Minu tänane hämming: 5-kuuselt jalgadel

Dokumenteerimispostitus.

Mul on vaja lihtsalt kirja panna, milliseid edusamme Oskar teeb, sest see on kohati uskumatu. Minuarust on ta alles väike beebi, aga ta on “ronimise” ära õppinud ja ma olen veidi hämmingus.

Talle ei piisa sellest, et mõni päev tagasi õppis korralikult käputamise ära, vaid nüüd tõuseb ta ükskõik, mille najale põlvili püsti, siis on rahul. Või, näiteks, eile hakkas iseseisvalt istuma. Tegelikult, ma ei tea, kas seda saab iseseisvaks istumiseks nimetada, ta hakkas igatahes istuma nii, et käed ees või küljel toetavad ehk siis peaaegu istuma ja sellesse asendisse läheb ta, muidugi, ise.

Täna oli siis selline asi, et tõusis jälle põlvedele seisma, toetus suurele mänguautole, mõtlesin, et oi, kui nunnu, ta seal püstiselt mängib nii keskendunult, lähen võtan ruttu fotoka, saaks ägeda pildi. Hetkeks keerasin selja ja nii kui tagasi keerasin, ma sain šoki – Oskar SEISIS suure mänguauto najal. Ta on 5-kuune! Ülehomme saab kuueseks, aga ikkagi, kirjade järgi viiene.

Ma olin nii hämmingus, et ei mõistnud piltigi teha, vaid olin valmis püüdma, kui selili kukub, aga ei, vaikselt läks kükki ja põlvili tagasi, nagu see oleks tema tavaline liigutus.

Mina ei saa aru, kuhu see aeg läheb või kuidas beebid arenevad, sest ta tundus algul olevat “beebim”, kui Johan sellel ajal oli ja Johan oma kiire arenguga oli üldse pigem erand, nii ma olin teistelt ja arstilt kuulnud, aga nüüd Oskar ka tuhiseb. Kuhu neil ometi nii kiire on?

Asi, mis on Johanist erinev, on Oskari söömine. Kui Johan sõi sellel ajal juba edukalt lisatoitu, siis Oskar saab paar ampsu ja ega talle väga ei istu see värk. Ma näen, et väga hästi ei lähe ning ma ei topi ka, pole vaja. Pealegi, ma tajun ka seda, et seedimine võib paigast minna, kui palju võõrast kraami annan – no, ju pole ikka nii valmis, kui arvasin. Aga paari lusika kaupa aeg-ajalt asju maitsta saab, nt kõrvits, brokkoli, bataat, õun ja mango on maitstud. Pirnijuppi on ka käes hoidnud ja lutsutanud.

Võimalik, et see söögivärk on seotud hammastega ka, sest tal on päris kisarohke aeg, hambad on kohe-kohe väljas, nii mulle tundub (Johaniga tundus ka pikka aega, et kohe-kohe, kuigi andis ikka oodata) ja iga asi, mis suhu satub, teeb valu, sest iga asja peale kisab. Võimalik, et läbib ka kasvuspurti, sest kuskil ta täna õnnelik ei olnud, kui kaisus ja no, kaisus ta siis ongi, kuigi terve virn riideid ootab sorteerimist ning terve elamine vajaks koristust.

Kaalunumbrit ma ei tea, arstiaeg tuleb juulis, pikkust ei tea, aga eks kuskil 70 kanti on, riiete suurusnumber on 74-80. Beebijuuksed on suures osas asendunud pärisjuustega, ripsmed on endiselt nunnult pikad ja kaardus, silmad on endiselt selged ja ümmargused – täiuslik beebi.

Oskar on väga terane, kuidagi peenelt terane. Ei ole vali lahmija, vaid justkui detailne. Ta on nii nutikas, ta tajub ja mõistab kuidagi nii palju asju, mida ma Johanist ei mäleta. Johanil polnud suurt venda ka ees, kelle pealt koguaeg õppida, aga tõesti, Oskar oli juba päris väiksena selline … teadja. Vaatab otsa ja teab.

Rääkides veel sellest, et ta on täiuslik beebi, nagu kõik mu beebid (nagu kõikide jaoks oma lapsed on täiuslikud), siis mul on päevas vähemalt miljon korda tunne, et nii hea, et ta ei ole enam vastsündinu, nii hea, et ta kasvab suureks ja asjalikuks ning et meil läheb varsti kergemaks, nii hea, et beebiiga pole igavene. Ja sel samal päeval on miljon korda ka mõte, et oi, kuidas ma ei taha, et ta suuremaks saab, nii eriline on see beebiiga, nii sõltuvusttekitavad on need selgesilmalised siidised ja pehmed beebid, nii tahaks koguaeg seda kompaktset pampu süles hoida ja nunnutada. Kuidagi kahju on, et kasvab, samas nii suur kergendus – kaks vastandit pidevalt võitluses. Selline tunne on, et loomulikult tuleb lapsi teha, see on maailma ägedaim asi üldse, beebisid võiks terve elamine täis olla, vabalt saan hakkama, aga siis tuleb reaalsus, et ei-ei, mitte ühtegi beebit enam, ma tahan vabadust, ma tahan ise midagi teha, ma tahan kasvõi üksi poodi minna ja mitte kella vaadata jne. Ühesõnaga, ma arvan, et üsna tüüpiline emade mõtteviis. Beebid on nagu narkootikum (jube võrdlus, eks) – nad on nii nunnud ja head, et muudkui tahaks beebisid, aga liiga palju võib su aju segi keerata 😀

Kui ma ei peaks oma elus enam ühtegi beebit saama (mitu korda ühes postituses annab sõna “beebi” kasutada?), siis ma lohutan end sellega, et igas vanuses on omad eripärad ja erilised etapid, hetkel on minu kogemus ainult ühte laadi. Kogun juurde ja näen suuremat pilti ka.

