1-kuune Oskar, “üllatus” Pelgult ja kõndiv peretsirkus

Käisime siis lõpuks Oskariga esimesel perearstivisiidil ka ära ja kuigi ma sellest käigust midagi üllatavat ei oodanud, siis üllatuse sain ikkagi.

Kaal oli selline, nagu arvasin, üle 5 kg, aga ausalt, ma ei mäleta enam kui palju. Äkki oli 5450 vist ja 56 cm pikk, peaümbermõõt oli 40-41, niisiis, kõvasti kosunud. Põhjus, miks ma ei tea neid numbreid nii täpselt, on see, et perearst teatas, et teate ikka, et tal on veresuhkur kõrge ja sünnitusmajas võetud proovid on kõvasti üle normi? Ahh?! Võttis pea tühjaks muu info koha pealt.

Tuleb välja, et sünnitusmajas oleksid nad pidanud korduvanalüüsi tegema või hiljemalt siis, kui käisin Pelgus lastearsti vastuvõtul (kes oli kõige ebameeldivam lastearst, keda näinud olen, ei saa mainimata jätta). Aga keegi isegi ei maininud mulle, et lapsel pole veri korras ja analüüse vaja. Mitte lihtsalt pole korras, vaid mitu ühikut üle normi. Õnneks perearst vaatas üle Pelgus tehtud esimesed proovid ja luges sealt välja. Niisiis, Oskar sai üsna mitu torkimist – tavaline vaktsiinisüst, hiljem ka vereanalüüsi. Vereanalüüs ei ole suts ja valmis, vaid nad peavad ta sõrmi pigistama ja mitu toru ära täitma, nii, et kisa oli terve ruum tükk aega täis. Ohh. Ma läksin nii vihale. Pelgu peale.

Õnneks mul on tore arst, kes käskis mulle kohe helistada, kui vastused käes. Sama päeva pärastlõunal sain teada, et veri oli korras. Veel viisime uriiniproovi ka, mis oli paras kamm. Apteegis on beebidele spetsiaalsed kogumiskotid selleks, et kleebid külge, kui on kogunenud, siis võtad ära ja viid arsti juurde. Küsimuse peale, kas tuleb ümber kallata või kuidas sulgeda, kahest erinevast apteegist, muide, ei osanud keegi vastata midagi, niisiis ostsin topsiku ka igaks juhuks. Igatahes, siis googeldasin hullult, oli igasugust juttu, et ümber ei tohi kallata, sest ei pruugi puhas tulemus olla jne, viia tuleb kotiga. Kuidas ometi? Ok, oli kleepuv koht, kleepisin koti kokku, teip ka veel kindluse mõttes peale ja Jaanus viis kotiga. Ega midagi, sai seal õiendada, et ikka topsis vaja tuua, saadeti kuskile ümber kallama. Jeerum, kas neil ei olnud ühtegi nõud või asja, et aidata, Jaanus tegi seda siis polikliiniku koridoris, põlvedel. Väga puhas, jaa.

Proovile vastust pole saanud, nädalavahetus tuli peale.

Igatahes, teeme nii, et kõik on ok. Uriiniproov pidi õigemini näitama. Muidu ei ole Oskarist midagi aru saada, mis minus kahtluse ärataks, et midagi on lahti, aga ega ma ei teagi, kuidas imikud peaksid käituma. Ei ole loid või midagi sellist.

Mis siis veel. 1-kuune Oskar on juba asjapulk, kõige parema meelega on meiega ühes ruumis, eriti meeldib talle Johani VALI hääl, sest seda ta kuulis kõhus olles vist kõige rohkem. Johan ikka kisas ja möllas kõhu ümber, see oli tema jaoks midagi eriti põnevat.

Jamaks on läinud poes käigud või käigud, kus ta peab turvahällis olema. Meil on talle turvahälli soojakott, et ta ei peaks paksudes riietes hällis olema. Avastasin, et selle sees ta karjub, kuigi autos on kott pärani, poes lahti, 1 kiht õhukest meriinot on all, muud midagi, aga ikka karjub lausa kohutavalt. No, olen arvanud, et asi on mingis mullis kõhus, aga peale lühiajalist hällis olekut, võtan ta ära ja kuigi eest on ok, kaela pealt ka enam vähem ok temperatuur, siis selg täiesti läbimärg ja tulikuum. Nii, et see kott on kohutavalt umbne.

Ok, täna otsustasin ilma kotita proovi teha ja panime õhukesesse autosõidukombekasse. Sama jama, kui mitte hullem. No, täna oli üldse paras tsirkus. Läksime Ülemistesse toidupoodi, sest sealne suur Rimi on mu lemmik.

