Laste privaatsuse rikkumine: 4 näidet, milliseid pilte MITTE üles riputada

Mulle väga meeldis uudisartikkel sellest, et Prantsusmaal plaanitakse läbi viia sellist seadust, mis paneb lapsevanemad oma laste piltide sotsiaalmeediasse riputamisel ehk veidi pikemalt mõtlema – võid tulevikus päris suure trahvi saada või lausa vangi minna.
Artikkel asub SIIN.

Ma olen imestanud nende vanemate üle, kes oma lapsi eksponeerivad ja KÕIKE postitavad. Loomulikult oled sa vaimustuses kõigest, mida ta teeb ja jäädvustad neid hetki, aga vanasti pandi need pildid perealbumisse, mitte netti kõigile vaatamiseks.

Vanemad ei suuda mõista, et laps on eraldi isik ja ei austa tema privaatsust sellega, kui koduseid potilkäimise, söögigaplägamise, nutmise ja muide taolisi pilte avalikustavad.
Miks te seda teete? Kas kujutate ette, kui teist pannakse üles pilt, kus istute WC’s`? Või olete haavatavas seisus ja nutate? Ega ei kujuta ikka küll.

Enda puhul näeme hirmsat vaeva, et seda ilusat elu ja muljet igapidi säilitada, mida juba aastaid tagasi reidis ja mujal sotsiaalmeedias oleme ehitama hakanud, topime niigi ilusatele piltidele veel filtreid otsa, et oleks ikka elu nagu filmis. Ja lastest hakkame laduma siis hoopis teisi pilte, sest me arvame, et need on jõle kihvtid ja armsad – kellel küll selle vastu saab midagi olla? Ta on ju kõigest laps!
Ta on eraldi isiksus, tal on enda sõrmejäljed ja isikukood. See, et meie nad teeme, ei tähenda, et nad on meie omand ja kasutavad kuni 18 aastaseks saamiseni meie aju.

Kirjutan siia lahti, mida ma täpsemalt mõtlen ja illustreerin piltidega, mida netist, muide, leidub sadu. Ei tahaks neid pilte küll edasi veel jagada, mida google pakub, selline kaitsereaktsioon ja maailmapäästmise mõte tekib, aga siiski ma panen need ka siia. Sest muidu tuleb jälle tagasiside, et ei tea, kust ma küll seda juttu võtan ja mitte keeeeegi ju nii ei tee, ise ma kujutan ette ja satun imelikega kokku.
Niisiis!

Näited tüüpilistest mõtlematustest:

1. Laps potil, pesemas või niisama alasti
Siin ei peaks vist isegi lahti seletama, mis on selliste piltide avalikuks tegemisel halba – kõik! Alates sellest, et sa eksponeerid last tema kõige privaatsematel toimingutel kuni selleni, et sa võid ta ohtu seada, kuna iial ei tea, milliste hullude silma alla see pilt satub. Kuigi, jah, me ei saa end kaitsta pervertide ja haigete inimeste eest, vähemalt lõplikult mitte.
Ise me ei paneks pilti üles, kus meil aluspesugi välgub, rääkimata muust. Nii, et lõpetage see jama!

 2. Laps nutmas.
See on selline asi, et on nunnusid beebipilte, kus on krokodillipisarad, tekib kohe tunne, et oii, kui armas, tahaks lohutada. Ja siis on need pildid, kus nad jonnivad, nägu vingus, mitte nutune. Ja siis on neid pilte, kus nad südantlõhestavalt nutavad. Nii naljakad, nunnud, kui need ka ei ole, need on tema nõrkuse hetked. Meil kõigil tuleb neid ette, ongi eluline, aga oota, millal ta suureks kasvab ja saab ise valida, kas seda avalikuks teha või mitte. Pealegi, osa jäuramise pilte on häirivad, laps on jonni täis ja vingus näoga, eriti siis kui on suurem laps – ta võib isegi hetk hiljem piinlikkust tunda, et niimoodi käitus, aga juba on pilt tehtud ja netis. Ärge siis kohe enda kontole seda riputage! Seda enam, kui aeg seal maal, et käib lasteaias või algklassides – mine tea, kes näeb ja kes naerab, terve ilm moodsaid tahvelarvutiajastu lapsi täis. Pole vaja!


