Kuidas võita aega? Abivahendid ja KINGILOOS!

Laste saabudes saad tõeliselt aru, mida tähendab, et sul ei ole aega. Ma töötasin enne lapsi 10-12h ja vahel rohkemgi päevas, ma olin kurnatud ja selline tunne, et mitte millekski muuks aega ei jäägi, aga nüüd, kui mul on kodus 2,5-aastane ja peaaegu 1-aastane, siis saavad aeg ja hõivatus hoopis uue tähenduse. Nüüd on tõesti see koht käest, et mul ei ole aega, ei päeval ega öösel.

Ja mida teha, kui aega ei ole? Tuleb aega teha. See, kui keegi ütleb, et tal ei ole üldse aega, on märk halvast ajakasutusest või teatud oludega mitte leppimine. Näiteks, kui mina muudkui ketran siin, et ei ole aega, siis tegelikult olen ma lihtsalt kõike halvasti planeerinud, üritan teha liiga palju, ei anna endale üldse mingit hingamisruumigi, sest koguaeg on selline tunne, et kui nüüd ja praegu järje ära kaotan, toimub midagi katastroofilist. Aga teada on, et selline ülemõtlemine viib ainult paanikahoogudeni, sest varem või hiljem saadki aru, et tõesti, sa ei jõua kõike nüüd ja kohe ning pidevas paanikas olemine või kuskile nurka äravajumine raiskab tegelikult kõigi aega kõige rohkem.

Ma olen siin maininud ka, aga mind tohutult häirib, kui mul ei ole täit ülevaadet kõigest – enda tegemistest, laste asjadest, Jaanuse töödest ja tähtaegadest, majanduslikust olukorras (kuhu raha läheb, miks läheb, kust kokku hoida jne). Aga samas, mul on kolme aasta jooksul olnud 2 rasedust, 2 vastsündinut, 2 aastat ja rohkem magamatust (jah, siiani ma ei maga öösiti rohkem kui 1,5-2h järjest – inimene harjub). Muidugi, ma ei saa seda detailset ülevaadet laitmatult peas ketrata ja kõike ise teha, seejuures veel täiuslikult.

Ajaplaneerimine on kõige võti ja sellest olen ma ammu aru saanud, ka siis kui olin töönarkomaania küüsis. Ja laste saamine on õpetanud mõistlikku ajaplaneerimist ning ülesannete jaotust vägagi hästi, kuigi meil on veel oi, kui pikk maa minna. Peamiselt on õpetanud seda, et tuleb vabalt võtta, ruumi anda sellele, kui kõik ei lähe nii, nagu vaja ja kuidas külma kõhuga siis veidi ümber planeerida, mitte nurka pillima jääda, kuidas ma ei jõua ega oska enam mitte midagi mitte kunagi.

Kuna meie oleme Jaanusega kahekesi, tegutseme kõigega, mida lapsevanemaks olemine meilt nõuab, ettevõttega, koduste töödega, muude sündmustega, siis on ühise kalendri pidamine hädavajalik. Me oleme juba aastaid kasutanud ühist Google-kalendrit, sest veedame palju aega eraldi, kuid erinevaid tegemisi ja tähtaegu on kalender täis, niisiis, et me midagi üle ei bookiks, on meil ühine kalender, mida nupuvajutusega (või siis puutega ekraanil) vaadata saab.

Aga ikkagi oli midagi puudu. Meile mõlemale meeldib, kui asjad on silme ees ja nüüd, kui meil on suurem külmkapp (aitäh, tähelepanelik sugulane!), saame seda pinda väga edukalt ajaplaneerimiseks ära kasutada ning nn kondikava nähtaval hoida.

Tot.Tot on üks väga äge ettevõte, mis teeb erinevaid külmkapimagneteid ja sealt saime meiegi enda vajaliku kraami külmkapile.

Nende valik on VÄGA suur ja lahe, nii et esimese hooga ei teagi, mida valida. Tellida saab erinevaid märkmemagneteid, mille suurust ja kujundust saab ise valida, mälumagneteid, mille puhul saad valida enda pildid, lähedaste fotod, esemed, mida iganes. Mälumagnetid on väga head ka lastele, kelle sugulased või sõbrad elavad kaugel, ning saab piltidega meeles pidada. Samuti õppida, kes on kes ja mis on mis, olgu loom, lind, inimene, söök …

P3390360

Väga toredad on ka emotsioonidemagnetidmis põhinevad Paul Ekmani kirja pandud emotsioonidel ning eraldi on valikus ka laste emotsioonide magnetid. Need magnetid on väga head nii enda kui teiste pereliikmete emotsioonide äratundmiseks, väljendamiseks ning emotsioonidega toime tulemise õpetamiseks.

