Toidud ja mähkmed – “beebi-Maslow” hierarhia alus, millest ei saa üle ega ümber

Meile saabus taas üks saadetis, õigemini Johanile ja sisu oli see, mis kulub igale beebile ära – mähkmed ja toidud. See teema on vist lõputu, sest mis on peamised mured, mis lapsel sünnist saati on – söök ja hädad. Kui nendega on jama, siis ongi jama – ei saa olla, mängida, magada – midagi ei saa. Nagu Matthew McConaughey on laste kohta öelnud: “They eat, they crap, they sleep, and if they’re crying they need to do one of the three and they’re having trouble doing it. Real simple.”

Semper beebitoit

Alustuseks söögist. Paar postitust tagasi rääkisin juba püreedest, erinevatest brändidest ja eelistustest, kuid nüüd saime midagi täiesti uut proovida – Semper püreesid. Ma ei ole kordagi neid ostnud ning isegi väitsin, et ma ei ole nendest midagi kuulnudki, aga kui pakendit nägin, siis tuli meelde, et olen küll vist ikka näinud. Ma arvan, et põhjus, miks ma neid ostnud ei ole, on selles, et muude brändide tooted on suurtes koguses riiulil ega oskagi kohe Semperile tähelepanu pöörata, kuid tegelikult tasuks küll.

Nende kodulehelt lugesin, et Semper on üle 70 aasta vana Rootsi firma ehk väga kogenud lastesöökide tootja ning nende võidukäik algas piimapulbrite valmistamisest. Nüüdseks on sortimendis laste toidud alates sünnist kuni aastaseni ja rohkem. Nende missioon on pakkuda lastele täisväärtuslikku ja toitaineterikast sööki, kus puuduvad igasugused lisad. Samas jälgib bränd seda, et tootmine oleks võimalikult keskkonnasäästlik ning jätta maha minimaalne ökoloogiline jalajälg.

Meile saabusid kolme eri sorti toite, mida proovida – banaani-maasika smuuti jogurtiga, puuviljasmuuti (õuna-banaani), kaera-riisipuder õuna ja virsikuga. Kes eelmist toidupostitust luges, see teab, et Johan sööb peaaegu kõike, aga eriti “ludinal” lähevad magusad püreed ja pudrud ehk puuvilja- või magusama aedviljasisaldusega, nii, et see ei ole mingi üllatus, et ka Semperi püreed lähevad isukalt.

P3120586 Püreed ise on üllatavalt kreemjad, kuidagi eriliselt pehmed ja sametised, ka puder sealhulgas ja Johanil oli neid väga lihtne süüa. Lihtne oli süüa ka seetõttu, et need on nn tuubitoidud – ta õppis selle ära, et saab ise sealt otsast toitu imeda, õigemini lausa nõuab, et saaks nii süüa. Eks ma pean muidugi silma peal hoidma, et ta lihtsalt seda tuubi endale sülle või põrandale ei pigistaks, aga kui selle asja endale selgeks saab, seda lihtsam mulle. Ega ma muidugi ei tea, kui kasulik otse sealt otsast süüa on – olen kuulnud, et mahla ei tohi küll lapsel lutipudelis olla, pidi hammastele hakkama, äkki on puuviljapüreel sama efekt, kui tuubist seda “joob”? Igatahes, tuubitoidud on ideaalsed külla või kuskile välja kaasavõtmiseks – ei kaalu palju, kui sealt isesöömise ka veel ära õpib, seda vähem muret mulle.

Kaera-riisipuder – puuvilju 70% (õunamahl 35%, õunu 28%, virsik 7%, vesi, riisijahu, kaerajahu, kaerahelbed, mineraalained, vitamiinid. Meeldis meile väga ja minule meeldis eriti see, et sisaldab mineraalaineid – kaltsium, raud, tsink, jood – ja vitamiine – C-vitamiin, niatsiin (ehk B3), E-vitamiin, tiamiin (ehk B1), B6, foolhape. Nagu juba ütlesin, tekstuurilt hästi kreemjas, maitselt mõnus – ideaalne täide lapsele.

