Isa “häkid”

Kui enamasti tunnevad emad, et just nemad teevad kõike kiiresti ja õigesti ning kipuvad isasid ka õpetama, kuidas midagi teha, siis olgem ausad – vahel tuleb ikka samm tagasi astuda, suu kinni panna ja vaadata, kuidas mees lastega tegeleb. Täitsa võimalik, et meil on meestelt nii mõndagi õppida.

Ma ei tea, kuidas ei ole mingid teadmised või tajud meestel selliselt ajus, et automaatselt hakkavad toimetama just nii, nagu naised, aga seevastu leidlikkuse osas võidavad nad meid päris tihti. Mitte, et asi oleks selles, et me ei tuleks teatud lahenduste peale, vaid need tunduvad meile nii väsitavad, mõttetud ja tülikad, et me ei võtaks seda isegi mitte variandina. Me hakkaksime kobisema, et ahh, ära hakka mingit sodi siin tekitama ja kuule, ära aja seda sassi ja ära tee last nii energiliseks vastu ööd jne.  Mehed võtavad ette ja teevad ikkagi ära.

Mõtlesin, et panen siis kirja mõned Jaanuse lahendused seoses laste kasvatamise ja isadusega. Need on täiesti suvalises järjekorras ja kõigest mõni, mis hetkega lihtsalt meenub, aga siin nad on:

 • Vaibasõit – vanakooli asi, millele ma ei tulnud, kuna kellel ikka lahtisi vaipu tänapäeval vedeleb. Meil on üks Jaanuse ema poolt antud väike kaltsuvaip, millega Jaanus Johani sõidutas alates sellest, kui ta iseseisvalt istuma hakkas. Sõit on siiani hitt, ainult et istumise asemel tahab Johan tasakaalu harjutada (või hakkab tulevaseks surfariks) ja seisab
 • Pudipõll – Johan (u. aastane) oli Jaanusega, käes oli söögiaeg, miskipärast ei leitud ühtegi pudipõlle. Tulen siis koju või kööki ja vaatan, et ahah, rätik on ette pandud, loogiline – asi, mida mina ka sellisel juhul teeksin. Aga ei, siis vaatasin, et rätik oli tal ümber, mitte ees. Ehk siis suurde saunalinasse oli auk lõigatud, see Johanile ümber keha pandud ja lauale laotatud, kauss seal peal. Jaanus: “See oli niikuinii vana rätik… “. Mind paneb hämmastama lihtsalt see, et miks rätik ei võiks niisama ees või süles olla, aga kuna tegemist on Jaanusega, siis seal peab mingi oma mugandus ja nn meisterdus sees olema.
 • Auguga kork – me anname vahel Johanile, kui kuskil sõidus oleme, pudeliga joogijogurtit. Neid, mis on poes keeratava korgiga. Ainus jama, et ta ei oska veel pudelist juua ja kui lihtsalt kõrs sisse panna, võib samuti pudeli ühel hetkel sülle kallata. Niisiis, selle asemel, et kallata see kõrrega lastetopsi, pidi meistrimees Jaanus jälle sekkuma. Üks kord võttis akutrelli ja puuris kõrresuuruse augu sisse, pistis kõrre sealt läbi, asi lahendatud, säilitas selle korgi, pesi puhtaks, iga kord, kui jogurtiostuks läks, pani auguga korgi peale. Aga suht hiljuti oli ta Johaniga kahekesi kuskil, kurikuulsat auguga korki polnud kaasas ja ostis põleti, kuumutas mingi metalli või ma ei mäleta, millega korki augu. Käigu kusiganes, aga auguga kork olgu olla. Ausalt öeldes, see on tõesti mugav, kui n-ö reisiasjade hulgas on koos mähkmete ja vahetusriietega ka üks auguga jogurtipudeli kork.