Veel on neil ka tähestike ja numbrite magnetid. Ka neid saab erineva kujundusega või teatud sõnu, lauseid, matemaatilisi tehteid tellida ja need on väga lahe viis tähtede, lugemise ning matemaatika õppimiseks.

Ühesõnaga, valik on suur, minge uurige kindlasti kodulehte, sest kõikide sektsioonide juures on lisainfot ning seda, et peaaegu kõike saab lasta ise kujundada vastavalt sellele, kuidas soovite ja kuidas enda koduga sobib.

Kuna mina tunnen, et ajaplaneerimine ja sõnade õppimine on hetkel peamised, millele peaksime keskenduma, siis mina võtsin 3 märkmemagnetit ja ühe suure tühja magneti, millele pakkus Tot.Tot ise välja kujunduse ning millele märksõnad mõtlesin mina. Ja lisaks 8 mälumagnetit.

“Nädala plaan”, “Päeva eesmärgid” ja “Menüü” tundus meie elukorralduse juures hetkel parimad variandid, et oleks väike kava silme ees, mis on meie plaanid ja mida me sööme. Teada on, et lastega on pidevalt mõtteis, mida nad on söönud, mida nad söövad jne. Et seda nuputamist vältida, paneme nüüd kõik märkmetena kirja. Samuti aitab see kaasa eelarve planeerimisele. Menüü kavandamine ei ole meie peres midagi uut, aga ma ei ole veel head ja püsivat süsteemi välja töötanud – alati tulevad muudatused, sest sööki jääb üle/puudu, kellelgi pole isu, oleme kodust ära jne. Niisiis, esialgu võtame vabamalt menüüga. Kuna mina olen ka Coop-tellimusi hakanud tegema, siis sealt tellin mingi portsu soodukaga asju ära, millest saab erinevaid sööke teha ja siis vastavalt päevale/tujule kombineerin, aga reegel on see, et olemasolevast peab saama söögi tehtud. Jah, muidugi me veel vääratame siinkohal, aga päris palju edukaid päevi ja nädalaid on ka juba olnud ning peamine, et see rahuldab minu kontrolli- ja ülevaatevajadust nii söökide kui rahalise olukorra osas.

P3390362P3390378

Märkmemagnetite osas tunnen juba, et peaksin suuremaid veel tellima, sest kui algul mõtlesin, et panen ainult märksõnad külmkapile, siis nüüd on nendest saanud meie tõeline planeerimise keskus – nii Jaanus kui mina kasutame innukalt ja elevusega hommikust aega, et üle vaadata tänased tegemised, tööde järjekord jne. Kindlasti tahan suuremat pinda ka menüüle ja päevakavale.

Vahepeal kasutasin nii, et väiksemad on koduasjade jaoks, suurem on ettevõttele, sest ka ettevõtte asju, tähtaegasid, laekuvaid/laekumata arveid on hea jooksvalt silme ette panna. Samuti on see hea, kui näen ühe hetkega, et, ahah, Jaanusel on tähtajad vot need ja need, siis mina ei planeeri midagi väga suurt pere osas ka, vaid hoian nädala pigem “lahjema”, et me asjadega kokku ei jookseks.

P3390318
Siin on taustal näha, et paar päeva tagasi oli suure märkmemagneti peamine roll ettevõtte kriitiliste asjade ja sellega seonduva planeerimiseks.

Need magnetid on juba praegu mulle veidi mõistust ja rahu koju toonud, sest sellised planeerimised, ülevaated, asjadele otsa vaatamine rahustavad mind. Minu “vabalt võtmine” ei ole heal tasemel ja mis ma ikka siis muudkui üritan chill olla. Mind teevad chilliks nimekirjad ja nende ees “tehtud” linnukesed 😀

Kui üdini aus olla, siis nimekirjad küll, aga neid olen ka lühendanud mitmekordselt. Näiteks, koristamine – pigem üks ruum või isegi üks teema korraga, sest kui varem mõtlesin, et on vaja koristuspäev teha, siis ilmselgelt oli seda liiga palju. Lapsed ripuvad küljes, vajavad, hoolimata minu koristuspäevast, ikkagi oma osa ja seda on algajal lapsevanemal keeruline ette mõelda. Nüüd on kogemus käes, et alati ei olegi võimalik otsast lõpuni asju teha ja enda läbikukkumistunnet vältides tuleb aega planeerida vastavalt sellele olukorrale, mis kodus on – väikesed lapsed, kes praegusel hooajal on rohkem haiged, kui terved (lasteaia esimene aasta, jee!), kiire aasta lõpp ettevõttel jne. Siis panengi paar-kolm asja korraga päeva ülesanneteks ja keskendun nendele ega lähe peast hulluks.

