Upume!*

Elu kahe väikelapsega võrdub üks suur mähkmehunnik, no joke. Eks ma olen maininud, et Johan ei ole enam edukas oma potitreeningus – liiga palju muutusi samal ajal ja liiga vähe aega keskendumiseks ning “trenniks” – lihtsam ja puhtam on ta hetkel mähkmetes hoida, kuigi jaa, kallim ka.

See selleks. Kaks mähkmekandjat tähendab palju (loe: üüratult) mähkmeid prügikastis, mis tuleks kiiremas korras välja viia, sest muidu tuleb terve korter karantiini panna. Ilma naljata, mähkmeuputus on meil igapäevane teema, mistõttu tuli leida uus lahendus.

Ma ei arvanud mähkmekonteineritest väga midagi, minu jaoks oli nende toimimisviis arusaamatu, sest polnud ju oma silma ega käega ühtegi veel näinud ega sellega toimetanud, niisiis, ega ma ei arvanud, et mul seda üldse vaja läheb. Aga nüüd, kui mähkmetest uputab, teadsin, et see vist ongi see koht, mil spetsiaalset konteinerit vaja läheb.

Estgenic aitas hädast välja ja saatis meile Tommee Tippee mähkmekonteineri! Nii mähkmekonteineris sees, kui kaasas oli täitekile. Mähkmekonteiner toimib nii, et sees on kinnitatud täitekile, iga kord, kui mähkme ära viskame, tuleb teha konteineri peal, spetsiaalsest “nupust” tõmmates, kaks tiiru, mis sulgeb iga mähkme nn kilesõlme sisse. Mähkmetest tekib justkui kett ja nii mahutab konteiner kuni 28 mähet (koduleht andis selline numbri). Tegin mõned illustreerivad pildid ka koos kirjeldava jutuga (kui pildile vajutada, siis pildi all jutt), kuidas asi toimib. Sest kui te olete nagu mina, siis polnud teil samuti aimu, milline on üks mähkmekonteiner.

 

 

Meie kogemus on selline, et kui algul kasutama hakkasime, siis alustasime sellega enne Oskari sündi ehk Johani mähkmete puhul. Kuna neid mähkmeid tekkis vähem ja on parajalt “võimsad”, siis arvasime, et konteiner ei toimi nii, nagu oleksime tahtnud – ikka hakkas haisema. Tegelikult oli see kile, mida algul kasutasime, mõeldud kuni poole aastase beebi mähkmete jaoks, mida tekibki palju ja mis ei ole nii vänge, kui suurema lapse mähe. Nii, et kasutasime valesti.

Oskari mähkmete puhul pole seda täitekile väga kasutada jõudnudki, sest jaanuaris tulid müügile uued täitekiled – Estgenic Revolution, mis on tugevad, tsitruselõhnalised, toimivad suuremate laste mähkmetega ka ning pidid hävitama kuni 99% bakteritest. JA SAMAS on need täiesti ohutud inimorganismile. Vot nendesse tasub küll investeerida, sest vahe on tuntav!

P3260333
Muide, see toru, milles täitekile tuleb, on samas ka kile paigaldaja, nii, et ärge seda esimese hooga ära visake. See, kuidas kile konteinerisse panna, on kirjeldatud pakendil või uurige netist õpetusi (ma ei kontrollinud, aga raudselt on olemas, netist on kõike :D).

Ma ei tea mitu mähet see konteiner reaalselt mahutab, sest ma ei ole lugenud, aga igatahes on see arvestatav kogus. Kui varem viisime iga päev prügikoti välja, vahel lausa kaks, sest vastsündinul tekib paras hunnik mähkmeid ja lisaks Johani “võimsad”, siis nüüd ei pea päris iga päev 7. korruse ja õues oleva prügikonteineri vahet käima.