3. Laps magamas/ laps ja mees koos magamas
Tüüpiline pildi allkiri: Minu mehed
Jälle, kui on selline armas ja ilus pilt, beebi magab, siis on siuke armas ja beebilik. Või isa hoiab enda last, väga armas. Aga siis on need pildid, kus mees ja laps magavad. Tabatud mingisugusel sellisel hetkel, kus tuba on sassis, kaltse täis, laps suu ammuli magab, mees mingi lodev, karvane kõrval, juuksed sassis ja nägu keere peas. No, ma ei taha ja keegi ei taha näha avalikult sinu mehe karvast kõhtu ja kaenlaalust seal voodis lebotamas, ümberringi segadus ja kuskil seal asub ka laps. Naiste puhul pole ju märganud selliseid pilte, alati peab olema enamvähem sätitud pilt. Miks me siis meeste/laste piltide puhul ümbrust, asendit ja ilmeid ei jälgi? Eriline kodune hetk sinu jaoks, aga pane perealbumisse ja jaga valitud lähedastega. Sest teised sellisest pildist rõõmu ei tunne.

4. Laps sööb/räpane
Niimoodi harjutavadki lapsed iseseisvalt sööma. Jah, vanematel on kindlasti tore, näed, kui naljakas – kõik on sööki, mis pole veel suhu jõudnud ja sööki, mis on juba suust välja tulnud, täis. Ja ilaga segamini. Ma ei pea seda küll selgitama, et tekitab teistes kerget iiveldust. Oma lapse asjad kannatad kõik ära, aga teiste laste plägamist ei taha näha ja see ei ole lahe. Saab laps suuremaks, läheb lasteaeda, kooli ja leiab netist endast sellise pildi. No, ei ole jälle tore. Miks ta ei võiks harjutada neid asju koduses turvalises privaatsuses? Vaesekestel pole aimugi, et need asjad lähevad netti üles. Nad ei teagi sellel hetkel, mis see internet, Facebook ja muu ongi.

Näiteid on veel palju, mis on liiga kodused, et tema eest otsustada ja neid avalikustada.

Nende näidete jagamisel on mul endal ka veidi halb – lastest kahju, selline tunne, nagu solvaksin neid ja rikuksin ise nende privaatsust. Ja no, neid pilte ei kannata kaua vaadata ka.
Minu mõte seda postitust tehes on see, et valige hoolega pilte, nagu valiksite enda oma – las olla mõni ilus, puhas pilt üleval. Ma olen täiesti kindel, et hakkan enda lapsest neid klõpsima ja postitama. Aga on ikka teatud piirid – alasti, räpane, liiga privaatne, mis kõik. Tema kodu on talle kõige turvalisem ja püham koht – ei ole vaja seda tunnet vähendada sellega, et vaimustuses emad selle tervele ilmale vaatamiseks toovad.

Pealegi, ei pea hakkama tooma ju siin neid näiteid, mida USAs paljud harrastavad, et lastele õppetunde teha – suur pilt, kirjas, et jagage ja kommenteerige, kust riigist olete, tahan lastele näidata, kui kiiresti levivad internetis pildid. Muide, väga kiiresti! Sama kiiresti levivad teie laste privaatsete toimingute pildid ka. Ja internet on võimas – naljalt neid siit kaotada enam ei saa.

4 kommentaari “Laste privaatsuse rikkumine: 4 näidet, milliseid pilte MITTE üles riputada

 1. Mul on täpselt sama seisukoht. Ma postitan lastest üsna palju pilte blogisse, aga järgin sama ideoloogiat, et pildid läbivad ikkagi teatud filtri ja ei postita midagi mis võiks tekitada piinlikkust või mida enda kohta ei tahaks.