P3120598

Puuviljasmuuti – seda andsin Johanile nii eraldi, kui lisasin kodus tehtud pudru sisse. 100% puuviljad – õunad 78%, banaan 22%, lisatud sidruni täismahla kontsentraati. Jälle, mõnus lisand või niisama väike eine, ei olnud hapu ega midagi sellist. Lisaks on see lapse seedimisele hea.

P3120593

Banaani-maasika jogurtismuuti – banaan 42%, maasikas 30%, kuumtöödeldud jogurt 20%, vesi, maisitärklis, aroonia täismahla kontsentraat, sidruni täismahla kontsentraat, askorbiinhape ehk C-vitamiin. Ainus küsimus on taas maisitärklis – kas toitu on vaja tingimata paksendada ja kas maisitärklise kasutamine ei ole pigem kahjulik? Eks see ole parem kui kartulitärklis (vist) ja olen kuulnud, et maisitärklist kasutataksegi lastetoitudes. Ühesõnaga, ma ei ole toiduekspert, ei oska midagi arvata, aga sõna “tärklis” tekitab minus mingit ettevaatlikust. Maitse ja tekstuuri poolest oli see muidugi hea – millal maasikas hea ei ole? Ma ei olnud talle enne piimatooteid andnud, kui nüüd proovides jogurtismuutit, ja poes ka alati vältisin neid, aga tegin proovi – väga hästi talus, nagu tavasöök, ei mingeid erilisi tundmusi või vaevusi, nii et sellest hirmust saime/sain ka lahti.

P3120591

Lisaks oli pakis üks hea säilituskarp. See on kas putrude või piimapulbri jaoks – eks igaüks ise otsustab, aga mis mulle meeldis, oli see, et mõõtekulp on kaane küljes kaasas. Üldiselt hoian Johani pudru- ja piimapulbreid originaalpakendis, kinni panin pesulõksuga ehk siis ei olnud spetsiaalseid purke-karpe selleks ostnud, kuid nüüd vaatan, et nii mugavaks läheb – pean selle pakendimajanduse lõpetama ja taaskasutatavatesse karpidesse üle kolima. Teisi toiduained hoian küll kaanega karpides, sest tegelikult ma ei salli üldse igasuguseid pakendeid ja papi-paberinässakaid.

Kahjuks ei ole Semperil Eesti kodulehte või head kohta, kust palju infot saada, seega annan välismaise kodulehe aadressi (kust ma google translate’ga veidi infot sain). Kui see leht oleks õiges, vigadeta eesti keeles (mitte google translate’i tõlgitud), siis oleks eriti tore, sest esiteks, seal on palju infot Semper valmistoitude kohta, teiseks, muidugi laste toitumise kohta üldiselt, aga kolmandaks, sisaldab leht ka lastetoitude retsepte, mis tundusid mulle päris põnevad. Niisiis, Eesti maaletoojad – nõudke neilt eestikeelne koduleht välja! 🙂

https://semperbarnmat.se/

Bambo Nature mähkmed

Mähkmetest olen vist ka enne rääkinud. Kunagi kindlasti olen. Meie mähkmeajalugu on päris kirju ja usun, et sama kehtib paljude lapsevanemate kohta. Alustasime Pampers Premiumiga, mis on õhuke, pehme, siidine. Mingil hetkel tundus, et kuidagi väga keemia on, sest mida vanemaks saab, seda harvemini hädad tulevad (ei ole sada korda päevas mähkmevahetust) ja seda rohkem on näha, milline mähe on ebamugav ning milline mitte. Pampersist loobusime, kui hakkas ka see asi, et pehmed mähkmed justkui venisid välja – kinnitasime üsna tugevalt, aga mingi aja pärast olid need “rebadel”.

Korraks proovisime ka Muumisid, mis tundusid Johanile väiksed, kuigi kilode poolest peaks sobima, samas number suuremad olid suured – pidevalt tuli häda vahelt läbi. Niisiis, Muumide peale ei saanud jääda.

Siis katsetasime erinevaid – üsna pikalt olid Loving Touch mähkmed kasutusel, mis olid ka parajalt umbsed, kuid seisid paremini jalas ning Rimis alati hea hinnaga, mingi aeg olid meil Prismast ostetud Xtra mähkmed – lihtsad, valged, üsna paberised – minu jaoks sarnased Lovinguga.