Meil on vist maksmimaalselt 3-4 päeva ja siis viime juba kindlasti mähkmed välja, nii et pikalt need seal ei seisa ega oska öelda, millal siis ebameeldivaks asi läheb. Eelmise kilega ja Johani mähkmetega, mis ei käi kokku, oli vist juba 1 ööpäev, kui vannitoas oli ebameeldiv lõhn, nii et nüüd, uus kile ja mõlema lapse mähkmed sees ning 3-4 päeva on ok, on juba väga hea tulemus. Jah, piiri ei tea, sest rohkem lihtsalt ei mahugi.

Nii, et nüüd võib vast öelda, et mähkmeuputusele on lahendus olemas – mähkmekonteiner ja ÕIGED kiled, ikka need kõige võimsamad, siin pole muud pääsu 😀 Seega, enam ei täitu tavaline prügikast ka nii kiiresti, kui enne, nii, et igapäevaselt on meil vähem tegelemist prügi, selle väljaviimise ja kottide vahetusega. Ja meie praeguse elu (1,7 aastane, 1,5 kuune, ettevõte, kodune möll jne) juures on IGA MINUT, ilma liialdamiseta, IGA MINUUT (!) arvel. 24h päevas pole hetkel piisav, nii et seda enam tuleb nuputada aja ja närvide säästmiseks kõikvõimalikke lahendusi, mis elu vähegi kergendavad.

Ja siit tuleb eriti oluline info teile kõigile:

Kui kasutate Estgenic e-poes koodi “lilliblogi”, siis saate KOGU KAUBALT -10%!

Ja kui ma ütlen KOGU KAUBALT, siis see tähendab:

 • mähkmekonteineritelt
 • täitekiledelt
 • näputoitudelt (nende imelisest valikust rääkisin SIIN)

Nii, et kui teil valitseb ka kodus mähkmeuputus ega taha päris iga päev prügikasti vahet käia või kodus hingatavat õhku ohverdada, siis praegu on soodne võimalus kord majja saada!

NB! Sooduskood kehtib alates tänasest 1 nädal!

Veel üks NB! Ma tõesti soovitan neid näputoite – mitte kuskil ei ole tervislikumaid ja maitsvamaid lahendusi enne kohanud, kui need! (Ei võrdle siinkohal kodus tehtud söökidega, vaid ostetavate ja kaasavõetavate snäkkidega!)

 

 

* …mähkmetesse

15 kommentaari “Upume!*

 1. Just mõtlesin, et see on niiiii halb loodusele. Ei ole sina isiklikult süüdi muidugi aga need mähkmed lagunevad oma 50 aastat, kui mitte rohkem. Õudne tegelikult. Kahju, et ei ole ökoloogilisemat varianti (ega need riidestmähkmed ka keskkonda eriti säästa, vett ja pesupesemist on selle eest rohkem).

  Meeldib

 2. See ei ole nüüd üldse kuidagi paha kommentaarina mõeldud vms, aga mul ka tilguks süda verd sellist asja kasutades. Tavaline mähe laguneb looduses niikuinii vist mitusada aastat ja kui sinna veel kilet ümber mässida, siis ilmselt lükkab see veel omakorda vähemalt mõnikümmend aastat sinna otsa. Kui mu esimene laps sündis, siis mind väga jahmatas see, kui palju prügi toodab üks väike inimene, kes veel ise ainumastki tarbimis- ega muud otsust ei tee ja sellest ajast saati olen üritanud terve pere prügitootlust vähendada. Kindlasti ei ole ma mingi etalon-ökoemme, sest kui tõesti häda käes, kasutan ise ka kilekotti. Aga sellegipoolest pean väga oluliseks promoda ka keskkonnasäästlikku tarbimist. Et ostetaks rohkem Moltexeid ja kasutataks vähem kilekotte 🙂 Sest mina tahan küll, et minu lapsed ega ka nende lapsed ei peaks kunagi omaenda tekitatud kaoses elama.

