad lugeda, siis minu kogemus riidest mähkmetega on nendes postitustes: SIIN ja SIIN. Nüüd on aeg naisteasjade käes!

Laste hädadest ollakse parema meelega valmis rääkima, kui naiste päevadest, menstruatsioonist, tsüklist, kuidas iganes võiks nimetada. See nimetus on tõesti imelik – päevad (kõlab liiga lihtlabaselt?) vs menstruatsioon (kõlab nagu arstikabinet?). Ma tean, et paljud on selle teema osas natuke “iuu, ära räägi” suhtumisega, aga ma usun (või vähemalt loodan), et siin ei ole inimesi, kes mõtleksid sellest asjast nii, vaid võtavad infovahetust igati positiivse nähtusena. Pealegi, maailmas on miljardeid naisi, kes kõik toimivad ühte moodi – sellest pole mõtet erilist saladust teha, et meil on ovulatsioon ja päevad ning et siis on vaja teatud vahendeid kasutada.

p3410022

Menstruaalanum (järjekordne suurepärane nimetus) on maailmas lained löönud juba mõned aastad, aga ausalt öeldes, alguses tekkis minulgi võõras tunne – kujutasin ette mingit kopsikut, mis pole absoluutselt hügieeniline, muudkui lekib, mida iganes. Aga siis mingi aeg, peale Oskari sündi ütles õde, et tema ikka tellib prooviks ja kas tahame teise õega ka kampa lüüa. Keskkonnateadlikkus ja raha säästmine on meil niikuinii pikalt teemaks olnud, niisiis, mõtlesin, et kaotada pole mul ka midagi, proovime järgi. Seda enam, et selleks ajaks olin kuulnud juba palju lugusid, kuidas nii kuulsad kui vähemkuulsad naised, tuttavate tuttavad jne muudkui kasutavad, kiidavad taevani ja mõtlevad, et miks nad küll varem seda juba ei teinud.

Menstruaalanumaid on erinevaid brände, meie tellisime Ruby Cup’i ja eelkõige seetõttu, et Ruby Cup on põhimõttega Buy One, Give One (Osta üks, anna üks). See tähendab seda, et kui sina ostad ühe Ruby Cup’i, siis teine saadetakse kuskile riiki naistele/neidudele, kellel ei ole üldse naistetarvete kättesaadavust ja peavad, näiteks, isegi koolist puuduma, olema teistest eraldatud kuskil jne. Nii, et see lugu ajendas mind ka just Ruby Cup’i proovima. Programmist saab lähemalt lugeda siin: https://rubycup.com/how-we-give/, minule läks see igatahes väga korda.

Ruby Cup’i  häid omadusi on palju. Esiteks, see on hästi pehme, isegi sametine, ma ütleksin. Valmistatud on meditsiinilisest silikoonist ja valida saab nii erinevaid värve, kui suurusi. NB! Sünnitanud naised peaksid kindlasti suurema suuruse võtma, aga üldiselt on see ka vastavalt voolusele, kui on kergemad päevad, võtke väiksem jne. Veel on sellel pisikesed augukesed, mille kaudu liigub õhk ja saab vaakumit tekitada ning lahti võtta, ja pikem ots, kust kinni haarata. Ka see ots on väikeste nn nublukestega, et ei libiseks käest.

Ruby Cup’i ja üleüldse menstruaalanumate kasutamise õpetusvideo on siin: https://rubycup.com/how-to-use-a-menstrual-cup/

Ja siin on üks 2016. aasta video Ruby Cup’ist, kus üks vlogger kirjeldab selle kasutamist ning üldisi muljeid ja olen temaga täitsa ühte meelt: https://www.youtube.com/watch?v=hr2U8K2OE6M

Nende anumate üldine eelis ühekordsete vahendite ees on märkimisväärne, lausa tohutu!