Mul ei olegi siin midagi pikemalt lobiseda. Sain Oskari ronimis-seismis-kui-nunnu-ta-on- jutud ära öelda.

Ah, üks asi veel! See on esimene suvi üle kahe aasta, kui ma ei ole rase! Meil on palav korter ja see kuumalaine, mis oli, oli hullumeelne. Isegi nüüd, kui kuumalainet ei ole, on ikkagi palav ja tuli meelde raseduse palavus. See on palavuse mingi müstiline uus kõrgem tase – rasedana on koguaeg lihtsalt nii palav, et kardad rabandust, see ei ole liialdus. Ja kui on kuumalaine koos rasedusega, oh help me god. Nii, et mõtlesin kohe kõikidele rasedatele, kes te kuumalaine ajal kasvõi ihualasti olete, nutate/sõimate/teeksite mida iganes, et leevendust saada – ma tahaks teid kuidagi lohutada ja palju värskeid, jahedaid tuuleiile teie poole teele saata! 😀 Ja sööge jääkuubikuid – ei kasvata last üüratuks, kõikvõimalikud proovid on korras ja saate mingigi rahu. 😉

Lõpetuseks panen siia mõned pildid minu pehmest ja veel kompaktsest beebist Oskarist ning meie lahinguväljast.

 

11 kommentaari “Minu tänane hämming: 5-kuuselt jalgadel

 1. Kirjutasin päris pikalt et minu peaaegu sama vana poiss (meil oli tähtaeg sama) on umbes sama tubli aga jutt kustus ära 😦
  Igatahes meie majas püsti veel ei aeta ennast aga põlvili üles-alla nõksutades on nalja palju.
  Ja aitäh ütleb ka – mitte küll tähendust taibates veel aga nii nunnu on ikka kuidas ta justkui kõige eest tänulik on 😀

  Liked by 1 person

 2. Mul üks täpselt sarnane tegelane kasvamas, kuid tütarlaps. 6nda kuu minisünnipäeval tegime käputamisevideo ja püstijalu pilte, kuna preili sai need asjad kuskil 5,5 kuud-6 kuud vahemikus värskelt üllatavalt hästi selgeks ja harjutas usinalt, st ka läbi kergema une ja öösel 😄 Istumine ka muidugi sujuvalt kuskil seal vahepeal, seda ma suures muutuste tuhinas justkui ei registreerinudki oma ajus. Üks hetk vaatasin, et tuleks see tellitud söögitool juba ometi kohale, saaks talle normaalselt lisatoitu pakkuda, ta ju istub ise täiesti sirge seljaga. 6,5 kuu vanuseks olid esimesed hambad lõikunud, mis meil tulid raskelt, 2 või 3 päeva ainult süles või linas istudes, nii õnnetu oli olemine. Praegu 7 kuud ja 3s nädal jooksmas ja muid arenguid pole lisandunud kui et ōppis “kruiisima”- toe najal sammukesi tegema. Toeta iseseisvalt veel püsti ei tule. Ja mis mind eriti rōõmsaks teeb- natuke juba sööb lisatoitu ka nüüd. Sellega oli vilets lugu kui alustasime. Mul kahjuks võrdlusmomenti pole, kuna esimene beebi. Oskar on tõeline hurmur, ilus poiss, nagu ka vanem vend 😊 Jõudu ja rõõmu!

  Liked by 1 person

 3. Mul beebs hakkas 5,5 kuuselt püsti ajama ja kui alguses oli äge siis varsti see kahjuks sai õudusunenäoks just selle kukkumisohu tõttu + hakkas ka öösiti läbi une võre najale püsti ajama ja ajas end üles nii, see õudus kestis päris mitu kuud enne kui öösel rahunes. Nad nii usinad et öösiti kinnistavad oma uusi oskusi.

  Meeldib

  1. Jaa, meil oli esimene sama, voodis koguaeg püsti ja nüüd juba tean, et mida varem voodipõhi alla lasta, seda parem. Mingi aeg tegin voodipehmendused ka, kui laps oli suurem, aga ega see väga vist ei aita, tuleb üle elada see kolksumine 😀

   Meeldib

  1. Jaa, see mäng on meil hitt, kõik klotsidki peavad radadest alla minema 😀 ja suur auto on igapäevane mänguasjade vedaja. Selline tunne, et mida nad küll enne neid asju tegid 😀

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s