  Liked by 1 person

 3. Teil kõigil on õigus. Ma olen nii palju mõelnud sellele, kuidas imikuga tekib tohutult prügi, eriti mähkmeid ning kuidas vähendada, mul on isegi riidest mähkmeid, aga tõepoolest, see pesemine tundus eriti kulukas. Hetkel on üldse selline prügi ja mähkmekaos, et kas kulukam on prügikotid või konteineri kile jne. Vot, mõttekoht, ma ei teagi, sest kilel ja kilel on vahe. Kõik oleneb, kuidas toodetud. Ühesõnaga, tegelikult tahaksin ideaalset lahendust leida 😀

  Meeldib

   1. Juba väga palju aastaid tagasi nägin ja uurisin spetsiaalselt ise ka selleteemalisi dokke, saateid, kodulehti, kuna meri on mulle eriti hinges. Seda jubedam oli kogu see kett sisemaalt merre. St et kes mere lähedal ei ela, arvavad, et nemad ei vastuta kuidagi mere saaste eest. Igatahes, väga silmi avav, peab vist mälu värskendama ja uuesti vaatama. Ühesõnaga, mul on nüüd hullud süümekad, et ei ole suutnud ühekordsete mähkmete asemel midagi muud välja mõelda 😀

    Meeldib

 4. Ma nende kodulehte klikkima ei hakka, aga kui ma nüüd kujutlusvõime tööle panen… Eeehm, keegi siis kirjeldaks, palun, kuidas taaskasutatakse mähkme ümber olnud kilet? Et siis keegi kuskil pakib need mähkmed jälle sõlmest lahti ja kile läheb taaskasutusse? Khmkhm. Ei tasu nii naiivne olla. Lilli viib selle mähkmeketi tavaprügisse ja sealt läheb see tavalisse jäätmekäitlusse. Ei taaskasuta keegi midagi.

  Meeldib

 5. Tahaks ümber lükata väidet, nagu riidest mähkmed sama kahjulikud keskkonnale oleksid. Ei ole, nad on oluliselt ökonoomsemad. Isegi kui arvestada pesupesemine jms sisse – ka siis on nad ökonoomsemad. Pealegi – vett kulub, tõsi, aga Eesti laiuskraadil on bilanss selline, et sademeid on rohkem kui aurumist, seega otseselt vee “raiskamiseks” seda kutsuda on nagu veidi kohatu. Pesuvahendeidki on ka looduslikemaid olemas, mis ei koorma keskkonda nii palju.

  Aga arusaadav, inimesed on tänapäeval läinud päris mugavaks kätte. Öeldakse, et riidest mähkmeid kasutavadki mingid täis-ökoemmed, kes peast veits nikastunud. Mina mõtlen sellele nii, et meil siin on ikka oluliselt rohkem mugavusi kui meie esiemadel, kes pididki reaalselt käsitsi kõike tegema kohati olematutes tingimustes. Meil on nii mugavaks tehtud korduvkasutatavaid mähkmeid, et see oleks patt sellist võimalust kasutamata jätta ja ikka endale mugavamt teed pidi minna.. millised tõekspidamised me järeltulevatele põlvedele niimoodi jätame? Millise keskkonna saavad meie lapsed, kui selline suhtumine on antud hetkel maksimaalselt leviv jnee..

  Liked by 1 person

 6. Mind jäi ka see “ega need riidest mähkmed ka loodust säästvamad pole” kommentaar natuke kriipima. Väidetavalt kulub ühekordsete mähkmete tootmiseks u 230% rohkem vett ja 350% rohkem energiat kui riidest mähkmete tootmisele, kasutamisele ja pesemisele (http://www.dufferinresearch.com/images/sampledata/documents/Environmental%20Impact%20Report%20-%20Cloth%20vs%20Disposible.pdf).
  Keskkonnahoid on ka peamine põhjus miks ma oma lapsega kasutan riidest mähkmeid, kuigi ka rahaline kokkuhoid on sellega kaasnev tore “kõrvalmõju”.
  Mulle tundub aga, et riidest mähkmeid kasutavad ökoemmed üritavad liiga sageli väita, et kasutad ühekordseid mähkmeid=oled halb lapsevanem, nii et pean vajalikuks mainida, et minu arvates ei ole need kaks asja omavahel kuidagi seotud. Samuti ei ole see kommentaar kuidagi etteheide sulle, Lilli. Sul on väga mõnus blogi. Kirjuta jätkuvalt igasugustest seikadest lastekasvatamises ja ma loen huviga 🙂