 • Tervislik – kõik, mis välja peab tulema, tuleb otse anumasse ehk siis ei jää kuskile keha külge baktereid jm kogunema, mis toimub, näiteks, tampoone kasutades. Anum kinnitub seintele vaakumi abil, seega menstruaalveri läheb otse topsi ega puutu sina kehaga enam kokku. Valmistatud meditsiinilisest silikoonist, mis on mürkide -ja keemiavaba, välistatud on TŠS ning muud koledused, mis teiste vahenditega ohtlikuks võivad saada.
 • Mugav – algul vajab harjutamist, kuidas õigesti paigaldada, kuidas eemaldada, kas ikka ei leki, kuidas vaakum tekib, aga kui selle selgeks saab, siis võib muretult elada. Anum sisse, seda võib seal hoida kuni 12h, oleneb, kui tugev voolus on, ja võid rahulikult kõike teha, ka ujuda, treenida, mida iganes.
 • Säästab väga palju raha  – pakk tampoone on umbes 3-4 € vist, ei mäletagi, sidemetest ei tea üldse midagi, sest neid on minumeelest ikka väga hull kasutada. Aga ostad ühe või kaks anumat ja need kestavad kuni 10 aastat! Võimalik, et erinevate tootjate kestvusaeg erineb, aga 10 aastat on kindel. Ühe Ruby Cup’i hinna “teenid tagasi” juba mõne kuuga, aga 10 aastat ilma, et tampoone, sidemeid jm värki ei ostaks, on ikka mega suur asi, pöördeline minu jaoks!
 • Säästab väga palju keskkonda – tootmiskuludest kuni hilisema prügisaasteni välja, muutus on massiline.
 • Alati olemas, kerge kasutada ja hooldada – anumat saab alati kaasas kanda, kunagi ei saa “otsa” nagu tampoonid, näiteks. Kui tunned, et on tühjendada vaja, mida algul teed väga tihti, sest ei tea ju, kas hakkab nüüd täis saama, siis lihtsalt kallad tühjaks, pesed puhtaks, sisestad uuesti. Kui oled kohas, kus ei ole pesemisvõimalust, saab ka paberiga puhtaks teha. Kui päevad on läbi, siis keedad oma “kopsiku” (nagu me hellitavalt õdedega selle kohta nüüd ütleme) läbi ja paned ootele. Ülilihtne!

Algul, kui selle anuma kätte sain, jäi see mitmeks kuuks seisma, sest mul ei olnud peale lapsi veel tsükkel taastunud, polnud kordagi päevi olnud. Kui lõpuks hakkasid, siis esimene katsetus selle “kopsikuga” oli seesugune, et jääb ära – mul oli tunne, et ma ei saa hakkama, nii võõras, ei lähe korralikult paika ja sada häda. Siis hakkas minu beebigrupis jutt liikuma, kes mida kasutab ning mainiti ka menstruaalanum ära, veidi aja pärast sattusime endise kooliõega jutustama ning teema läks kuidagi sinnani, selgitas, kuidas temal on kõige parem kasutada ja toimib. No, pidin ikka uuesti asja ette võtma, mis mõttes, ma ei saa hakkama. Nagu öeldakse – anumaga harjumine võtab aega ja võrreldakse justkui läätsede paigaldamisega, et aegamööda tekib vilumus ning saab selle nn nõksu kätte.

Hakkasin googeldama variante, kuidas keegi kasutab ja leidsin erinevaid “voltimistehnikaid”. Peamised on sellised, et keerad topsi rulli või teine variant, et vajutad ühe ääre alla, siis voldid kokku, mis teeb sisestamise palju sujuvamaks ja mugavamaks, sest see rull pole nii suur siis. Soovitatakse ka erinevaid asendeid, ei pea ainult istudes kuidagi, vaid seistakse, kükitatakse jne. Minule sobib see teine kokkuvoltimise meetod ja vana hea istumine ning kui selle selgeks sain, siis anuma kasutamine on justkui tampoonide kasutamine, ainult, et sada korda tervislikum, mugavam, soodsam ja noh, popim ka. 😀

Kuna raskemate esimeste päevadega on paar korda ikka lekkimist ette tulnud, siis kaitseks ostsin Opadii.ee lehelt ka Baba+Boo korduvkasutatavaid sidemeid ja väikese veekindla koti. Need sidemed on nii mõnusalt pehmed, nagu oleksid lihtsalt mingid pehmed riided seljas, no ausalt, kuidagi eriti … soe tunne on neid kasutada, kui see üldse õigesti kõlab 😀

Hügieenisidemed on tehtud tumedast bambusfliisist, sees on imav materjal ning pealmine kiht on veekindel ja hingav PUL-materjal, nagu sama firma riidest mähkmetel.