Muide, mälumagnetid tellisin mina pildistatud loomadega, et Johan saaks sõnu õppida ja teades, kuidas talle koer, kass ja muud loomad meeldivad, koos erinevate häälitsustega, siis valisingi loomade pildid. Oluline on see, et need oleksid reaalsed pildid, mitte joonistused, sest siis õpib laps kõige paremini.

Aga eripedagoog ütles, et hea nipp sõnade õppimiseks on ka see, kui panna paar toiduainepilti külmkapile, näiteks midagi, mis on lapse lemmikud või kasutab kõige rohkem, siis saab osutada asjale ja õppida sõna samal ajal. Kui osutab, näiteks, piimale ja annab märku sellega, et soovib kapist piima, siis on ta ka rohkem motiveeritum seda sõna ära õppida, sest teab, et see on talle kasulik sõna.

Johanile meeldib magneteid ühelt ukselt teisele sorteerida ja koos üritame sõnu õppida, näiteks, et võta nüüd koer, kus on hobune jne. Oskar on lihtsalt magnetist kui sellisest vaimustuses, et see püsib seal kinni, et seda saab mööda ust ringi sõidutada ja külmkapi alla ära kaotada.

Ja lõpetuseks on teile ka üks rõõmusõnum!

Tot.Tot’iga koostöös loosin teie vahel lausa kaks auhinda välja! Keegi õnnelik saab endale 12tk mälumagnetite komplekti ja keegi teine õnnelik saab vabalt valitud märkmemagneti!

Selleks, et loosist osa saada:

 • Jälgige Tot.Tot Facebooki lehte – https://www.facebook.com/toy.tottot/
 • Tag’ige minu blogi Facebookis, selle postituse all kommentaarides ära kõik need sõbrad, kes võiksid ka loosist osa saada
 • Jagage postitust enda seinal
 • Oodake reedet, 14.12, sest siis loosin 2 võitjat välja!

NB! Kodulehelt sain info, et kõik tellimused, mis on tehtud enne 16.12, saavad jõuludeks täidetud, niisiis, kes magneteid kingikotti soovivad hankida, siis teil on aega pühapäevani seda teha!

Kõige tähtsam on ju kinkida aega, nii, et kinkige personaliseeritud märkmemagneteid – see teeb sama välja!

4 kommentaari “Kuidas võita aega? Abivahendid ja KINGILOOS!

 1. Sõnade õppimisega seoses, meile soovitati lapsel selle probleemiga (kõne hilistumine) ka vaadata temaga pilte (fotosid), kus ta ise midagi teeb. A la prindi välja fotod “Johan magab” “Johan sööb” “Johan mängib” “Johan ja kass” jne. Et kui laps iseennast pildil näeb tegutsemas ja vanem ütleb, mis ta seal teeb, pidi see hästi meelde jääma. Meie järgisime soovitust, no töötas küll.

  Liked by 1 person

 2. Tänud hea lugemise eest:D

  Pean lihtsalt ütlema, et see jõulude aeg on mind hulluks ajanud. Rahu aeg või asi…
  Kõik tahavad kingitusi, kõik tahavad kohtuda, samal ajal laps tahab igapäevaselt aina rohkem tähelepanu. Nii et pean ka ajaplaneerimisega vist tegelema hakkama. Alustan kohe nüüd ja selle asemel, et ise pead vaevata, küsin sinu ja teiste lugejate käest: mis oleks mehele parem kingitus? Kas saata ta koos lapsega veekeskusesse sulistama: https://www.kingitus.ee/ilu-ja-spa/spa-paketid või olen praktiline ja kingin läpaka koti, nt https://nordhale.com/shop/. Mis te arvate? Mul endal nii juhe koos :/

  Meeldib

  1. Mina saadaksin sulistama! Asju jõuab varuda, aga ajast on kõigil puudu ja kui sulistamise kingid, siis lihtsalt PEAB selle ära kasutama! Pealegi, tervislik ka! 🙂

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s