  Liked by 1 person

 7. Mul on hea meel erinevaid arvamusi siin leida ja olen tegelikult üsna looduse säästjate poolel. Johani ajal proovisin riidest mähkmetega toimetada, mul oli see ümbris, riidest sisud ja ka spetsiaalne paber, mida sinna pannakse. Ikkagi oli nii, et üks sorts ja ongi jälle vahetus, sest mähkmed märjad, seljas olevad riided märjad ja kogu see värk. Kui te riidest mähkmeid kasutate, siis mitu teil neid kodus on, et piisaks? Mul tuli lõpuks ikka puudu, kui ma just iga päev pesumasinat käima ei tahtnud panna. Äkki kasutasin valesti kuidagi? Või milliseid te kasutate, kust ostsite?

  Meeldib

 8. Mina soetasin enne lapse sündi kokku 29 Charlie Banana taskumähet ja lisaimud (http://www.fill-your-pants.com) ning toimetan nendega juba 21 kuud (mähkmed on reguleeritavad sünnist kuni 2-3 eluaastani). Alguses vastsündinuga kulubki mähkmeid palju, ca 10 tk päevas, ehk et pesumasin töötas iga 1.5 päeva tagant, aga koos mähkmetega pesin ka beebi riideid ning seetõttu ostsingi riideid pigem vähem, sest teadsin, et pesen need kohe mustaks saades puhtaks. Mida vanemaks beebi saab, seda harvem peab pesumasinat tööle panema. Laps hakkas potil käima 10 kuu vanuselt ning sellest alates kulub mähkmeid päevas umbes 2-3 (magamise ajaks panen alla ja kui kodust rohkem kui tunniks ära lähme) ja mähkmeid pesen korra nädalas.

  Jah, loomulikult lasevad riidest mähkmed aegajalt läbi, aga siis tulebki kasutada lisaimusid näiteks öösel. Mina isiklikult lõpetasin lapse 3-dal elukuul öise mähkmevahetuse, sest ei näinud selleks enam vajadust ja last ennast ka ei häirinud, kui üks-kaks pissi mähkmesse oli tulnud. Kui laps tahke toidu peale läks, siis muutus ka uriin/väljaheide palju kangemaks ning kippus nahale natukene liiga tegema, aga see tähendas lihtsalt seda, et pidin ise kontrollima mähet, et see kohe mustaks saades ära vahetada. Aga mingi hetk kadus see ärritus ära ning ei ole rohkem tagasi tulnud.

  Mähkmete ostuks kulutasin ca 400€ ning olen selle investeeringuga väga rahul, sest need jäävad edasi ka järgmisele lapsele. Mida ma muidugi vahepeal juurde ostsin, oli bambusest paber tahke häda jaoks, aga see kulu ei olnud võrreldavgi ühekordsete mähkmete ostuga. Elektri- ja vee tarbimise osas ei ole meil küll riidest mähkmetega seoses tajutavat suurenemist olnud, kuigi kasutan ka kuivatit. Meie oleme abikaasaga küll keskkonna ja raha kokkuhoiu mõttes väga rahul oma otsusega kasutada riidest mähkmeid. Süda tilgub igakord verd, kui näen naabreid ülepäeviti kilekotitäis musti mähkmeid ära viskamas.