Sidemete kasutamine on ka lihtne – reguleeritav laius (kahe trukiga), kinnitad tiivakesed nagu ikka, pesu servast üle ja teiselt poolt paned trukiga kinni. Kui pead vahetama, saad kasutatud sideme teistpidi kokku voltida, trukiga sulgeda ja veelkindlasse kotti panna.

Mina ostsin igaks juhuks 2 L-suuruses sidet (roosad ükssarved) ja 2 komplekti (kokku 4tk) M-suuruses sidet (kirsiõied ja kaktused). Kaktuse sidemed hetkel pildil ei ole, aga sama kangas, nagu veekindlal kotil. M-suurustest kummastki ühe panin õdedele jõulupakki, las proovivad ka. Üks õde, kellel on ka teisi riidest sidemeid, kiitis, igatahes, Baba+Boo pehmust väga ja olen seda mujaltki kuulnud, niisiis, pole ainult minu subjektiivne arvamus – need tõesti on pehmed!

Anumast ja selles koguses sidemetest esialgu tundub, et täitsa piisab. Ma pean veel mainima seda, et, lisaks eespool nimetatud headele omadustele, parandavad need korduvkasutatavad tooted ka päevadeaegset enesetunnet. Näiteks, krambitav kõht ei ole anumat kasutades üldse nii hull ja mina ei tea, miks see nii on, kas “topsiku” materjal kuidagi lõdvestab krampi või mis, aga leevendab kõhuvalusid ja kuskilt youtube’st kuulsin kunagi, kuidas üks kasutaja väitis sama. Ning kui päevade ajal on kõhuvalu, hell on olla, siis pehme fliisist side on ka kuidagi soojendav ja halba enesetunnet leevendav, aga samas ei jää mingit vastikut pambu-tunnet, mida ma mäletan, et tavasidemetega oli. Seda, kas riidest sidemed tõesti tõhusad on, kui mitte midagi muud juurde ei kasuta, ma ei tea, aga eks see oleneb juba igaühe päevade intensiivsusest.

Riidest sidemed ja muud taolised hügieenivahendid on alati kuskil laste asjade e-poes, nii et ma mõtlen, kas need naised, kellel ei ole väikeseid lapsi, leiavad üldse nii hõlpsasti infot ja vahendeid üles. Võib-olla olen mina lihtsalt piiratud infoga ja leian ise neid asju laste asjade keskelt ega tea muid e-poode, kui riidest mähkmete poed, see kõlab ka päris tõenäolise variandina 😀

Niisiis, nüüd võib öelda, et olen edukalt algust teinud korduvkasutatavate naiste hügieenitoodetega ja saan väita, nagu mähkmete postituseski, et ma ei pea enam kunagi naisteasju ostma! JEE! Või siis 10 aasta pärast pean, aga võrreldes iga kuuga, tundub see “mitte kunagi”.

Üleüldse, olen ma enda prügi- ja ökoloogilise jalajälje vähendamisel juba üsna edukas olnud: riidest kotid, riidest mähkmed, riidest meigipadjad, riidest naiste hügieenitooted, korduvkasutatavad küpsetusmatid (küpsetuspaberi asemel), teise ringi riided, teise ringi mööbel … Vaikselt, aga järjekindlalt liigume selles maailmas edasi, mis, oh, üllatust (iroonia), ei olegi ainult fanaatikutest ökomuttide teema, vaid ka päris arukas, majanduslikult mõtlevate inimeste otsus.