 • Magava lapse kärust väljasaamine – selle asemel, et ta ettevaatlikult sülle võtta ja voodisse viia, võtab Jaanus Johani koos käruistmega teeb kärus kõik riided eest lahti, mis vähegi saab (aegluubis ja üliettevaatlikult) ning kallab ta sealt kärust, nagu munakoorest, välja suurde voodisse. Ma ei tea, miks ta just nii teeb, aga ju toimis, sest Johanil oli kohe kontakt voodiga. Õigemini, enam ta nii ei tee, sest nüüd on Johan suurem, teda ei saa iial magavana kuskile transportida, ime, et niigi palju sai. Igatahes, jälle asi, mille peale ma ei tuleks, sest see on liiga keeruline 😀

 • Kandelina “sidumine” –  ükskord, kui olin vist duši all, Oskar oli sel ajal vastsündinu ega olnud parasjagu kuskil rahul peale linas olemise, võttis Jaanus viimases hädas kandelina ja mässis igasuguste siduvate liigutustega selle Oskarile ümber, nagu mingi pundar. Ise hoidis ka süles ikka, aga tahtis mind jäljendada ehk mõjub. Ja mõjus – Oskar tundis vana hea lina ja minu lõhna ära ja magas. Olen kuulnud, et osad mehed võtavad naise pluusi, näiteks.

 • Body – üldnimetus kõikidele riietele. Kui ma ütlen, et too body, siis ta toob pidžaama. Ja kui ma küsin, et ei, ikka body too, siis ütleb, et see ju ongi. Ehk siis pidžaama on Jaanuse meelest “pikkade jalgadega body”. Pole eriline hack, aga niisama imelik. 😀

 • “Üks-kaks-kolm-neli-viis” uinutamise meetod – Johan oli kohutavalt halb magaja (kõik ammused lugejad teavad) ja uinutamise ahastuses tulevad igasugused variandid pähe. Niisiis, mingil hetkel oli ainus viis, mil Johan oleks vaikne ja unelev see, et Jaanus võttis ta jala ning luges muudkui varbaid: “üks, kaaks, koollm, neeliii, viiiiis”. Ja nii paar tundi jutti. Oluline oli seejuures see, et iga varvast pidi põhjalikult ja huviga uurima, nagu see oleks maailma põnevaim asi, sest siis uuris Johan ka. See on, muide, siiani Johanile uinutav – nii, kui ütleme, et magama ja vaikselt hakkan lugema numbreid, siis hakkab oma uniseid liigutusi tegema ja saab aru, et ahah, nüüd on magamine.

 • “Elavad mänguloomad” – et mänguasjad huvitavad oleksid, pidid need “elama” ehk liikuma ja igasuguseid hääli tegema. Niisiis, Jaanus sidus mänguloomadele peenikesed niidid külge, liigutas seda kaudu loomi ja muudkui ajas Johani nendega taga. Siis oli kindel, et korter oli rõkkavat naeru täis. Muidugi, alati, kui mäng läbi sai, võtsime niidid ära ja tal omaette niimoodi mängida ei lasknud (turvalisuse tõttu).

 • Sokid, tekid, riided – kõik elavad. Käsi sisse, imelikke hääli teha – toimib alati.

 • Koopamängud – kõik tekid üle pea, üle mööbli, üle mille iganes – toimib alati.
 • Mingi aeg oli Johanil soolase söögi streik. Ainus asi, millest ei loobunud, olid magusad smuutid. Kui me veel poest tuubismuutisid ostsime, siis nõudis, et neid söögi sisse paneksime. Kuna me ei tahtnud seda teha, siis Jaanus “kallas” kinnise korgiga smuutit talle söögi sisse (ehk tegelikult ei kallanud) ja Johan oli rahul ning sõi. Mingi aeg toimis.

 • D-vitamiini kahe lusikaga – kuna Johan on hakanud lusikast haarama just siis, kui see talle suu lähedale panna ehk ajab D-vitamiini tilgad laiali, siis võttis Jaanus teise lusika ka appi. Esimesega hakkab justkui vitamiini andma (tühi lusikas), sellest haarab Johan kinni ja samal ajal teine lusikas läheb koos vitamiiniga suhu, sest Johan on piisavalt hõivatud, et ka sellest kinni haarata.