Teemast väljas, aga kes teab, miks see nii tühi viimasel ajal on? Palun ärge öelge, et Rimi kolib ära 😀 

Aga kui keskusesse sisse jõudsime, oli Oskar juba närvis, no selge, võtame kombeka lahti, küll hoiame süles, korraks parem, ja tagasi, jälle jama jne. Miski väga ei lohuta. Kõht oli tal täis. Olgu, lähen temaga rahunemise mõttes ema-lapse tuppa (mis on nagu sviit seal, mikrolaineahjuga ja puha, et saaks piima soojendada, kui äge!). Vahetasin tal mähkme ka ära, rahunes, naeris, mõnus olla lapsel, väga hea, panen hälli ja mega kisa. Võtsime sülle, jäi magama, panime hälli – kisa. Ütleme nii, et ma olin ise ka higiga kaetud, sest lisaks Oskarile, oli esindatud ka vali Johan, kes polnud olukorra üle kuigi õnnelik. Et siis, olime liikuv tsirkus täna, higised, hullupilguga vanemad ja kaks karjuvat last.

Publikut jätkus, sain 3 (jaa, kolm!) pearaputust ning miljon pilku. Ma peaaegu oleksin küsinud, et tule, räägime, millest see demonstratiivne hukkamõist. Ma läksin publiku peale natuke närvi, aga enda peale ka, umbes, et tullakse laupäeval titega keskusesse ja ollakse hädas. Ma olin enne lapsi samasugune pilguheitja, aga nüüd ma mõistan ideaalselt. Millal nad siis peavad poes käima? Kellega siis see beebi peab koju jääma? Või ema peaks olema poevaba kuni selle ajani, mil lapsed mõistlikult täiskasvanu moodi käituma hakkavad?

Sest no ausalt, tipptundidel ei tohi, nädalavahetustel ei tohi ja nädala sees päevaajal, hommikupoolsel ajal on poed tihedalt pensionäre ehk kärudele toetuvaid inimesi täis, mis on peaaegu sama tihe, kui mitte hullem liiklus, kui tipptunnil, sest nad on aeglased, neil on alati eesõigus ja nad on alati laste ning vankrite peale kurjad. No, rääkisin, kuidas mul ikka tullakse Johani korrale kutsuma ja põsest näpistama, sest ta jutustab kärus, isegi ei jonni, ei karju, ei leelota häirivalt. Vaikselt pudikeeles jutustas.

Aga jaa, täna oli mul halbade vanemate tunne, et toidupoodi tulime, mõtleks, laupäeval! Sest Oskar karjus, Johan karjus, me olime paras show, ma ei olnud ka enam vana rahu ise – mõtlesin seda, mida pearaputajadki, mida k*radit me siin keskuses veel teeme? Kuigi ma teadsin väga hästi, et mul oli vaja sealt mähkmeid ja süüa osta. Ja toast välja saada, vihma sadas, õue ei kippunud, et olgu, käime korra poeski. Oleksin muidugi saanud JÄLLE Jaanuse saata, aga no kust ma pidin teadma, et Oskaril pole seekord jälle tuju.

Lõpuks kodus olles avastasin, et autosõit lisaks ja laps oli täiesti märjaks higistanud, ülekuumenenud, kuigi oli õhuke kombekas, eest lahti. Ehmatasime täitsa ära, sest nii väikese puhul on see veel eriti ohtlik seisund. Mida ma peaksin talle selga panema, et tal oleks talutav olla? Päris õudne oli. Järgmine kord võtan vankrikorvi kaasa ja tõstan sinna ümber. Johani ajal sellist möllu hälliga ei mäleta, aga väiksena oli ta muidugi õhukeselt riides, sest oli suvi ja jahedamal ajal oli ta veidi suurem ka. Panin tähele, et kui beebisisu hällist välja võtsin, muutus Johan rahulikumaks, äkki peaks nüüd ka juba välja võtma. Ma ei tea, autos ka karjub päris palju. Et jaa, temperatuur või mugavus, üks kahest peab olema. Sest hällist väljas hakkas ta rahunema. Seekord oli raudselt kuumus, võis ka mõlemad olla. Ma ei tea, ma hakkan autosõite kartma, igatahes.

Aga muidu on elu endine, hullus ja nunnudus läbisegi, selline keskmine kuuma ilma higikiht seljal ja otsaees on tavaline. See võib nii magamatusest, närvidest kui ka hormoonide möllust olla, aga no, tõesti, nagu troopikas oleks koguaeg ja järgmine hetk vappud külmast, kui mingi pingelangus tuleb. Huvitav, samas ma tunnen, et ise olen just palju rahulikum, kui Johani ajal, aga eks ikka vahel jookseb lihtsalt juhe kokku. Või siis higi küll voolab, aga pea on klaar, nagu mingi masin, lahendan olukordi.