*Postitus ei ole sündinud ühegi firma koostööna, vaid tooted on ise ostetud, katsetatud ja südamega teile edasi soovitatud!

26 kommentaari “Vahendid, millega säästan tuhandeid eurosid!

 1. Mina olen kasutanud anumat kolm tsüklit ja tõesti mugav. Esimesel katsel hakkas mul sealt alt kõik valutama, sest tõmbasin valesti ja vahetasin liiga tihti. Ma kasutan lunette anumat. Ja katsetamise mõttes ostsin ka kaks sidet M suurust kirsiõitega. Minu mulje on see, et oleks võinud võtta L ja need mul liiguvad õige kohapealt ära. Sidet kasutan ma tegelt nagunii siis kui lõpus kergelt määrib, et ma sellepärast uusi ostma ei hakka.

  Meeldib

  1. Ma kasutan sidemeid pigem esimestel päevadel koos anumaga, et oleks lihtsalt kindlam tunne. Nihkumist pole endal täheldanud, aga võib täitsa ette tulla küll, kui loogiliselt mõelda ja sellepärast ei kujutagi ette seda, kas ainult riidest sidemetega hakkama saaks. Ma ei ole niikuinii sidemete inimene, ma kindlasti ei saaks 😀

   Meeldib

 2. Ma olen ka nüüd vist ca aasta juba seda topsikut kasutanud – mäletan et esimene kord olin küll väga skeptiline ja kontrollisin kogu aeg, ega midagi ei leki. Aga pean ütlema et algusest alates pole mitte kordagi mitte mingisugust lekkimist olnud. Ise ostsin organicup-i, väikest researchi tehes jäi mulje et sellega on kõige kergem paigaldus ja lekkimisi ka väga vähe. Et ei teagi, kas tõesti see lekkimine sõltub sellest ka, mis sorti cup on või sõltub rohkem inimesest.
  Aga ma ka käin ringi ja sõbrannade seas levitan cup-i usku – no ei kujuta ette teistmoodi enam!

  Meeldib

  1. Ma olen kuulnud küll, et vahel võib cupi kuju kuidagi mõjutada lekkimist, et mõnele sobib üks bränd, teisele teine. Peaks ise ka organicupi ära proovima.

   Meeldib

 3. Olen ka topsiku usku! Eriti lihtne on minu meelest see, et ei pea päevade ajal kuskile minnes muretsema, et kas sai ikka vajalik arv tampoone/sidemeid kaasa võetud ja kuhu need küll pista, kui nt taskuid ei ole. Boonus on ka see, et topsiku võib enne sisse panna, kui päevad nn täie hooga käima lähevad. Tampooniga seda päris teha ei saa. Aga jah – topsik/kopsik on super!

  Liked by 1 person

 4. Mul kestavad päevad nüüd 3-4 päeva, peale seda kui ma veredoonurluse lõpetasin. Varem käisin iga aasta 1-2 korda verd loovutamas ja see oli ikka rets millised päevad mul siis olid. Kui loen naiste lugusid, siis tundub, et paljude jaoks on selline valutamine normaalne, aga kuna mul polnud enne veredoonoriks hakkamist eriti valulikud päevad siis otsustasin, et jätan selle doonorivärgi . Kuna mul pole enam väga intensiivsed päevad, siis ma pole mõelnud ise selle topsiku kasutamisele, sest mul on selline tunne, et 12h jooksul voolaks topsi põhja ainult paar tilka 😀

  Liked by 1 person

 5. jaa, see topsik on imeline, ma ei suuda seda ära kiita! kuna mul on suhteliselt kerge menstruatsioon, siis tampoone sain ma nt ainult 2. või heal juhul 3. päeval kasutada, varem ja hiljem oli lihtsalt meeletult ebameeldiv või isegi valus neid paigaldada. topsikuga see mure murtud ja tõesti, no niii mugav on! eriti see, et nt kaheksatunnise tööpäeva jooksul ei pea kordagi midagi vahetama, midagi kaasas tassima jne. tõesti, ma ei saa aru, miks kõik inimesed seda ei kasuta.
  aga mind hakkasid nüüd huvitama hoopis need korduvkasutatavad küpsetusmatid, pean googeldama!