Kunagi erikampaaniaga ostsin ka Brittoni mähkmed – nii istuvuse, umbsuse, jalas püsimise, mugavuse – kõige poolest kõige hullemad, mida oleme proovinud.

Mingi aeg vist olid ka Liberod kasutusel, neid olen kõige vähem proovinud, nii, et ei teagi nende kohta suurt midagi rääkida.

Mingisuguse väga hea kampaania ajal ostsin prooviks Huggies mähkmed. No, parimad istuvuse poolest, ilusti hoiab vastu selga pehme ja elastse äärega, pehme sisuga, aga kõige keemilisemad, mulle tundus – muutusid üligeeliseks, raskeks, kui vähegi häda tegi, peps oli kohe punane – selles mõttes oli kahju, sest Johani kehale mugavaid mähmeid on raske leida – punnkõht ja paljud mähkmed lihtsalt soonivad ning ahistavad – värvel peab olema mugav, elastne ning teravad kleepsuääred ei tohi kõhtu ega säärde sisse sõita.

Peale punasepepsi aega võtsin uuesti kasutusele juba korraks proovitud Natyd, mis on küll väga head naha vastu, kuid jällegi – natuke kõvad ja paberised, siiski üks mu lemmikbrände. Et ühendada öko + mugavus, mõtlesin, et teeks uuesti Muumidega proovi – äkki suuremad suurused on head, sest muidu on Muumid head, pehmed, ökomad, kui teised ning ka mugava värvliga, mis on ilusti keha järgi. Aga taas oli natuke pettumus – Muumid on ikka kuidagi nii väikesed – kleepsud vaevu ulatuvad kinni ja mähe ise kuidagi väike. Suurem on liiga suur. Usun, et see on Johani eripära, mitte mähkmete viga, sest tegelikult kiidavad Muumisid päris paljud.

Bambo mähkmetest olin kuulnud, kuid ei olnud neid ostnud – nüüd sain hea võimaluse neid proovida – tuleb välja, et vist LÕPUKS oleme leidnud ideaalsed mähkmed! Tegemist on nahasõbralike, hingavate mähkmetega, mis ei ole paberised ega kuidagipidi väikesed või ebamugavad – pehmed, mõnusa elastse äärega, mugav jalga panna, mugavad tunduvad ka jalas olles, kuskilt midagi ei leki ega hõõru ning olles kasutanud neid juba mitu päeva, ei ole täheldanud ka mingisugust “punase pepsi efekti”.

NB! Pildid mähkmetel on ägedad, kuigi üldiselt on mul täiesti ükskõik, mis muster või pilt seal peal on (kuigi Huggiese Miki ja Disney teema ei läinud küll peale, samas, suva).

Nii, et ma olin väga üllatunud, ootasin tavalisi mähkmeid, nagu ikka, et noh, okeid on. Aga ei, need on need, mida me oleme otsinud, vähemalt kõhukale ja õrna nahaga Johanile on need ideaalsed. Niisiis, on küll olemas ökosid, pehmeid, hingavaid, mugavaid ja lekkimisvabu mähmeid!

Bambode headusest saate rohkem lugeda siit: http://www.bambonature.com/

6 kommentaari “Toidud ja mähkmed – “beebi-Maslow” hierarhia alus, millest ei saa üle ega ümber

  1. Ei ütle toidu kohta midagi halba aga kulmu kergitama pani lause, et soovivad jätta vøimalikult väikest ökoloogilist jalajälge.. No mis jutt? 😀 nö paari ampsu kohta jääb üsna palju pakendit järele.
    Muidu need toidud meil Norras päris levinud – tuttav pakend 🙂

    Meeldib

    1. Seda küll, ma ei tea, kuidas neid asju muidu toodetakse, aga nii nad väidavad. Ei pruugigi nad nn kohal olla selles osas, võib-olla on nad sinnapoole teel, kulutades vähem, kui teised või varem ise. Kes teab, aga loodetavasti jõutakse siis “kohale” ka.

      Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s