Papupostitus: maailma lihtsaim papude kudumise õpetus!

Panin täna Instagrami pildi pooleliolevast papupaarist ja jälgijatel/jälgijal tekkis huvi, kuidas neid teha. Mina kade ei ole, seletan ära, kuidas teen maailma lihtsamaid papusid!

Ega ma valmistark ei ole, ka googeldasin tegelikult juba Johani oodates, sest nii suur isu oli midagi talle kududa, aga siis ma väga ei teinudki, kuna Johan oli suvebeebi ja polnud kudumistuuri kevad-suvel. Nüüd tuleb detsembribeebi ja mul elamine meriinot täis.

Lõngaks kasutan Johani kampsunikudumisest (kes tahab selle kohta lugeda, siis: Minu esimene kampsunitegu: kudusin Johanile meriinovillast kampsuni – tehke ka!) üle jäänud lõngasid – Drops Merino Extra Fine, mille ostsin Järve Keskusest ühest käsitööpoest (Käsitööjaam vist). Neid lõngasid müüakse mujal ka, nii, et kui googeldate Drops lõngasid ja tasuta mustreid, siis sealt lehelt saab ka kõikide edasimüüjate kontaktid ja e-poe aadressid. Uue laari lõnga, et väikevennale kombekat kududa, ostsin, näiteks, sellisest poest nagu Koo ja Loo, sest Käsitööjaama e-poes oli vist otsas.

Kui te kasutate Merino Extra Fine’i, siis tuleb silmas pidada seda, et lõng on tehtud mitmest kiust kokku, see tähendab, et on vetruv, kudumistugevus olgu pigem tugevam, kui lõtv, kuna kude ise jääb ka tihedalt kududes väga veniv ja mõnus. Vastasel juhul võib töö liiga lödi tulla ja välja venida. Ülimõnus lõng on igatahes!

Igatahes, papude juurde. Õpetuse võtsin siit: http://www.isetegija.net/it/6p/k/papu_kelly26.html ning olen seda vastavalt maitsele kohandanud.

Räägin siis siin ka samm-sammult lahti, kuidas mina papusid tegin (kahjuks tegemise käigust pilte pole, aga lingile vajutades saate aimu)

 1. Loo sukavarrastele 10 silmust – minul on eelnimetatud lõng, sukavardad suuruses 2,5mm, 10 silmusest täitsa piisab
 2. Koo edasi-tagasi ripskoes (parempidi silmused, tulemus jääb nn laineline kude), kuni töö on umbes 10 cm pikk, see on papu tald – originaalõpetuses on see, et tuleks kasvatada silmuseid 12ni. Olen teinud nii ja naa, avastasin, et 10 jääb ka ilus, beebile kudumiseks laius ka piisav, niisiis, panin jutti 10 silmusega 10 cm. Kui soovite talda mõnes muus koes, siis ilmselgelt on ka see lubatud (sile, mustriline, triibuline, misiganes)
 3. Kui töö on 10 cm pikkune, siis korja kõikidelt külgedelt silmad üles – vastasküljelt peaks saama 10 silma (sest lõime 10 silmust), külgedelt oleneb, kui tihedasti on kootud, kui paksu lõngaga jne, aga kui umbes taoline lõngapaksus ja kudumistugevus, kui minul, siis mina korjasin umbes 16-17 silmust, ühelt papult lausa 19. Oluline, et vastaskülgedel on sama arv silmuseid, näiteks 10, 17, 10, 17 (kui see on arusaadav)
 4. Kui silmad on korjatud, siis koo endale sobivas koes paar cm või nii palju, kui kõrget paput soovite, need on papu küljed. Mina kudusin, näiteks, pärlkoes ühed (jääb mummuline efekt). Pärlkude – parempidi, pahempidi silmused vaheldumisi, järgmisel real parempidine silmus pahempidisega kohakuti ja vastupidi.
 5. Kui olete kudunud sobivad cm, siis hakka ühest otsast (varras, kus 10 silmust) papu pealset kuduma. Võta üks 10 silmusega varras ja hakka edasi tagasi kuduma nii, et rea viimane silmus koo kokku järgmisel vardal (küljevardad) oleva esimese silmusega. Ehk koo, kuni külgedel on sama arv silmuseid, kui otstes. Nii kaua edasi-tagasi kude ja iga rea lõpus viimane kokku küljevardal oleva silmusega, kuni on külgedel ka 10 silmust. Tee seda suhteliselt tugevalt kududes, et tuleksid ilusad ühenduskohad, mitte liiga lapergune või silmused suured. Nii peaks kujunema papu pealne.
 6. Kui igal vardal on 10 silmust, siis vastavalt sellele, kui tihe on kude või kui jäme on lõng, võib kas tunde-silma järgi silmuseid veel kahandada, et jalaauk tuleks väiksem või asuda kohe sääre kudumise juurde. Mina selle lõngaga kahandanud midagi ei ole, nii, et hakkasin kohe kõikide 40 silmusega säärt kuduma. Sääre kudumine on maitse asi, kas tahta 1 parempidi, 1 pahempidi kude või 2 pr 2ph. Olen teinud nii ja naa, mõlemad on ilusad.
 7. Kui säär on soovitud pikkuses, siis lõpeta töö ja valmis see ongi!