  Liked by 2 people

 6. Kas kopsikud/topsikud on ka öösiti sama mugavalt kasutatavad? Või vajavad ikkagi lisakaitset? Olen ka juba pikemat aega hoogu võtnud soetamiseks, aga pole veel sooritust teinud 🙂

  Meeldib

 7. Mul lähisõbrannade seas on ca 8 kasutajat koos minuga ja 100% on arvamus selline, et “miks ma seda varem ei teinud!?” ja “tampoonid never again” ja mul lausa 1x turgatas pähe, et “nii on päevad lausa lust” 😀 nii et tõesti, kui mul oleks teismeline tütar, siis ma vist soovitaks kohe menstruaalanumat proovida ja jääks ära märguse ja ebamugavuse tunne, lekkimishirm ja kõik need mured, mis ühekordsete hügieenivahenditega kaasnevad. Ma ise olen selline inimene, et esimeste päevadega hakkasin nutma ja edaspidi ma olen neid nii palju vihanud, aga võib-olla see oligi hoopis kogu sellest ebamugavusest – mida tegelikult ei pruugi isegi täielikult hoomata enne, kui menstruaalanuma mugavust ei koge.

  Meeldib

  1. Jaa, seda teeb õde mul või õigemini planeerib teha. Ma ei ole ise teinud sellepärast, et ma toidukilet niigi ei kasuta, üritan alati kuidagi nõudega asju säilitada. Aga hasardist võiks siiski proovida 😀

   Meeldib

 8. Ma olen ka umbes aasta kasutanud ja väga rahul. Mul sõbrannade seas kasutajaid ei olnud aga nüüd näitan, räägin ja kiidan ise.
  Minu jaoks oli kõige ebameeldivam iga kuu poejärjekorras oma naisteasjadega seista. Vahel pidin ainult tampoone juurde ostma, aga ostsin hunniku toitu ka, sest ei tahtnud, et kõik aru saaksid, et just hetkel need “halvad” päevad ja ma viimase hädaga kohale olen tulnud:D Ainult mõned üksikud korrad ostsin hunniku varuks, et järgmine kuu mitte samas halvas olukorras olla:D.. aga siis oli ka kummaline, et äkki mõeldakse, et ma lekin eriti hullult:D ehk vist kellel ja millised mured. Usun, et kui mul krambid või valud lisaks oleksid olnud, ei oleks mul olnud aega sellistele lollustele mõelda. Igatahes olen väga rahul selle leiuga ja soovitan soojalt kõigile.
  Ainuke asi, et tellisin ka sünnitusjärgselt, seisis, ootas ka mõned kuud ja kui lõpuks proovida sain oli see suurem suurus minu jaoks suur või ebamugavam, anum ei lekkinud ega midagi, aga ma tundsin mingil määral kopsikut ja tellisin enne järgmisi päevi väiksema (n.-ö. mitte sünnitanud naise) kopsiku ja seda ei tunne ja sellega olen väga rahul.
  Ka olen ma neid anumaid näinud juba erinevates ökopoodides ja kuna mul on teismeline tüdruk kodus pean talle ka ühe valmis muretsema, sest mina talle küll neid tampoone ostma ei hakka:D

  Meeldib

  1. Huvitav, minule ei ole küll kunagi see suurt valehäbi tekitanud, kui naisteasju ostan, võib-olla siis, kui olin teismeline, oli piinlik, aga siis olid kõik asjad piinlikud 😀 Või siis, kui olin juba suurem, elasime õdedega koos, üks meist läks poodi, ostis vajalikke asju ning kui sinna hulka kuulusid mitu paki erinevaid suurusi, tüüpe, brände tampoone, sidemeid ja kui keegi tuttav oleks ka veel see hetk vastu tulnud, siis vast oleks küll natuke huvitav…
   Aga üldiselt ei põdenud jah, minu päevade-aegne ostukorv oli vanasti pakk tampoone ja pudel veini, silm ka ei pilkunud 😀