  Muidugi on mul ka neid natukene kaheldava väärtusega pilte, kus lapse grimass võiks Jim Carreyga võistelda või kus hommikuse pudrusöömingu asemel on puder miskipärast suu asemel sattunud absoluutselt igale poole mujale, aga las need pildid jääda tulevikus lastele endile itsitamiseks.

  Samas tundub mulle, et paljude inimeste puhul on asi lihtsalt ilumeele puudumises. Üldistada ei taha ja loodan, et keegi liiga südamesse ka ei võta, aga mõndade jaoks ongi lihtsalt okeid sellised pildid, kus taustaks on segamini tuba, lapsel silmad punased, ilanire jookseb. Ei osata näha, et tegelikult pole pildis midagi vaatamisväärset. Enda laps muidugi jah, aga noh .. saaks ka teisiti 🙂

  Mis sellesse Prantsusmaa värki puutub, siis mulle tundub, et Eesti meedia on seda natukene valest küljest kajastanud. Trahv tekib ikka alles siis kui lapsed ise vanemate vastu kaebuse esitavad. Ehk siis tõenäoliselt peab see imik, kellest pilte jagatakse, ikka enne nii 14-15 aastaseks kasvama ja siis tekib probleem. Niisama piltide jagamise eest ei juhtu midagi ega hakka ka juhtuma.

  Meeldib

 2. Jaa, sellest saingi nii aru, et kaebamise korral on karistus. Muidugi kaheldav, kui paljud tegelikult ka hiljem kaebavad, aga vähemalt on see teema püstitatud tõsisemal tasemel, kui see, kas mulle meeldib või ei meeldi.
  Aga piltide tegemise ja postitamise osas vist ongi see, et seda maitse- ja kunstimeelt ei ole inimestes. Sest kui nüüd mõelda, mõni tõesti paneks ka endast sassis toaga pildi üles, näiteks.
  Aga no need kahtlase väärtusega pildid ongi rohkem endale ja lapsele, mitte avalikkusele. Ma hakkan kindlasti ka kahtlase väärtusega pilte klõpsima, aga olen päris veendunud, et mitte postitama.

  Meeldib

 3. Lugesin teie artiklit. Olen täiesti nõus. Ja üldiselt poleks üldse vaja seda teha. Ma ei mõtle neid pilte mida Te eespool mainisite vaid ka tavapäraseid fotosid oma lapsest. Lõppude lõpuks me teeme oma lastele ju karuteene. Kui me räägime siin lapsest kui isiksusest siis vanematena peaks meie oma lapsi kaitsma. Pole vaja panna mitte yhtki pilti fb või instagrammi või mujale. No mis see siis olgu. Ega laps ei jää eluaeg väikeseks. Kord tuleb aeg kus laps saab suureks ja nõuab vastust: “Ema, miks sa minust pilte oled internetti riputanud. Äkki mulle ei meeldi see. Ole hea ja kustuta ära”. Mis teil siis öelda on oma lapsele. Minu arust on see nagu mingi haigus. Me ei mõtle üldse lapse turvalisuse peale. Ennast poseerime küll ja poosetame ja siis arvame et sama võib lapsega teha? Haige, lihtsalt haige. Ma pole ealeski ühtki oma last netis eksponeerinud ega tee seda ka nüüd. See on lollus kuubis. Ainult yks eputamine käib. Syda läheb pahaks. On ka emasid kes väidavad et ei juhtu nende lastega midagi. Tõesti???!!! Mitte keegi ei mõtle selle peale. Aga kui pilti avalikult jagatakse. Kuidas me saame olla kindlad et see pilt mõne haige perverdi kätte ei satu. Kuidas??? Vanemad peaks tõsiselt mõtlema hakkama. See pole naljakas. Eksponeerige täiskasvanud ennast ise kui tahate aga laps jätke mängust välja enne kui on hilja!!!

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s