Minu esimene kampsunitegu: kudusin Johanile meriinovillast kampsuni – tehke ka!

Kes minu Instat jälgib, see teab, et sain hiljuti valmis oma esimese lapse kampsuni. Nüüd jagan teiega ka, kuidas seda tegin, millise õpetuse järgi, kuidas kohandasin, kuidas sada korda lahti harutasin ja muud.

See on puhtalt neile, keda huvitab käsitöö, kudumine, isetegemine jne. Ei ole mingi selline, et pead proff kuduja olema (kuigi mulle meeldib hullult kududa, pole ma kunagi ühtegi kampsunit valmis teinud), pigem selline postitus, et kui kudumisest mingi aimdus olemas ja lihtsamaid asju oskad, siis kampsuni valmistamine pole ka midagi utoopilist. Ja kellele see teema üldse korda ei lähe, võib vabalt postituse vahele jätta, sest siin tuleb juttu ainult kampsunist.

Olgu, alustan. Mul oli olemas Drops Extra Fine meriinovillast lõng, mille ostsin juba päris ammu ning algul arvasin, et hakkan kombekat tegema. Tuli kevad-suvi peale, midagi villast kududa ei viitsi, pealegi meriinokombeka saime järelturult ka, niisiis motivatsioon kadus. Sügisega tuli see tagasi, aga Johan on minu jaoks juba siuke kutt, et pole mingit kombekat vaja (tegelt ikka on), koon kampsuni.

Kudujad teavad, et Drops lõngale on tasuta õpetusi, mille järgi igasuguseid asju kududa, sealt ma ühe välja valisingi. Tegin selle järgi: https://www.garnstudio.com/pattern.php?id=5448&cid=29#pattern_content

Tahtsin raglaanlõiget (see n-ö kolmnurkselt kootud varrukatega, mitte sirgelt külgedel) ja seetõttu selle valisin, aga teadsin, et mingit erilist mustrit ei taha. Õpetus on Baby Merino lõngale, minul lõngaks Merino Extra Fine – tuleb välja, et need on väga erinevad või on õpetus vigane, sest alustasin tegemist õigele Johani suurusele vastavalt, aga üsna peagi sain aru, et pean seda kõvasti vähendama. Vardaid kasutasin, nagu seal kirjas, 2,5mm’seid ringvardaid, nii, et selles osas suurt vahet ei olnud. Lõpuks valisin vastsündinu silmuste arvu ja lõpus näete, et ka see osutus väga suureks, aga no ma ei tea, mis see teine veel oleks olnud.

Kellel mustri lugemine raskusi valmistab, siis seal on alati kolm-neli numbrit. Algul on öeldud :

Suurus: 1/3 – 6/9 – 12/18 kuune (2 – 3/4) aastane
Lapse pikkus cm: 56/62 – 68/74 – 80/86 (92 – 98/104)

ja siis valid vastavaltvahemiku, näiteks, kui laps kannab suurust 74, hakkad kõiki numbreid terves mustris vaatama keskmisi.

Näiteks: Loo üles 2,5 mm ringvarrastele 148-168-184 (204-216) silmust. Siis 74 suurust kandvale lapsele tuleb silmuseid luua keskmine arv (vastavalt suurusele) ehk 168. Ja nii terve õpetuse vältel vaatadki alati vastavalt enda suurust, mitte kõiki kolme numbrit. Mõne jaoks tundub see loogiline, mida hetkel seletan, aga mina, kui alustasin, pusisin küll õpetuse lugemisega.

Siis on seal hunnik lühendeid, mis on kindlasti kuskil lahti ka seletatud, aga üldjoontes loogiline – ph – pahempidisilmus, pr – parempidine, sm – silmusemärkija, pp – parempool, vp – vasakpool … jne. Kui tegema hakata, tuleb see jutu sees ka kõik loogiliselt välja.

Ühesõnaga, mina tegin 56/62 õpetuse järgi, sest tuli välja, et kampsun, mis oleks õiges suuruses tehtud, oleks mulle olnud üüratu. Teie peate ise proovima ja silmaga nägema, mis sobib, sest kõik oleneb lõngast.