Selline on elu – kiire ja pidev multitaskimine, kui seda enam multitaskinguks võib nimetada, see on juba mingi hoopis uus dimensioon.

Ja kuna nii kiire on koguaeg, siis alles täna tegin Oskarist 1-kuuse pilte, mida ma lubasin, et hakkan iga minisünna tegema. Eriti, kuna Kodult Kodule saatis mulle need armsad minisünnade kleebised ka. Noh, juba esimesel kuul jäin nädal aega hiljaks, eks paistab, kuidas järgnevatega lood 😀

Ma ei osanud pilti valida, nii et saate mitu.

21 kommentaari “1-kuune Oskar, “üllatus” Pelgult ja kõndiv peretsirkus

 1. Ma pidin päris mitu pissiproovi võtma kui tütar oli 5-kuune. Esimesel korral läks 4 kotti enne kui lõpuks sain midagi topsi valada. Küll tuli kott lahti või jõudis laps kakada. Tüdrukutega keerulisem kui poistega.

  Liked by 1 person

 2. Tere, salajälgija võtab sõna 😀
  Minul oli sama häda selle turvahälliga – beebi alati seljalt läbimärg. Loomulikult oli hällis ka kisa esimestel elukuudel palju, kas seetõttu, et selg märg või siis oli selg märg ju sellest nutmisest, kes teab. Pikka aega oli poeskäik turvahälliga hirmuäratav ettevõtmine, mida püüdsin pigem vältida, muidugi ka autosõidud ei sujunud. Õnneks nüüdseks, rohkem kui pool aastat hiljem, on laps autos juba enamvähem. Aga mis ma tahtsin öelda on, et kui on plaanis pikem toidupoe retk, siis täitsa arvestatav ongi selleks ajaks laps hoopis linasse panna, pärast saab ju turvahälli tagasi tõsta. Natuke peab küll riietega mässama aga laps kindlasti õnnelikum.

  Ja seda mõtisklesin ka lugedes, et mis Sa ikka sellest üldse vaatad mis pilke teised heidavad. Eesti inimestel ongi tusased näod by default ees, ehk oma peades mõtlevad hoopis muudele eluraskustele ja pilk ühele rändtsirkusele paneb hoopis ahastavalt pead raputama stiilis “oh seda elu”. Või ok, äkki lihtsalt mina olen selline, keda väga mingisugused pilgud ei häiri, ei märkagi. Vahtigu.

  Liked by 1 person

 3. Miks sa toiduasju koju ei telli? Kui rimi lemmik, siis jah, nemad seda teenust vist ei paku, aga coop, selver, maxima küll. Mähkmed + toit annavad enamasti sellise summa kokku, et transpordi eest tasuma ei pea. Kõik asjad on ilusti komplekteeritud ning kotid tuuakse asjadega ilusti koju kätte. Olen kahe lapsega kodune, algul käisin ka füüsiliselt nui neljaks ise poes oma tittedega, nüüd võtan vaid hädavajaliku ja suuremad ostud tellin koju. Natuke on vaja planeerida, kuid üldiselt väga mugav. Jäävad ära ka igasugused emotsiooniostud, pluss aeg mis kulub poes asjade otsimiseks ja kassa järjekorras seismiseks, pole vaja riideid äta tirida ja jälle tagasi toppia… oleks selline apteegi teenus ka välja mõeldud, oleks ikka eriti super! Igatahes soovitan soojalt proovida, see e-tellimine justkui kodustele emadele loodud 😄

  Liked by 2 people

 4. Eriti nunnukas on ta ikka:)
  Turvahälli koha pealt oli meil kaa esimese lapsega sama probleem..ta higistas nii julmalt. Myyakse mingeid suvekatteid v asju mis käivad alla et ei peaks higistama ajama…meil laps vihkas seda hälli teemat… vahetasime suht ruttu sirona vastu välja selles rohkem ruumi ja tundus et sobis beebile väga see.

  Liked by 1 person

 5. AeroMoov on elupäästja. Päriselt ka teeb, mida lubab ehk siis laseb õhul selja all liikuda ja higistamist kõvasti vähem nii hällis kui toolis kui vankris.