  Liked by 1 person

 9. Meie kasutame enamasti kõik kahes ehk mähkmekate + sisud süsteemi.
  Mähkmesisudest on lemmikuteks Eesti tootja Nups sisud (nups.eu), eriti nende bambusfliis sisud. Põhimõtteliselt kasutame sama edukalt ka Nups kanepifliis ja bambusfrotee sisusid, aga esimesed on veidi karedaks muutunud ja frotee on õhem, mis väikese lapsega oli isegi plussiks, aga nüüd aastasega on imavus üsna piiripealne. Neid sisusid on meil kokku 17. Lisaks on 8 Bambino Mio flanell sisu, mis enam kasutuses ei ole (sest olid sama imavusega aga palju paksemad). Kui laps oli väike (alla 6-kuune), siis pesin neid üle päeva. Kuna see oli talvine aeg, siis sain sisud radiaatori peale kuivama panna ja kuivasid 3 tunniga ära. Muidu oleks võib-olla pidanud tihedamini pesema. Alates aastaseks saamisest kasutame mähkmeid ainult kodust väljas olles ja öösel, nii et pesu pesemise dikteerib juba muu pesu.
  Eraldi on öised mähkmesisud, milleks on 8 Bambino Mio puuvillast sisu. Mina leidsin Osta.ee-st, aga neid peaks olema müügis ka Beebicenter poodides. Need näevad kokku voltides küll parajalt paksud välja, aga pole meil veel kordagi öösel lekkinud.
  Mähkmekatted on meil enamasti olnud sellised, mis on mõeldud mingile kindlale kaalule. Näiteks Bambino Mio 5-7 kg ja Bambino Mio 7-9 kg. Lihtsalt selle pärast, et Osta.ee-s keegi müüs soodsalt neid kasutamata mähkmekatteid. Bambino Mio peaks olema Eestis ka üks levinumaid tootjaid ja meile on need sobinud väga hästi. Lisaks olen tellinud thenappylady.co.uk/ lehelt 2 Flip mähkmekatet ja 3 PopIn mähet. Mõlemad töötavad ideaalselt. Üldiselt on olnud igal hetkel kasutuses u 3 mähkmekatet ja mulle tundub, et see on ka minimaalne arv, mis peaks vähemalt olemas olema.
  Olen proovinud ka Nups mähkmekatteid, mis ei sobinud kohe üldse ja Hipsik mähkmeid, mille katted andsid esimesena alla ja sisud olid liiga õhukesed. Samuti on testimises olnud üks Muksut mähe, mis lekkis iga kord ja üks Kushies mähe, mis töötab, aga näeb väga paks välja. Samas lapsed on erinevad ja mis sobib ühele ei pruugi sobida teisele.
  Kokku on kogu mu mähkmevarustus läinud maksma 361 eurot (hind sisaldab ka selliseid mähkmeid, mis meile ei sobinud ja kasutust ei leidnud).

  Liked by 1 person

 10. Kuna teema kohe kutsub sõna võtma, siis ei saa mitte vaiki olla 😊. Enne oma idukese sündi ostsin ka komplekti paelmähkmeid, sest ei tahtnud enam keskkonna saastamise pärast süümekaid tunda. Aga laps sündis enneaegsena ning riidemähkudesse oleks ta lihtsalt ära uppunud. Ja nii kasutasin ikka tavalisi mähkmeid, kuigi proovisin vähemasti neid öko omi osta. Ja kuna meie elame maal, siis üks hetk avastasin, et nt Selverites müüakse biolagunevaid mähkmeid (Naty), mille saab prügikasti asemel kompostihunnikusse visata. Nii et hetkel kasutangi Natysid ja paelmähkmeid vaheldumisi. Hea tunne hinges, et prügikast pole mähkmeid täis nagu esimese lapse ajal. Ja eks siis aasta pärast selgub, kas need mähkmed komposteeruvad, nagu lubatakse. Aga teie elate korteris, nii et kompostihunnikut pole kardetavasti kuskilt võtta. Kas biojäätmete konteinerit pole maja juures?

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s