 • Ehmatused tee peal – vahel on vaja, et Johan on kärus ka siis, kui ta seal olla ei taha (ta ei taha seal peaaegu mitte iial olla). Linnas teisiti hetkel ei saa. Siis saame kiiresti punktist A punkti B nii, et Jaanus jookseb puude või postide taha ja kargab ehmatades välja, kui lähemale jõuame. Johan juba teab seda mängu ja iga kord, kui Jaanus jooksu pistab, kilkab Johan ootusärevalt ning uurib, millise posti tagant ta nüüd välja kargab. Kõrvalt vaatajatele võib asi kahtlane või isegi ohtlik tunduda – mingi mees kargab võsast ehmatades välja. Appi pole mulle keegi veel tõtanud ega politseid kutsunud.

 • “Keelatud” asjad – Johan tahab kõike seda, mida ta ei tohiks saada. Näiteks, kui laua peal on midagi sellisel kaugusel, kuhu käsi hästi ei ulatu, siis ta teab, et see on midagi põnevat ja seda peab ta saama. Niisiis, Jaanus on oma töölauale peaaegu kättesaamatusse kaugusesse pannud tema enda mänguasju. Peaaegu kättesaamatusse seetõttu, et mingi hetk ikka peab kätte ka saama, muidu pole motivatsiooni pingutada.

 • Naeratav beebi – kui Oskar on rahutu, aga parasjagu on kiire hetk või vaja Johaniga midagi ruttu teha ega saa kohe Oskarit võtta, siis esimene ettejuhtuv asi oli suur mähkmepakk, mida talle rõõmustamiseks ette panna. Enamasti on nendel pakkidel naeratavad beebid peal, siis Oskar muudkui vaatab ja naeratab vastu. Või ükspäev avastasin nad rahulikult mängimas – Johan põrandal ja Oskar seal juures, rida naeratavaid nägusid ette laotud – mähkmepakk, Fisher Price küpsisetünn ja mingi näoga loom veel. Toimib.

 • DIY maneež – pere kohta on meil päris väike korter, kõike ohtlikku ei ole võimalik ära panna ja uudishimulik Johan ei ole ka selline, kes keelamise peale kohe kuuletub, niisiis, tuli vastu võtta otsus (mida me alati mõtlesime, et ei tee ega pole vaja) – peame tegema mingid piirded. Eraldada oli vaja köögi ja Jaanuse “kontori” osa. Ei kavatse last aedikusse kinni panna, vaid vastupidi – meie aedikusse. Jaanus ostis taaskasutuskeskusest kaks vanat võrevoodit (maksid vaid mõni euro), võttis need osadeks, ostis juurde hinged ja haagid ning ehitas ise mitmeosalise lükandukse/piirded/maneeži – kuidas iganes seda nimetada. Köögi osas lausa nii ägeda, et saab väikese värava haagist avada.

 • Sahtlilukk – kuna Johan pistab käe piirdest läbi ja ulatub siiski Jaanuse töösahtlitesse, millest vaid kõige ülemine lukku käib, siis kaunistab tema töösahtleid mingi puust pulk, mille ta pistab läbi kõikide käepidemete. Seda Johan ära ei saa, seega “lukk” toimib.

 • Aukudega karbid – kui mänguasjadest on veel puudu, siis võtab Jaanus ettejuhtuva karbi, lõikab sinna augud sisse ja jälle tükk aega põnev – aukudesse saab toppida kõike, mis mahub ja millisele lapsele ei meeldi igasuguseid asju kuskile auku pista. Täiesti suva, mis karp või mis sinna mahub. Toimib. Advanced variant on karp väikeste, kõrresuuruste aukudega ja hunnik kõrsi – siis saab Johan eriti hoolega sihtida ja eriti õnnelik olla, kui mõne sisse saab.

Kuna minu jaoks on need asjad juba igapäevased, siis need ei tundugi midagi nii eriskummalist, aga siiski piisavalt erilised selleks, et mina neid tegema hakkaksin. Näiteks, igasuguste ehitamiste ja meisterdamiste asemel oleksin ammu käega löönud, et ah, saame teisiti ka hakkama või otsime poest. Aga ei, Jaanus teab, et poest ikka nii ägedat maneeži või aukude ja kõrtega karpi ei saa ning selles on tal õigus.

Meil on temaga vedanud.

Andke teada, kas teil ka mõni hea nipp on, mis teie peres toimib? Hea meelega täiustaksime enda “häkipagasit”!

jaanuslastega

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s