Ma ei hakka seda õpetust etapikaupa ümber seletama, aga mõned vihjed või märksõnad:

 • Esimene ja KÕIGE OLULISEM punkt (absoluutselt kõikide töödega) – ära karda harutada (kasvõi sada korda), uuesti alustada jne. Ära pikalt põe! Kohe, kui märkad, et no vot, ei ole rahul! Siis haruta üles, tee uuesti, mida varem, seda parem. Etemaks ei lähe midagi, kui juba algus valesti, pärast on hull käkk. Tiinekana, kui kudumist õppisin, siis ajas harutamine kõige rohkem närvi, nagu läbikukkunud tunne, üritasin siis ikkagi kuidagi asja lappida – tulemuseks see, et nutuga asi nurka, midagi välja ei tule, midagi ma ei oska jne. Tegelikult see tunne, kui kõik klappima hakkab ja tulemus hea saab, on ikka palju väärt, nii et kui valesti, siis harutage, kui lihtsalt ei meeldi, siis harutage, kui vaatate, et mingi imelik koht jäi sisse, siis harutage jne. Muudkui harutage, tehke uuesti, nii kaua, kuni saab selline, et voh, see on hea.
 • Teine – kui tundub, et muster on ebaloogiline, siis lugege nii palju kordi läbi, kui vaja, aga küll mõistma hakkate ja kui ei hakka, siis tehke lihtsalt õpetuse järgi. Mul oli mitu korda see, et ok, miks ma pean seda või teist tegema, täiesti segane koht, aga ok, teen samm sammult siis. Ja kui tehtud ning tuli, näiteks, järgmine etapp, mida vaja teha, siis sai loogiliseks, et aa, selleks oli vaja varruka ühendamisel mingid augud jätta. Kui kehaosa lõppu ja varrukate tegemiseni jõuate, siis seal üks koht, et vaja 8 silmust maha kududa, neid auke on sinna vaja ainult selleks, et pärast kõik uuesti varrastele mahuks. Algul nuputasin ja puzzletasin tükk aega, et milleks ometi need augud … Et siis teate. 
 • Kui on öeldud, et pange silmusemärkijad, siis on vaja panna silmusemärkijad, mitte, et ahh, jätan meelde küll, kus enamvähem need kohad on, suva see tilulilu. Minu silmusemärkijaks oli lihtsalt teist värvi lõng töösse sisse susatud. Silmusemärkijaid on vaja, et teada, kust varrukaid teha ja kokku võtta. Tegemisel saate aru.
 • Tehke kõik etapid järjest, nii nagu õpetuses kirjas, üldiselt uue asjaga ei saagi alustada, kui eelmine etapp kirjas, aga kui tekib kahtlus, kas varrukas ja kas see või teine enne. Ühesõnaga etapikaupa. Kuna mina mustrit ei teinud, sain rahus need M1 ja M2 skeemid vahele jätta. Alati tasub iga etapp enne rahulikult läbi lugeda, kui alustada ja kui võimalik, siis enda peas see kuidagi loogiliseks mõelda.
 • Passe on see osa, mis on nööbiliistust teisel pool. Lihtsalt selgituseks, sest mina algul ei saanudki aru, passe, raglaani kinniseliist … ahh?
 • Raglaani kinniseliistu ehk nööbiliistu tegin mina teist värvi ja tegelikult kui ütlesin, et tehke etapikaupa, siis see on asi, mille oleksin võinud teha kõige viimasena, siis on lihtsam teise värviga kududa. Nii, et algul kaelus ja siis liist (kui teise värviga teha). Kui teha nii, et hiljem kaelus ja nn püstises soonikus, nagu kaelus on, siis tuleb teist värvi osa eraldi ribana, mida hiljem vaja ühendada, sest lõngad tulevad eri keradest. Õigemini, mul tuli eraldi ribana, sest ma ei oska teistmoodi 😛
 • Tasku mõtlesin sinna ette ise. Googledasin ideid, millised on üldse laste kampsunid ja siis, kui otsustasin tasku teha, googeldasin, kuidas seda kõige parem teha on.
 • Nööbid võtsin puust, need ostsin Abakhanist. Tahtsin väiksemaid, aga kuna nööpauk oli suht suur tänu paksemale lõngale, siis pidin suured võtma. Oleks ma seda ette teadnud oleksin vähem nööpe teinud ja suuremate vahedega, st poleks õpetust jälginud. Aga järgmine kord tean. NB! Kui nööpe lähete ostma, võtke kampsun kaasa, siis teate võrrelda. Mul ei olnud kaasas, aga ehku peale ostsin õiged, peaaegu oleksin täitsa mööda ostnud. Mul oli kaasas kaks lõngajuppi, et värvi valida.
 • Sama oluline, kui nööpide suurus on ka sukanõela suurus – see peab olema piisavalt jäme, et lõng august läbi läheks ja piisavalt peenike, et nõel nööpaugust läbi läheks – taas, võtsin suvalt ja üsna napilt sai õige suurus. Üleüldse, mul oli küll sukanõel kuskil, aga see on kadunud, täiega hea nõel veel … ma pean otsima. Igatahes, selleks korraks pidin uue ostma.
 • Kõik detailid ja kohad üritage võimalikult ilusad teha, silmused/read suht samad, mis õpetuses, sest hiljem kui kõik kokku läheb, hakkavad vead ja soperdused segama, mul on neid kampsunis omajagu. Ja lõngade peitmised, varrukate jm kokkuõmblemised tehke võimalikult hoolikalt – mul on need üsna koledalt tehtud. Aga teate, kopp oli juba ees, tahtsin valmis saada ja ma olin niigi sada korda lahti võtnud, et paremini teha – no ei tulnud välja!
 • Muid punkte vist polegi, kui see, et jälgige õpetust, kuduge ühtlaselt, et väga loperdama kõik ei hakkaks ja … lõpuks saab valmis. Kui mõelda, kust seda aega lapse kõrvalt leida, siis mina leidsin õhtul/öösel ja vahel päeval ka, kui ta omaette mõne hetke mängis. Mul oli hasart see valmis saada, nii, et lemmikkanal, Investigation Discovery, käis ja muudkui kudusin ning mõtlesin igast asju. Täiega teraapiline tegevus minu jaoks.