   Meeldib

 9. Tampoonid on tihti peale need, mis tekitavad valusid. Keha justkui üritab sellest vabaneda. See keemia, millega tampoone on immutatud… hirmus hakkab. Kui natuke mõelda ja uurida, et kuidas tampoon on valge pehme puuvillalaadseks saadud…. siis vastus on keemia, keemia ja keemia. Uuringud näitavad, et tampoonide kasutamine tõstab vähi haiguse riski ja kahjuks võib tampoonide kasutamine mõjutada ka viljakust jne jne.

  Meeldib

  1. Kõhuvalud ja emakale omased krambitamised ei sõltunud minu puhul tampoonidest, need olid ilma nendeta ka. See on ikka see sama kurikuulus spetsiifiline valu, mis päevade ajal ilmneb.

   Meeldib

 10. Palun kirjuta sellest, kuidas on aktiivse ja liikuvama lapsega see mähkmemajandus riidest mähkmetega. Praegu paljud reklaamivad, et hea ja mugav, aga ma mingist hetkest ei saand enam last selili, et teipe kasutada – kuidas on see teip/püksmähku üleminekufaas ja hilisem mähkufaas riidest mähkudega? Loodan, et saad mu poindist aru

  Meeldib

  1. Oh, ma olen nii teipmähkmete kui ka riidest mähkmetega nii teinud, et kinnitan nagu püksteks ja siis tõmban lapsele jalga. Mingi etapp on selline, et laps ei seisa ilusti, et jalga panna, ega ka lama, vaid ainult rullib ja muudkui aja taga, see ongi kõige keerulisem. Tuleb kuidagi loominguliselt või jõuga läheneda 😀

   Meeldib

 11. Olen tükk aega mõelnud, kui mõttetu on iga kuu raha poodi jätta päevade pärast. Hakkasin ka Rubycupi kohta lugema ja seal lehele, millele viitad on kirjas:
  “We do not recommend that you choose your menstrual cup based on whether you have given birth or not or your age. Since each body is anatomically unique, these are not very reliable factors. We have received a lot of feedback from users who, after they have given birth, suddenly needed a Ruby Cup Small instead of a Ruby Cup Medium and vice versa.”
  Ehk ei ole õige soovitada, et sünnitanud naised peaksid kindlasti suurema anuma võtma.

  Meeldib

  1. Aa, vot hea, et mainisid, sest siis kui mina ostsin, oli just see soovitus, et sünnitanud naised peavad suurema võtma. Äkki said piisavalt tagasisidet ja uuendasid infot.

   Meeldib

 12. Mina olen kasutanud mensitopsi juba üle 10 aasta.
  Infoks, et erinevate firmade topsidel on lisaks kujule ka läbimõõt erinev. See võib erineda isegi kuni 1cm! Seega lekkekindlus ja sobivus võivad kindlasti olla mingi topsiga paremad kui teisega.

  Liked by 1 person

 13. Minul juhtus jälle selline huvitav asi, et tõmbasin endal spiraali välja selle topsiga. Lasin uue panna ja kasutasin siiski edasi. 😀 Seega, kes kasutab – soovitan spiraali niidid lasta võimalikult lühikeseks lõigata. Usun, et need pikad niidid saidki mulle saatuslikuks. Niit jäi ilmselt sinna auku kinni ja oligi. Samas jälle, see oli väga erakordne juhtum, olin mõlemat (nii spiraali kui FemmeCupi) kasutanud juba poolteist aastat koos kui see juhtus. Mõned arstid kindlasti ütlevad, et ei tohigi koos kasutada ja tampoone ei tohi ka spiraaliga kasutada, aga arstina ma ise seda usku ei ole.

  Tõesti, ilma selle topsita mina enam ei funktsioneeri ja nii juba aastaid. Üks ilmatuma normaalne leiutis.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s