  Liked by 1 person

 6. Kuigi meriinot nii hullult kiidetakse, et hoiab soojas ja samas ei aja higistama, siis minu lapsele meriinokombe ei sobinud. Kandis seda Bredeni tähekestega kombet. Ta on mul septembrilaps ja ostsin ka just sellepärast, et polnud veel väga külm, aga samas ka mitte enam soe. Iga jumala kord hakkas ta selg selle kombega turvahällis higistama. All oli ainult puuvillane body ja puuvillased legginsid. Nägu, kael, käed olid katsudes parajad, aga selg oli märg. Loobusin meriinost ja ostsin LuLu Kids puuvillase kombe. Ei mingit higistamist enam.

  Liked by 1 person

 7. Meie ostsime turvahällile suvekatte peale, mis hoiab ära selle higistamise kuid siiski peale 5 minutilist autosõitu pean alati lapsel võtma riideid nii palju ära et jääb pv body ja püksid ainult, kui rohkem riideid on siis hakkab palav ja higistab samamoodi. Alguses on auto külm siis ootan veidi kuniks auto soojemaks läheb sõiduga ja siis järjest hakkan lahti koorima teda. Kuid meil sündis suvel ja laps jube suurem, kuid algusest peale olen pidanud väga väheste riietega teda panema sinna sest muidu pidevalt kisa lahti sest pea märg

  Liked by 1 person

 8. Ma jändasin ka algul turvahälli soojakotiga, aga võttis turvahällis ruumi vähemaks ja hakkas ka higistama. Nüüd panen talle mütsi pähe ja toariiete peale teki, mille äärtest ümber. See 2 sekundit, mis läbi õue autosse lähen, ei ole väärt sadat tundi kapukate otsimist ja pakkimist, et ta siis tund aega autos higistaks. Mul kõige tähtsam, et saaksin kahe lapsega kiirelt toast välja.

  Liked by 1 person

 9. Võid proovida ka ainult siidist body, mis peaks palavusega abiks olema. Aga mäletan, et me Donkeyle ei ostnud isegi neid hälli adaptereid vaid tõstsin Jenni poodi minnes kärukorvi ja siis mingi hetk hakkasime lina/kotti poes ka kasutama (oleks võind varem muidugi 😀 ). Ja noh, nii on ses mõttes ka super, et siis on sul üks laps Donkeys ja kõrval see ostuokorv ja phmt pole poekotti vajagi 😀

  Liked by 1 person

 10. Kaota meriino esimese kihina ära kui turvahälli panek. Kasuta aeromoov katet ning õmble lapsele peleriin (oled ju nobenäpp). Ja kui see ka ei aita siis poes kotti või linasse 🙂

  Mul ka esimene laps oli detsembris sündinud ning suurem higistaja. Turvahälliga kuskile minek oli põrgu. Aga ega talle seal niisama ka väga ei meeldinud… siiani pole autosõit tema lemmik tegevuste hulgast.

  Liked by 1 person

 11. Just sellist “tsirkust” kartes elasin oma beebiga koopaelu mingi esimesed 6 kuud kindlasti 😀 ..poes temaga eriti ei käinud.. turvahälliga vaid suvel ja sedagi paar korda. Muidu saatsin ikka mehe. Ise sain näiteks nädalavehtusel minna sellel ajal, kui mees beebivankriga jalutas. Ma ise ka ei kannata neid rahvamasse poodides muidu.
  Nüüd laps 10 kuune, magab vankris ja kui poodi lähme, siis istub ilusti ja vahib ringi. Ma saan sinust täiega aru..ei saa ju koguaeg nii kivi all elada.. aga noh.. minu puhul sai pool aastat kuidagi ära kannatada 😀 siis sai juba rahilikult liikuda.

  Liked by 1 person

 12. Nii äge on vaadata, et kui Johan on pigem nii sinu kui Jaanuse kombo või pigem vist rohkem Jaanuse nägu, siis Oskar ikka täitsa sina. Ägedad olete! Ja see on vist juba kulunud nali, et lastega pere suursündmus on, kui saab kaubanduskeskusesse. Saan täitsa aru, miks tundsid, et tahad minna. Ja need pearaputajad – õnneks ei ole ise väga kogenud, aga mind ajavad ka veidi nn põlema need inimesed, kes kas siis raputavad pead, pööritavad silmi, õpetavad vms omamata ise vähegi sarnast kogemust…Tuleb jah kuidagi osata neid ignoreerida.

  Liked by 1 person

 13. Ma saan siit nii palju head nõu, tahaks kõigile vastata, aga ei jõua, kuigi kõigile olen tänulik! Igatahes, täna oli väga mõnus autosõit, meriinost esimese kihina loobusin, puuvillased riided alla, õhuke (tõesti õhuke) villakombe peale ja magas mõnusalt kuni sain tuurid tehtud.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s