Taskust eraldi ka natuke:

Ma harutasin seda miljon korda üles, alustasin uuest kohast, sest kõik tundus nii nihkes olevat (kuigi tegin täpselt silmuste järgi). Jeerum, kui keeruline võib olla otsus, kui suur, mis muster, mis värv, misiganes. Leidsin netist siis tähega mustri, et koon ühe tähe sinna taskule. Algul oli mõte, et teen nii, et muidu tasku, nt parempidises koes, aga tähe osa pahempidises, nn reljeefne. Kui ma seda olin sada korda uuesti alustanud, paremini kudunud,  avastanud, et ülinõme on, siis harutasin üles. Üleüldse, need igasugused tähekesed viskavad juba üle, aga pole mingit lihtsat ja nunnut pilti võtta ka.

Siis mõtlesin, et olgu, reljeefset ei tee, teen kahe värviga – ei, täht kõhu peal tundus kuidagi eriti USA. Lõpuks, kui juba öö pimeduses mõtlesin, et krt, kas tõesti siin jääb kampsun pooleli, ei saa mingit nõmedat taskut tehtud, siis tuli otsus, et ahh, teen triibulise. Õigemini, Jaanus kinnitas, et jah, tee! Kas sellest, et tal oli kopp ees, kuna koguaeg segasin, et millise ma teen või ta tõsimeeli arvas, et see on hea mõte, aga saigi triibuline.

Taskut saab teha nii, et kood lapi ja nõelud kinni või korjad silmused keset kõhtu üles ja kood sinna külge. Ma tahtsin, et oleks eriti äge, korjasin silmused üles, aga küljed ikka nõelusin, nii et suurt vahet välimuses ei jäänud.

Panen siia lõppu hunnik pilte ka oma “suurest” projektist ja siis näete, et ok, jaa, tõesti sai suur! Johan on veel üsna hommikunägu ja pidžaamas, sest emal oli ju kohe vaja talle see kampsun selga ajada.

Kampsun ise on päris armas (kui oleks talle paras), ülisoe, 100% meriinovill (mõlemad värvid) ning talv alles tuleb – ehk kasvab suuremaks ja jääb veidi parem. Nüüd mõtlen, mida uut teha … tühi on olla. Peaks midagi õmblema jälle. Beebipapusid peaks ka kuduma ja uuele beebile võiks midagi välja mõelda… Kui mul muid asju teha poleks, siis võiksin ainult igasuguseid käsitööasju tehagi, see kaif, et midagi valmib oma kätega, on nii hea. Siuke, ohh, kus nüüd teen!

 

10 kommentaari “Minu esimene kampsunitegu: kudusin Johanile meriinovillast kampsuni – tehke ka!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s