Ma ei tea, kui selgelt ma seda rääkisin, aga igatahes, kui ülalmainitud lingile vajutate ja selle järgi koote, on ka ülilihtne, mina tegin esimese korraga papud valmis, ei mingit suuremat vusserdamist. Papude kudumine on hea viis lõngajääke hävitada, kuna nendele kulub materjali päris vähe.

Mulle meeldivad suhteliselt neutraalsed toonid ja kindlasti naturaalsed lõngad (neoonseid asju akrüülist ei tee ma iial). Kui netis ringi vaadata, siis leiab igasuguseid ägedaid kirjumirjusid papusid, aga ma olen üsna lihtsa maitsega – pärlkude, palmikud, tavaline ripskude – need on nunnud. Eks ma katsetan igasuguseid veel, nunnusid on palju, aga noh, läikivad lindid ja paelad ja asjad – need jätan välja. See on maitse asi, muidugi. Igatahes, selle lihtsa õpetuse järgi saab ise kujundada milliseid papusid iganes.

Ja lõpuks siis väike papugalerii:

NB! Kui keegi soovib enda beebile või kellelegi kingituseks kootud meriinopapusid või mõnda muud eset, siis teen hea meelega ka teistele. Niisiis, kui on huvi, võtke ühendust, paneme kokku materjalikulu ja tegemisekopika ning saate ka lastele mõnusaid meriinoasju! 🙂

6 kommentaari “Papupostitus: maailma lihtsaim papude kudumise õpetus!

 1. Juhhhuuu! Teen! Mmuah!

  Ma olen ka selline amatöörkuduja, aga kindlasti veel amatöörsem kui Sa. Ma pole kunagi ühestki netiõpetuset aru saanud. Ma pead ei anna, et vbl on asi mu süvenemisvõimes olnud. Aga sellest siin sain aru (vahepeal läks suts lappama, sest ma tegin selle ju vaid oma vaimusilmas läbi, aga üldplaanis sott selge). Minu Johani väike teadmata-sooga-sibbling võiks ka nendest täitsa jaanuaris rõõmu tunda.

  Meeldib

   1. oleneb lõngast vist, jah. samas on oht, et tuleb kõva ega veni. peab teadlikult tugevama koe hoidma osade lõngade puhul, mul ka muidu siuke lõtv kude, sest noh, hea kerge ju kududa! 😀

    Meeldib

 2. Suur aitäh selge ja lihtsa õpetuse eest! Just otsisingi mingit lihtsamat varianti teha tulevale lapselapsele väiksed papud. Proovin järgi ja.see on tõesti väga, väga hea, et keegi viitsib oma õpetusi siia yles panna. Mõnusat kevade ootust sulle!

  Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s